16-may kuni O’zbekiston davlat jahon tillari universiteti hamda “INNOTEXNOPARK” MCHJ o’rtasida hamkorlik memorandumi imzolandi.
Mazkur hamkorlik shartnomasini imzolashdan ko’zlangan asosiy maqsad, talabalarga faqat til o’rgatish bilan cheklanib qolmay, ularni kasbga yo’naltirish, amaliy ko’nikmalarini rivojlantirishdan iborat.
Memorandumga ko’ra hamkor tomonlar:
texnik soha bilan bog'liq barcha yo'nalishlar va mutaxassisliklar bo’yicha kadrlarni birgalikda tayyorlashda hamkorlikni mustahkamlash va rivojlantirishga ko'maklashish;
kompaniyalarning xorijiy vakillari bilan amaliyot o’tkazish, innovatsion yo'nalishlar bo’yicha startaplar, loyihalarni ishga tushirish, nazariy va amaliy bilimlar almashish orqali texnologiya bo'yicha to'plangan tajribadan foydalanish, qisqa muddatli o'quv yoki ma'ruza kurslari, professional seminarlar, biznes o'yinlari, treninglar, fan bo'yicha mahorat darslarini tashkil etish;
texnik soha bilan bog’liq barcha yo'nalishlarda bakalavr va magistrlarning ishlab chiqarish va ilmiy amaliyotini tashkil etishda yordam ko’rsatish, talabalar, ilmiy-pedagog xodimlar ishlab chiqarish, o'quv laboratoriyasi, ilmiy amaliyoti yoki stajirovkalarini tashkil etishga ko'maklashish,;
ilmiy-pedagog kadrlar, xodimlar yoki mutaxassislarning malakasini oshirish va kasbiy qayta tayyorlashni tashkil etish;
ishlab chiqarishni optimallashtirish, ilmiy asoslangan va ishonchli axborot asosida ilmiy maqolalar chop etish;
mutaxassislar almashinuvida yordam berish, qo'shma tadqiqot loyihalarini amalga oshirish;
milliy va xalqaro konferensiyalar, simpoziumlar va davra suhbatlarini tashkil etish, yosh mutaxassislarni rag’batlantirish uchun ommaviy yoshlar tadbirlarini (tanlovlar, sport musobaqalari, ijodiy tadbirlar va ixtisoslashtirilgan kechalar) o'tkazish kabi masalalar bo’yicha kelishuvlarga erishdi.
Quvonarlisi, memorandum imzolangan kunning o’zidayoq 3 nafar O’zDJTU talabasi o’z ish amaliyotini boshladi.

On May 16, a memorandum of cooperation was signed between the Uzbekistan State World Languages University and "INNOTECHNOPARK" LLC.
The primary objective of this cooperation agreement is not only to teach students the language but also to guide them towards professions and develop their practical skills.
As per the memorandum, the partners have agreed to:
- Support the strengthening and development of cooperation in joint training of personnel across various technical fields and specialties.
- Facilitate internships with foreign representatives of companies and start-ups in innovative areas, launch projects, and utilize accumulated technology experience through exchange of theoretical and practical knowledge, short-term training or lecture courses, organization of professional seminars, business games, trainings, and master classes in science.
- Assist in organizing production and scientific practice for bachelor's and master's students in technical fields, including setting up production and educational laboratories, scientific practices, and internships for students and academic staff.
- Provide support for professional retraining and development of scientific and pedagogical personnel, employees, and specialists.
- Optimize production processes and publish scientifically grounded and reliable information in scientific articles.
- Facilitate the exchange of experts and implement joint research projects.
- Organize national and international conferences, symposiums, and roundtable discussions, as well as public youth events such as contests, sports competitions, creative events, and specialized evenings to encourage young professionals.
On the day of signing the memorandum, three students from UzSWLU began their internship, marking a positive step towards implementing the collaboration.