13-iyun kuni Oʻzbekiston davlat jahon tillari universitetida “Qiyosiy filologiyaning dolzarb masalalari” mavzusidagi xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya boʻlib oʻtdi.
Ushbu xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya Oʻzbekiston davlat jahon tillari universiteti va Oʻzbekiston -Germaniya Ilmiy Jamiyati bilan birgalikda tashkil qilindi. Anjumanda respublikamiz oliy taʼlim muassasalaridan tashqari Germaniya Federativ respublikasi, Rossiya, Turmaniston, Ozarbayjon, Jazoir Xalq demokratik respublikalari oliy taʼlim massalaridan 100 nafarga yaqin professor-oʻqituvchilar, ilmiy izlanuvchilar va doktorantlar qatnashdilar.
Konferensiya quyidagi shoʻbalar asosida boʻlib oʻtdi:
1. Qiyosiy tilshunoslik (fonologiya, grammatika, leksikologiya, frazeologiya va stilistika)ning dolzarb masalalari.
2. Qiyosiy adabiyotshunoslikning dolzarb masalalari.
3. Tarjimashunoslikning dolzarb masalalari.
4. Leksikografiya va terminografiyaning dolzarb masalalari.
5. Madaniyatlararo muloqot va lingvokulturologiyaning dolzarb masalalari.
Maʼlumot uchun: Mazkur xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining “Maʼmuriy islohotlar doirasida oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar sohasida davlat boshqaruvini samarali tashkil qilish chora-tadbirlari toʻgʻrisida” 2023-yil 4-iyuldagi PQ-200 qarori 9-bandida belgilangan topshiriq ijrosini taʼminlash maqsadida Oʻzbekiston Respublikasi Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligining 2024-yil 18-yanvardagi 16-son buyrugʻiga asosan tashkil etildi.

On June 13, an international scientific-practical conference on the topic "Current issues of comparative philology" was held at the Uzbekistan State World Languages University.
This international scientific and practical conference was organized jointly with the Uzbekistan State University of World Languages and the Uzbekistan-German Scientific Society. In addition to the higher education institutions of our republic, about 100 professors and teachers, researchers and doctoral students from the higher educational institutions of the Federal Republic of Germany, Russia, Turkmenistan, Azerbaijan, and the People's Democratic Republic of Algeria participated in the conference.
The conference was held on the basis of the following divisions:
1. Current issues of comparative linguistics (phonology, grammar, lexicology, phraseology and stylistics).
2. Current issues of comparative literary studies.
3. Current issues of translation studies.
4. Current issues of lexicography and terminology.
5. Current issues of intercultural communication and linguistic culture.
For information: This international scientific-practical conference is to ensure the implementation of the task specified in paragraph 9 of the decision PQ-200 of July 4, 2023 "On measures to effectively organize state management in the field of higher education, science and innovation within the framework of administrative reforms" of the President of the Republic of Uzbekistan was established based on order No. 16 of the Ministry of Higher Education, Science and Innovation of the Republic of Uzbekistan dated January 18, 2024.