O‘zDJTUda KOICA volontyor-o‘qituvchilari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
5-sentabr kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida Koreya xalqaro hamkorlik agentligi (KOICA) bilan amalga oshirilayotgan loyiha doirasida 16 nafar volontyor-o‘qituvchilar bilan uchrashuv tashkil etildi.
Tadbirda KOICAning O‘zbekistondagi vakolatxonasi yangi tayinlangan direktor o‘rinbosari Kim Cheon xonim, loyiha menejeri va mas’ul xodimlari ishtirok etdilar.
Uchrashuv davomida O‘zDJTU rektori I. Tuxtasinov mehmonlarga universitet faoliyati, koreys tili ta’limi va Koreya oliygohlari, jumladan KOICA bilan olib borilayotgan hamkorlik haqida ma’lumot berdi. Rektor tashkilot ko‘magidan minnatdorlik bildirib, volontyorlarga muvaffaqiyatlar tiladi.
O‘z navbatida, Kim Cheon xonim samimiy qabul uchun minnatdorlik bildirib, tomonlar o‘rtasidagi o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada rivojlantirishga tayyor ekanini ta’kidladi.
Uchrashuvdan so‘ng Sharq filologiyasi fakultetida volontyor-o‘qituvchilar ishtirokida dastur ochilish marosimi o‘tkazildi. Unda xalqaro hamkorlik bo‘yicha prorektor A. Nasirov nutq so‘zlab, volontyorlarning koreys tili va madaniyatini o‘qitishdagi muhim o‘rni, bu jarayon talabalar bilimi va dunyoqarashini kengaytirishi hamda ikki mamlakat o‘rtasidagi do‘stona munosabatlarni mustahkamlashiga xizmat qilishini alohida qayd etdi.
Shuningdek, dastlabki bosqichda o‘tkaziladigan o‘zbek tili va madaniyati kurslari volontyorlarga mamlakatimizning boy madaniy merosi, xalqimizning qadriyatlari va urf-odatlari bilan yaqindan tanishish imkonini berishi ta’kidlandi.
Ma’lumot uchun: KOICA bilan tuzilgan memorandum asosida O‘zDJTUda koreys tili va madaniyatini o‘qitishni rivojlantirish maqsadida 1 116 000 AQSH dollari miqdoridagi loyiha amalga oshirilmoqda. U 3 yil davomida Koreyadan jami 70 nafar volontyor-o‘qituvchini jalb qilishni nazarda tutadi. Volontyorlar koreys tili darslarini olib borish, koreys madaniyatiga oid tadbirlarni tashkil qilish, shuningdek, taekvondo, raqs va musiqa to‘garaklarini yo‘lga qo‘yishlari rejalashtirilgan. Hozirgacha 22 kishidan iborat 2 guruh faoliyatini yakunlab, Koreyaga qaytgan.

Встреча с волонтёрами-преподавателями KOICA в УзГУМЯ
5 сентября в Узбекском государственном университете мировых языков состоялась встреча с 16 волонтёрами-преподавателями в рамках проекта, реализуемого совместно с Корейским агентством международного сотрудничества (KOICA).
В мероприятии приняли участие вновь назначенный заместитель директора представительства KOICA в Узбекистане госпожа Ким Чхон, менеджер проекта и ответственные сотрудники.
Во время встречи ректор УзГУМЯ И. Тухтасинов представил гостям информацию о деятельности университета, преподавании корейского языка и сотрудничестве с корейскими вузами, в частности с KOICA. Он выразил благодарность за поддержку организации и пожелал волонтёрам успехов в работе.
В свою очередь госпожа Ким Чхон поблагодарила за тёплый приём и подчеркнула готовность к дальнейшему развитию взаимовыгодного сотрудничества между сторонами.
После встречи на факультете восточной филологии состоялась церемония открытия программы с участием волонтёров-преподавателей. В ходе мероприятия проректор по международному сотрудничеству А. Насиров выступил с речью, отметив важную роль волонтёров в преподавании корейского языка и культуры, а также в расширении знаний и мировоззрения студентов, что будет способствовать укреплению дружеских отношений между двумя странами.
Также было подчеркнуто, что курсы узбекского языка и культуры на начальном этапе позволят волонтёрам ближе познакомиться с богатым культурным наследием нашей страны, ценностями и традициями народа.
Для справки: на основании меморандума с KOICA в УзГУМЯ реализуется проект стоимостью 1 116 000 долларов США, направленный на развитие преподавания корейского языка и культуры. В течение 3 лет планируется привлечь в общей сложности 70 волонтёров из Кореи. Волонтёры будут вести занятия по корейскому языку, организовывать культурные мероприятия, а также кружки по тхэквондо, танцам и музыке. На данный момент свою деятельность завершили и вернулись в Корею 2 группы общей численностью 22 человека.