Bugungi kunning eng muhim va dolzarb mavzulari haqida ma’lumot berib boruvchi “Siyosiy ma’rifat soati” haftaning har juma kuni Respublika Ma’naviyat va ma’rifat markazi, Prezident huzuridagi Davlat xizmatini rivojlantirish agentligi hamda O‘zbekiston Mahallalari uyushmasi tomonidan taqdim etib kelinmoqda.
Ushbu Ma’rifat darslarida Oʻzbekiston davlat jahon tillari universiteti jamoasi ham faol ishtirok etmoqda.
Jumladan, mazkur hafta davomida Ingliz tili ikkinchi, Ingliz tili uchinchi va Rus filologiyasi fakultetlarida “Ma’rifat soati” darslari tashkil etilib, unda fakultet mas’ullari tomonidan O’zbekiston Respublikasi prezidenti Sh.M.Mirziyoyevning 17-yanvar kuni aholi bandligini ta’minlash va yangi yondashuvlar asosida kambag’allikni qisqartirish bo’yicha tadbirlar taqdimoti tanishtirildi.
Ingliz tili ikkinchi fakultetida oʻtkazilgan “Ma’rifat soati”da fakultet dekani B.Kulmatov alohida nutq soʻzlab, “Siyosiy ma’rifat soati” bo’yicha berilgan boshqa materiallar yuzasidan ham atroflicha tushuntirish berdi.
Dastur yakunida berilgan ma’lumot va materiallar bo’yicha auditoriyadagi tyutorlar va professor o’qituvchilar bilan savol-javob va muhokamalar ham tashkil etildi.
Ushbu “Ma’rifat soati” darslarida belgilangan mavzular bo’yicha dekan muovinlari va kafedra mudirlari ham o’z fikrlarini bayon etishdi.

Были организованы уроки «Часа просвещенности».
«Час политической просвещенности», который предоставляет информацию о самых важных и актуальных темах дня, проводится каждую пятницу Центром духовности и просвещенности Республики, Агентством по развитию государственных услуг при Президенте и Ассоциацией махаллей Узбекистана.
Команда Узбекского государственного университета мировых языков также активно участвует в этих уроках просвещенности.
В частности, на этой неделе в факультетах английского языка второго курса, английского языка третьего курса и русской филологии были проведены уроки «Часа просвещенности», на которых были представлены мероприятия по обеспечению занятости населения и сокращению бедности на основе новых подходов, представленных Президентом Республики Узбекистан Ш.М. Мирзиёевым 17 января.
На «Часе просвещенности», проведенном на факультете английского языка второго курса, декан факультета Б. Кулматов произнес специальную речь и подробно объяснил другие материалы, связанные с «Часом политического просвещения».
В завершение программы были организованы сессии вопросов и ответов и обсуждения с тьюторами, преподавателями и преподавательским составом на основе предоставленной информации и материалов.
Во время этих уроков «Часа просвещенности» заместители деканов и заведующие кафедрами также выразили свои мнения по обсуждаемым темам.