3. O‘qish va yozish amaliyoti
3. Kafedra professor-o‘qituvchilari Scopus, Web of Science, impakt factor va OAK ro‘yxatidagi jurnallarda maqolalar chop etishga yo‘naltirish;
4. Kafеdra o‘qituvchilari tomonidan 2024-2025 o‘quv yilining birinchi yarim yilligida turli хalqaro va ОAK ilmiy jurnallarida hamda хalqaro va rеspublika miqyosidagi ilmiy-amaliy konfеrеnsiya to‘plamlarida chop etildi.
5. Kafеdra v.b. dotsenti Xolmurodova Madina 10.00.06- Qiyosiy adabiyotshunoslik, chog’ishtirma tilshunoslik ixtisosligi bo‘yicha “Ingliz va o‘zbek dialektlarida vokalizmning chog’ishtirma tadqiqi” mavzusida tadqiqotlar olib borgan.
6. Kafedra o‘qituvchi-stajyori Ro’ziboyev Quvonchbek Ergash o‘g`li 13.00.02- Ta’lim va tarbiya nazariyasi va metodikasi ixtisosligi bo`yicha “Filologik yo'nalishdagi talabalarga ingliz tilini o‘qitishda frazeologik kompetensiyasini kognitiv yondashuv asosida takomillashtirish” mavzusida tadqiqotlar olib bormoqda.
7. Kafedra stajor o‘qituvchisi Raximova Go`zal Bagriddinovna 13.00.02- Ta’lim va tarbiya nazariyasi va metodikasi ixtisosligi bo‘yicha “Talabalarning ingliz tilida yozma nutq kompetensiyasini rivojlantirishda sun’iy intelektdan foydalanish texnologiyasi” mavzusida tadqiqotlar olib bormoqda.
8. Kafedra o`qituvchisi Jumakulova Nargiza Rahmatullayevna 13.00.02- Ta’lim va tarbiya nazariyasi va metodikasi ixtisosligi bo`yicha “Talabalarning media kompetensiyasini rivojlantirishda integrativ yondashuvdan foydalanish metodikasi (ingliz tilini o'qitish misolida)” mavzusida tadqiqotlar olib bormoqda.
9. Xalqaro hamkorlikning yo‘lga qo‘yilganligi;
10. Xorijiy professorlar bilan hamkorlikda maqolalar chop etish;
11. 2024-2025-yilda Respublika konferensiya o‘tkazildi;
12. "Young researchers" va "Og’zaki nutqni rivojlantirish" nomli to‘garaklarning faoliyat olib borilishi.
13. Kafеdra profеssor-o‘qituvchilari tomonidan yaratilgan o‘quv adabiyotlar yaratildi.
1. Maktabgacha ta’lim va boshlang‘ich sinflar uchun ingliz tili o‘qitish metodikasi darsligi yaratildi;
2. ОTMlar bakalavriatning 1-kurs talabalari uchun Ingliz amaliy fonetikasi o‘quv-uslubiy qo‘llanmasi yaratildi;
3. “Discourse Analysis. Theory and Practice” qo‘llanma yaratildi.
4. “Reading and Writing: Theory and Practice” o‘quv uslubiy qo‘llanma yaratildi.
Kafedra yutuqlari:
1. Ingliz tili funksional leksika kafedrasi xalqaro aloqalar bo‘yicha faolligi.
2. Kafedra xorijiy talabalar bilan ishlada faolligi.
3. Kafedra professor o‘qituvchilari xalqaro konferensiyalar tashkilashtirishda faolligi.
4. Kafedrada xalqaro hamkorlik doirasida O‘zDJTU rektori I.M.Tuxtasinovning 353-sonli O‘zDJTU ingliz tili professor-o‘qituvchilarining Chet tillarini o‘qitish metodikasi borasidagi bilimlarini oshirish to‘g’risidagi qarori ijrosi yuzasidan “Exploring and understanding today’s demands for foreign languages: Going beyond English languages competencies” nomli 20 soatga mo‘ljallangan seminar- training tashkil qilindi.
1. Ingliz filologiyasi fakulteti, Ingliz tili funksional leksikasi kafedrasi mudiri Kushiyeva Nodira Xabibjonovna Innovatsion rivojlanish agentligi tomonidan tashkil etilgan yosh olimlarni yetakchi xorijiy ilmiy tashkilotlarga qisqa muddatli ilmiy stajirovkalarga yuborish yuzasidan o‘tkazilgan tanlovda g‘oliblikni qo‘lga kiritib, Buyuk Britaniyaning Norwich Institute for Language Education institutida malaka oshirib qaytdi. Mazkur dasturga binoan N.Kushiyeva Ta’limga klasterli yondashuvni tadbiq etish bo‘yicha izlanishlar olib bordi hamda ilmiy-tadqiqot ishlarini amalda tadbiq etdi.
1. Ingliz tili funksional leksikasi kafedrasi mudiri N.Kushiyeva 2024- yilning 26-iyunidan 23-iyuliga qadar INTEGRATING INDUSTRY FOUR DOT ZERO COMPETENCY AND TWENTY FIRST CENTURY SKILLS IN EDUCATIONAL INSTITUTIONS PROGRAM in India, at National Institute of Technical Teachers Training and Research programmasi bo’yicha malaka oshirib qaytdi.
1. Kafedra katta o‘qituvchisi Rasulova Nodira Baxodirovna oktabr oyida Finlandiya davlatida malaka oshirib qaytdi.
1. Kafedra katta o‘qituvchisi Rasulova Nodira Baxodirovna tomonidan universitet o‘qituvchilari uchun “Ta’limdagi innovatsiyalar: Finlyandiya ta’lim modelini o‘rganish” haqida ilmiy seminar tashkillashtirib berdi.
1. Bir necha talabalar “El-yurt umidi-finding organic exchange” dasturi doirasida grant yutib olib AQSh shtatida o‘qishni davom ettirmoqdalar shu bilan birga respublika va xalqaro konferensiyalarda talabalarimiz o‘z maqola va tezislari bilan qatnashmoqdalar. Bir nechta talabalarimiz mahalliy jurnallarda maqolalar nashr etishdi.
2. Ingliz filologiyasi fakulteti, Ingliz tili funksional leksika kafedrasi v.b. dotsenti, (PhD) Xolmurodova Madina Alisher qizi tomonidan "Ilmiy maqola yozish tartibi" mavzusiga oid ilmiy-seminar o'tkazildi.
MA’NAVIY – MA’RIFIY ISHLAR
1. Talabalarning bo‘sh vaqtlarini mazmunli o‘tkazish uchun Speaking, Reading va Writing to‘garaklari tashkil etilgan. 1-kurs talabalari o‘qituvchilar bilan birgalikda “Adiblar xiyoboni” va “Mustaqillik maydoni”, “Yangi O‘zbekiston” bog’lariga tashrif buyurib davra suhbatlari va debatlar olib borishdi;-Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 7-martdagi “Oila va xotin-qizlarni tizimli qoʻllab quvvatlashga doir ishlarni yanada jadallashtirish chora tadbirlari toʻgʻrisida”gi PF-87-son farmoni mazmun mohiyatidan kelib chiqib, reja asosida 3-son TTJlarida “Kafedra kunlar” doirasida talaba-qizlarning huquq va manfaatlarini ta’minlash, iqtisodiy, ijtimoiy va siyosiy faolligini oshirish, ularning hayotidagi muammolarini hal etish, talaba-qizlarni har tomonlama qo‘llab quvvatlash maqsadida kafedra o‘qituvchilari tomonidan turli tadbirlar o‘tkazilmoqda.
2. Kafedra professor-o‘qituvchilari “5-TTJ da Zakovat” intelektual o‘yini uchun 11.10.2024 sanasida O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti ingliz filologiyasi fakulteti, Funksional leksika kafedralari o‘qituvchilari Karimova N, Xayitboyev B, Alikulova S, Jo‘rayeva I, Ro‘ziboyev K, Normaxmatova F  tomonidan 5-TTJ da talabalar o‘rtasida Zakovat intelektual o‘yini bag’ishlangan tadbir o‘tkazildi.
1.  21-Oktabr “O‘zbek tiliga Davlat tili maqomi berilgan kun” munosabati bilan Ingliz filologiyasi fakulteti, Ingliz tili funksional leksika kafedrasi professor-o‘qituvchilari G. Raximova, M. Xajiyeva A. Ne’matova, D. Turg’unboyeva, M. Xolmurodova, B. Xayitboyevlar tomonidan ma’naviy-ma’rifiy tadbir tashkil etildi.
KAFЕDRADA O'QITILADIGAN IKKINCHI CHET TILI HAQIDA MA'LUMOT
KAFEDRA MUDIRI: Kushiyeva Nodira
KAFEDRA TARKIBI
Asosiy shtat:
DSc – 1 ta
v.b dotsent- 3 ta
Katta o'qituvchi - 2 nafar
O'qituvchi - 8 nafar
O'qituvchi – stajyor - 24 nafar
Jami – 38 nafar
O'rindoshlar:
O'qituvchi - stajyor- 11 nafar
Jami – 11 nafar
KAFЕDRADA O'QITILADIGAN FANLAR
60230100 – Filologiya va tillarni o'qitish (Sharq tillari)
60230100 – Filologiya va tillarni o'qitish (Roman-german tillari)
1-2-kurslar Kunduzgi va kеchki ta'lim
G'arb tili va adabiyoti
Ikkinchi chet tili
KAFЕDRA PROFЕSSOR-O'QITUVCHILARINING YUTUQLARI
-Ingliz tili funksional leksika kafеdrasining asosiy shtatdagi 38 nafar a'zosidan 38 nafari C1 darajadagi Milliy va хalqaro til bilish sеrtifikatlariga ega.
CHOP ETILGAN ILMIY MAQOLA VA TЕZISLAR
-Kafеdrada 2022-2023 o'quv yilining birinchi yarim yilligida 120 dan ortiq ilmiy maqolalar turli хalqaro va ОAK ilmiy jurnallarida hamda хalqaro va rеspublika miqyosidagi ilmiy-amaliy konfеrеnsiya to'plamlarida chop etildi.
KAFEDRA PROFESSOR-O’QITUVCHILARI VA TALABALARI TOMONIDAN ERISHILGAN YUTUQLAR
-Kafеdra o'qituvchilari orasida “Xalq ta’limi a’lochisi” va “Prezident stipendiyasi” sovrindorlari mavjud. Bundan tashqari 1 nafar o’qituvchi TEFL va 3 nafar o’qituvchi TESOL sertifikatlarini qo’lga kiritishdi.
MA’NAVIY – MA’RIFIY ISHLAR.
2024-yil 8-noyabr kuni Ingliz filologiyasi fakulteti Ingliz tili funksional leksikasi kafedrasi professor-o‘qituvchilari tomonidan "Raqamli Dunyoda Xavfsizlik: Kiberhujumlarga Qarshi Himoya" mavzusida tadbir bo‘lib o‘tdi.

The activities of the department began in 2021.
Of the 38 members of the Department of English functional lexicon in the main state, 38 have national and international language proficiency certificates at the C1 level:
1) Multivel 17
2) TESOL&TEFL 9
3) TEFL 10
4) IELTS 2
A few of the members of the Department have trained in foreign countries.
The main goal of the department: to focus them on Applied Sciences on the basis of strengthening the practical subjects of students of the 1st stage.
The main tasks of the department: to promote the improvement of practical knowledge of students.
Scientific direction of the Department: methodology.
Educational areas taught at the Department: philology and language training
Subjects taught at the Department:
1. Practical Grammar and phonetics
2. Oral speech practice
3. Reading and writing practice
Scientific research work of the Department:
1. Scientific seminars aimed at increasing the scientific potential of professors and teachers of the department were organized:
2. Preparation of textbooks, teaching aids by professors and teachers of the Department;
3. Guidance of professors and teachers of the department to publish articles in Scopus, Web of Science, impact factor and OAK listed journals;
4. It was published by the teachers of the department in the first half of the 2024-2025 academic year in various international and OAK scientific journals and scientific and practical conference collections on international and Republican levels.
5. Department v.b. associate professor Kholmurodova Madina 10.00.06-carried out research in the specialty of Comparative Literary Studies, educational linguistics on the topic “research of vocalism in English and Uzbek dialects”.
6. Teacher-intern of the Department Roziboyev Joybek Ergash son 13.00.02-conducts research on the topic “Improving phraseological competence in teaching English to students of Philological orientation on the basis of a cognitive approach” in the specialty theory and methodology of Education and training.
7. Trainee teacher of the Department Rakhimova beautiful Bagriddinovna 13.00.02-conducts research on the topic “technology for the use of artificial intelligence in the development of written speech competence of students in English” in the specialty theory and methodology of Education and training.
8. Department teacher Jumakulova Nargiza Rahmatullayevna 13.00.02-conducts research on the topic “methodology for using an integrative approach in the development of media competence of students (on the example of teaching English)” in the specialty theory and methodology of Education and training.
9. Establishment of international cooperation;
10. Publishing articles in collaboration with foreign professors;
11. A Republican conference was held in 2024-2025;
12. "Young researchers" and "developing oral speech".
13. Educational literature created by professors and teachers of the department was created.
1) a textbook of English teaching methodology was created for preschool and primary classes;
2) the educational and methodological Manual of English applied phonetics was created for students of the 1st Year Of The Bachelor's degree of OTMs;
3) " Discourse Analysis. Theory and Practice " was created.
4)” Reading and Writing: Theory and Practice", a teaching methodical guide, was created.
Department achievements:
1. The Department of functional lexicon of English is active in international relations.
2. The department is active in working with foreign students.
3. Professors of the department are active in organizing international conferences.
4. Rector of Uzdjtu in the framework of international cooperation at the Department I.M.On the implementation of tukhtasinov's decision to improve the knowledge of Foreign Language Teaching Methods of Foreign Language teachers of Uzdjtu English language No. 353, a 20-hour seminar-training entitled “Exploring and understanding today's demos for foreign languages: Going beyond English languages competencies” was organized.
5. Kushiyeva Nodira, head of the Department of functional lexicon of the English language, faculty of English Philology, won a competition organized by the Khabibzhonovna Agency for innovative development to send young scientists to leading foreign scientific organizations for short-term scientific internships and returned to qualification at the Norwich Institute for Language Education in the United Kingdom. According to this program, N.Kushiyeva conducted research on the implementation of a cluster approach to education and implemented research work in practice.
6. Head of the Department of functional lexicon of the English language N.Kushiyeva returned from June 26 to July 23, 2024, having qualified for the integration INDUSTRY four DOT ZERO competence and TWENTY First CENTURY SKILLS in EDUCATIONAL INSTITUTIONS PROGRAM in India, at the National Institute of Technical Teachers Training and Research Program.
7. The Senior Teacher of the Department Rasulova Nodira Bakhodirovna returned in October to train in the state of Finland.
8. The Department organized a scientific seminar on “innovation in education: the study of the Finnish educational model” for university teachers by senior teacher Rasulova Nodira Bakhodirovna.
9. Several students continue to study in the U.S. State by winning a grant under the” El-yurt hope-finding organic exchange " program at the same time our students attend Republican and international conferences with their articles and theses. Several of our students have published articles in local journals.
10. Faculty of English Philology, Department of functional lexicon of English language V.b. Associate Professor, (PhD) Kholmurodova Madina Alisher conducted a scientific-seminar on the topic "the procedure for writing a scientific article" by her daughter.
SPIRITUAL AND EDUCATIONAL WORKS
1. Speaking, Reading and Writing clubs have been established to provide meaningful student leisure time. Students of the 1st Year, together with teachers, visited the parks “alley of Merit” and “Independence Square”, “New Uzbekistan” to conduct round-table discussions and debates;-the decree of the president of the Republic of Uzbekistan dated March 7, 2022 “on measures to further accelerate work on the systematic support of family and women”PF-87-based on the essence of the, in order to solve their problems in life, to support students and girls in every possible way, various events are held by the teachers of the Department.
2. For the intellectual game “Zakovat at 5th TTJ”, professors and teachers of the department held an event dedicated to the intellectual Game of Zakovat between students at 5th TTJ by Karimova n, Khayitboev B, Alikulova s, Zhurayeva I, Roziboyev K, Normakhmatova f, Faculty of English Philology of the State University of World Languages of Uzbekistan.
3. On October 21, on the occasion of “the day when the Uzbek language was given the status of the State Language”, Professors and teachers of the Department of functional lexicon of the English language, faculty of English Philology, G. Rakhimova, M. Khajieva A. Ne'matova, D. Turgunboeva, M. Kholmurodova, B. A spiritual and educational event was organized by the khayitboevs.
INFORMATION ABOUT THE SECOND FOREIGN LANGUAGE TAUGHT AT THE DEPARTMENT
Head of the Department: Kushiyeva Nodira
DEPARTMENT COMPOSITION
Main state:
DSc - 1
v.Associate Professor b - 3
Senior teacher-2
Teacher- 8 people
Teacher-trainee-24
Total- 38 people
Seats:
Teacher-trainee - 11 person
Total-11 people
SUBJECTS TAUGHT AT THE DEPARTMENT
60230100-philology and Language Teaching (Oriental Languages)
60230100-philology and Language Teaching (romance-Germanic languages)
Courses 1-2 full-time and evening education
Western language and literature
Second foreign language
ACHIEVEMENTS OF PROFESSORS AND TEACHERS OF THE DEPARTMENT
-Of the 38 members of the Department of applied aspects of English in the main state, 38 have national and international language proficiency certificates at the C1 level.
PUBLISHED SCIENTIFIC ARTICLES AND ABSTRACTS
-In the first half of the academic year 2022-2023, more than 120 scientific articles were published in various international and OAK scientific journals and in international and Republican scientific and practical conference collections.
ACHIEVEMENTS BY PROFESSORS AND STUDENTS OF THE DEPARTMENT
- Among the teachers of the department are the winners of the “outstanding public education” and the “Presidential Scholarship”. In addition 1 teacher received TEFL and 3 teachers received TESOL certificates.
SPIRITUAL AND EDUCATIONAL WORKS.
On November 8, 2024, an event on the topic "security in the Digital World: protection against cyberattacks" was held by professors and teachers of the Department of functional lexicon of English language, faculty of English Philology.