24-yanvar - Xalqaro ta’lim kuni. Ushbu kunni nishonlash 2018-yil 3-dekabrda BMT Bosh Assambleyasi rezolyutsiyasi bilan tashkil etilgan bo‘lib, uni 58 a’zo davlat qo‘llab-quvvatlagan. Hujjatda ta’lim barqaror jamiyatlarni yaratish va Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishishga hissa qo‘shishda asosiy rol o‘ynashi qayd etilgan. Ta'lim olish huquqi Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasining 26-moddasida mustahkamlangan. U bepul boshlang'ich ta'lim olishni qo'llab-quvvatlaydi. 1989-yilda qabul qilingan Bola huquqlari to‘g‘risidagi konvensiyada davlatlarda beriladigan oliy ta’lim barcha uchun ochiq bo‘lishini ta’minlash majburiyati to‘g‘risidagi qonun mavjud.
Xalqaro ta'lim kuni muhim ta'lim funksiyasiga ega. Bu dunyo bo'ylab har beshinchi bola ta'lim olish imkoniga ega bo'lmagan jiddiy muammoga e'tiborni qaratishga yordam beradi. YuNESKO ma'lumotlariga ko'ra, hozirda 262 million bola va yoshlar maktabdan tashqarida; 617 million bola va o'smirlar o'qish va matematikadan asosiy ko'nikmalarga ega emaslar; Afrikaning Sahroi Kabiridagi qizlarning 40% dan kamrog'i boshlang'ich o'rta ta'limni tamomlagan va taxminan to'rt million qochqin bolalar va yoshlar maktabda ta'lim olish imkoniyatiga ega emas.
2024-yilning 24-yanvar kuni Xalqaro ta'lim kuni munosabati bilan O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti Axborot-resurs markazida jahon adabiyoti kafedrasi professor-o‘qituvchilari bilan hamkorlikda "Qanday qilib kitoblarni to'g'ri o'qish kerak?" mavzusida tadbir tashkil etildi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Yozuvchilar uyushmasi tomonidan taqdim etilgan badiiy va ilmiy adabiyotlar taqdimoti bo‘lib o‘tdi. Uni jahon adabiyoti kafedrasi mudiri, professor G.Xalliyeva ochib berdi. Shuningdek, kafedra professori F.Sapaeva, katta o‘qituvchi D.Rasulmuhammedova, o‘qituvchi M.G‘iyosov so‘zga chiqib, talaba yoshlarga ilmiy va badiiy asarlar, ularning ahamiyati haqida batafsil ma’lumot berdilar.

January 24 is International Education Day. The commemoration was established by a resolution of the UN General Assembly on 3 December 2018, supported by 58 member states. The document notes that education plays a key role in creating sustainable societies and contributing to the achievement of Sustainable Development Goals. The right to education is enshrined in Article 26 of the Universal Declaration of human rights. It supports free primary education. The 1989 Convention on the rights of the child contains a law on the obligation to ensure that higher education granted in states is open to all.
International Education Day has an important educational function. This helps to draw attention to a serious problem that every fifth child around the world does not have access to education. According to UNESCO, currently 262 million children and young people are out of school; 617 million children and adolescents lack basic reading and mathematics skills; less than 40% of girls in Sub-Saharan Africa have completed primary secondary education, and about four million refugee children and young people have no access to schooling.
On January 24, 2024, on the occasion of International Education Day, in cooperation with professors and teachers of the Department of World Literature at the information resource center of the Uzbek State University of World Languages, "How to read books correctly?"was organized.
The event featured a presentation of fiction and scientific literature presented by the Union of writers of the Republic of Uzbekistan. He was appointed head of the Department of world literature, professor G.Hallieva revealed. Also professor of the Department F.Sapaeva, senior lecturer D.Rasulmuhammedova, teacher M.Giyosov spoke and told the student youth in detail about scientific and artistic works, their significance.