24-yanvar - Xalqaro ta’lim kuni. Ushbu kunni nishonlash 2018-yil 3-dekabrda BMT Bosh Assambleyasi rezolyutsiyasi bilan tashkil etilgan bo‘lib, uni 58 a’zo davlat qo‘llab-quvvatlagan. Hujjatda ta’lim barqaror jamiyatlarni yaratish va Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishishga hissa qo‘shishda asosiy rol o‘ynashi qayd etilgan. Ta'lim olish huquqi Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasining 26-moddasida mustahkamlangan. U bepul boshlang'ich ta'lim olishni qo'llab-quvvatlaydi. 1989-yilda qabul qilingan Bola huquqlari to‘g‘risidagi konvensiyada davlatlarda beriladigan oliy ta’lim barcha uchun ochiq bo‘lishini ta’minlash majburiyati to‘g‘risidagi qonun mavjud.
Xalqaro ta'lim kuni muhim ta'lim funksiyasiga ega. Bu dunyo bo'ylab har beshinchi bola ta'lim olish imkoniga ega bo'lmagan jiddiy muammoga e'tiborni qaratishga yordam beradi. YuNESKO ma'lumotlariga ko'ra, hozirda 262 million bola va yoshlar maktabdan tashqarida; 617 million bola va o'smirlar o'qish va matematikadan asosiy ko'nikmalarga ega emaslar; Afrikaning Sahroi Kabiridagi qizlarning 40% dan kamrog'i boshlang'ich o'rta ta'limni tamomlagan va taxminan to'rt million qochqin bolalar va yoshlar maktabda ta'lim olish imkoniyatiga ega emas.
2024-yilning 24-yanvar kuni Xalqaro ta'lim kuni munosabati bilan O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti Axborot-resurs markazida jahon adabiyoti kafedrasi professor-o‘qituvchilari bilan hamkorlikda "Qanday qilib kitoblarni to'g'ri o'qish kerak?" mavzusida tadbir tashkil etildi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Yozuvchilar uyushmasi tomonidan taqdim etilgan badiiy va ilmiy adabiyotlar taqdimoti bo‘lib o‘tdi. Uni jahon adabiyoti kafedrasi mudiri, professor G.Xalliyeva ochib berdi. Shuningdek, kafedra professori F.Sapaeva, katta o‘qituvchi D.Rasulmuhammedova, o‘qituvchi M.G‘iyosov so‘zga chiqib, talaba yoshlarga ilmiy va badiiy asarlar, ularning ahamiyati haqida batafsil ma’lumot berdilar.

24 января - Международный День образования
24 января - Международный День образования. Празднование этого дня было учреждено 3 декабря 2018 года резолюцией Генеральной Ассамблеи ООН, которую поддержали 58 государств-членов. В документе отмечается, что образование играет ключевую роль в создании устойчивых обществ и способствует достижению Целей устойчивого развития. Право на образование закреплено в статье 26 Всеобщей декларации прав человека. Он поддерживает бесплатное начальное образование. Конвенция о правах ребенка, принятая в 1989 году, содержит закон, обязывающий государства обеспечивать доступность высшего образования для всех.
Международный День образования выполняет важную образовательную функцию. Это помогает сосредоточиться на серьезной проблеме, с которой каждый пятый ребенок во всем мире не имеет доступа к образованию. По данным ЮНЕСКО, 262 миллиона детей и молодых людей в настоящее время не посещают школу; 617 миллионов детей и подростков не имеют базовых навыков чтения и математики; менее 40% девочек в странах Африки к югу от Сахары получили начальное среднее образование, и около четырех миллионов детей и молодых людей-беженцев не имеют доступа к школьному образованию.
24 января 2024 года в связи с Международным днем образования в информационно-ресурсном центре Узбекского государственного университета мировых языков совместно с профессорско-преподавательским составом кафедры мировой литературы состоялся семинар мероприятие было организовано на тему "Как правильно читать книги?".
На мероприятии состоялась презентация художественной и научной литературы, представленной Союзом писателей Республики Узбекистан. Его возглавил заведующий кафедрой мировой литературы профессор Г.Халлиева. Также профессор кафедры Ф.Сапаева, старший преподаватель Д.Расулмухаммедова, педагог M.Гиясов выступил с речью, в которой подробно рассказал студентам о научных и художественных произведениях, их значении.