KOICA volontyorlari ishtirokidagi hisobot yig‘ilishi va xayrlashuv tadbiri bo‘lib o‘tdi
2025-yil 18-aprel kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida KOICA (Koreya xalqaro hamkorlik agentligi) 1-loyihaviy volontyorlarining uch oylik faoliyati yakuniga bag‘ishlangan hisobot yig‘ilishi va xayrlashuv tadbiri bo‘lib o‘tdi.
Tadbirni universitetning xalqaro hamkorlik ishlari bo‘yicha prorektori Abduraxim Nasirov ochib berar ekan, KOICA bilan yo‘lga qo‘yilgan hamkorlik O‘zbekiston ta’lim tizimida xorijiy tajribalarni joriy etish va til o‘rganish jarayonini samarali tashkil etishdagi muhim qadam ekanini alohida ta’kidladi.
Tadbirda KOICA O‘zbekistondagi vakolatxonasi direktor o‘rinbosari janob So Wan Su boshchiligidagi vakolatxona xodimlari, shuningdek volontyorlar faoliyat olib borgan 283-maktab va 81-maktab direktor hamda ustozlari ishtirok etdi.
Eslatib o‘tamiz, KOICA 1-loyihasi doirasida 15 nafar koreyalik mutaxassis va 14 nafar volontyor uch oy davomida O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida hamda bir nechta umumta’lim muassasalarida faoliyat olib bordi. Volontyorlar koreys tilini o‘qitish, madaniyatni targ‘ib etish, talabalarga hamda o‘quvchilarga do‘stona muhitda bilim berish orqali ular orasida koreys tili va madaniyatiga qiziqishni yanada oshirishga hissa qo‘shishdi.
Tadbir davomida volontyorlarning uch oylik faoliyati yuzasidan taqdimotlar namoyish etildi, maktab o‘quvchilari va universitet talabalari tomonidan tayyorlangan ijodiy chiqishlar mehmonlarga namoyish qilindi.

Отчетная встреча и прощальная церемония с волонтёрами KOICA состоялись в УзГУМЯ
18 апреля 2025 года в Узбекском государственном университете мировых языков прошла отчетная встреча и прощальное мероприятие, посвященные завершению трёхмесячной деятельности проектных волонтёров первого набора KOICA (Агентство международного сотрудничества Кореи).
Открыл мероприятие проректор по международному сотрудничеству Абдурахим Насиров, который особо отметил, что сотрудничество с KOICA является важным шагом в направлении внедрения зарубежного опыта в систему образования Узбекистана и эффективной организации процесса изучения иностранных языков.
В мероприятии приняли участие сотрудники представительства KOICA в Узбекистане во главе с заместителем директора господином Со Ван Су, а также директора и педагоги школ №283 и №81, где работали волонтёры.
Напомним, что в рамках проекта KOICA-1 в течение трёх месяцев в Узбекистанском государственном университете мировых языков и ряде общеобразовательных школ работали 15 корейских специалистов и 14 волонтёров. Они обучали корейскому языку, продвигали культуру и способствовали развитию интереса к корейскому языку и культуре среди студентов и школьников, создавая дружелюбную образовательную среду.
В ходе мероприятия были представлены отчёты о деятельности волонтёров, а также творческие выступления школьников и студентов, подготовленные специально для гостей.
В завершение мероприятия волонтёрам KOICA были вручены благодарственные письма и памятные сертификаты от имени университета.
Для информации: волонтёры проекта KOICA-1 планируют выезд в Республику Корея 25 апреля 2025 года. Прибытие второй группы волонтёров ожидается 6 мая.