Mamlakatimiz ilm-fani nufuzini yanada oshirish, ilmiy-texnologik salohiyatini yuksaltirishda akademik ilm-fanning rolini kuchaytirish maqsadida Fanlar akademiyasi Hayʼati va tegishli fan ixtisosliklari boʻyicha faoliyat koʻrsatayotgan haqiqiy aʼzolarining tavsiyasiga asosan bir qator oliy taʼlim muassasalari rektor va professor-oʻqituvchilari Oʻzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasining haqiqiy aʼzosi boʻldi.
Shu munosabat bilan joriy yilning 23-dekabr kuni O‘zbekiston Fanlar akademiyasida mukofotlarni topshirish marosimi bo'lib o'tdi va unda O'zDJTU rektori I.Tuxtasinov ham qatnashdi.
Taqdirlanganlar orasida OʻzDJTU rektori vazifasida faoliyat olib borgan, hozirda “Profi universiteti” nodavlat taʼlim tashkiloti rektori vazifasini bajarib kelayotgan Shaumarov Gʻayrat Bahromovich (Psixologiya fanlari bo'yicha) hamda OʻzDJTU Yoshlar masalalari va maʼnaviy-maʼrifiy ishlar boʻyicha birinchi prorektori lavozimida faoliyat olib borgan, hozirda Toshkent davlat oʻzbek tili va adabiyoti universiteti rektori hisoblangan Sirojiddinov Shuhrat Samariddinovich (Filologiya fanlari bo'yicha) kabi faxriy ustozlarimiz ham Fanlar akademiyasining haqiqiy aʼzosi koʻkrak nishoni bilan taqdirlandi.
OʻzDJTU jamoasi faxriy ustozlarimizni ushbu oliy ilmiy eʼtirofga sazovor boʻlgani bilan muborakbod etadi!

In order to further increase the prestige of the science of our country, to strengthen the role of academic science in increasing the scientific and technological potential of our country, based on the recommendation of the Board of the Academy of Sciences and the full members of the relevant scientific specialties, rectors and professors of a number of higher educational institutions are full members of the Academy of Sciences of the Republic of Uzbekistan. it has been.
In this regard, on December 23 of this year, an award ceremony was held at the Academy of Sciences of Uzbekistan, and the rector of UzSWLU I.Tukhtasinov also took part in it.
Among those honored were Shaumarov Ghairat Bahromovich, who worked as the rector of UzSWLU, who is currently acting as the rector of the non-governmental educational organization "Profi University" (in the field of psychology) and the first vice-rector of UzSWLU for youth issues and spiritual and educational affairs, currently in Tashkent Our honorary teachers, such as Sirojiddinov Shuhrat Samariddinovich, who is the rector of the State University of Uzbek Language and Literature (in the field of philology), were also awarded the badge of a true member of the Academy of Sciences.
The team of UzSWLU congratulates our honored teachers on receiving this high scientific recognition!