13-iyun kuni Oʻzbekiston davlat jahon tillari universitetida “Qiyosiy filologiyaning dolzarb masalalari” mavzusidagi xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya boʻlib oʻtdi.
Ushbu xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya Oʻzbekiston davlat jahon tillari universiteti va Oʻzbekiston -Germaniya Ilmiy Jamiyati bilan birgalikda tashkil qilindi. Anjumanda respublikamiz oliy taʼlim muassasalaridan tashqari Germaniya Federativ respublikasi, Rossiya, Turmaniston, Ozarbayjon, Jazoir Xalq demokratik respublikalari oliy taʼlim massalaridan 100 nafarga yaqin professor-oʻqituvchilar, ilmiy izlanuvchilar va doktorantlar qatnashdilar.
Konferensiya quyidagi shoʻbalar asosida boʻlib oʻtdi:
1. Qiyosiy tilshunoslik (fonologiya, grammatika, leksikologiya, frazeologiya va stilistika)ning dolzarb masalalari.
2. Qiyosiy adabiyotshunoslikning dolzarb masalalari.
3. Tarjimashunoslikning dolzarb masalalari.
4. Leksikografiya va terminografiyaning dolzarb masalalari.
5. Madaniyatlararo muloqot va lingvokulturologiyaning dolzarb masalalari.
Maʼlumot uchun: Mazkur xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining “Maʼmuriy islohotlar doirasida oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar sohasida davlat boshqaruvini samarali tashkil qilish chora-tadbirlari toʻgʻrisida” 2023-yil 4-iyuldagi PQ-200 qarori 9-bandida belgilangan topshiriq ijrosini taʼminlash maqsadida Oʻzbekiston Respublikasi Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligining 2024-yil 18-yanvardagi 16-son buyrugʻiga asosan tashkil etildi.

13 июня в Государственном университете мировых языков Узбекистана прошла международная научно-практическая конференция на тему «Актуальные вопросы сравнительной филологии».
Данная международная научно-практическая конференция организована совместно с Узбекским государственным университетом мировых языков и Узбекско-Немецким научным обществом. Помимо высших учебных заведений нашей республики, в конференции приняли участие около 100 профессоров и преподавателей, научных сотрудников и докторантов из высших учебных заведений Федеративной Республики Германия, России, Туркменистана, Азербайджана, Алжирской Народно-Демократической Республики. .
Конференция проводилась на базе следующих подразделений:
1. Актуальные вопросы сравнительного языкознания (фонология, грамматика, лексикология, фразеология и стилистика).
2. Актуальные проблемы сравнительного литературоведения.
3. Актуальные проблемы переводоведения.
4. Актуальные вопросы лексикографии и терминологии.
5. Актуальные проблемы межкультурной коммуникации и лингвокультуры.
Для информации: Данная международная научно-практическая конференция призвана обеспечить реализацию задачи, указанной в пункте 9 решения PQ-200 от 4 июля 2023 года «О мерах по эффективной организации государственного управления в сфере высшего образования, науки и инноваций». в рамках административных реформ» Президента Республики Узбекистан была создана на основании приказа Министерства высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан от 18 января 2024 года №16.