Mamlakatimiz ilm-fani nufuzini yanada oshirish, ilmiy-texnologik salohiyatini yuksaltirishda akademik ilm-fanning rolini kuchaytirish maqsadida Fanlar akademiyasi Hayʼati va tegishli fan ixtisosliklari boʻyicha faoliyat koʻrsatayotgan haqiqiy aʼzolarining tavsiyasiga asosan bir qator oliy taʼlim muassasalari rektor va professor-oʻqituvchilari Oʻzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasining haqiqiy aʼzosi boʻldi.
Shu munosabat bilan joriy yilning 23-dekabr kuni O‘zbekiston Fanlar akademiyasida mukofotlarni topshirish marosimi bo'lib o'tdi va unda O'zDJTU rektori I.Tuxtasinov ham qatnashdi.
Taqdirlanganlar orasida OʻzDJTU rektori vazifasida faoliyat olib borgan, hozirda “Profi universiteti” nodavlat taʼlim tashkiloti rektori vazifasini bajarib kelayotgan Shaumarov Gʻayrat Bahromovich (Psixologiya fanlari bo'yicha) hamda OʻzDJTU Yoshlar masalalari va maʼnaviy-maʼrifiy ishlar boʻyicha birinchi prorektori lavozimida faoliyat olib borgan, hozirda Toshkent davlat oʻzbek tili va adabiyoti universiteti rektori hisoblangan Sirojiddinov Shuhrat Samariddinovich (Filologiya fanlari bo'yicha) kabi faxriy ustozlarimiz ham Fanlar akademiyasining haqiqiy aʼzosi koʻkrak nishoni bilan taqdirlandi.
OʻzDJTU jamoasi faxriy ustozlarimizni ushbu oliy ilmiy eʼtirofga sazovor boʻlgani bilan muborakbod etadi!

В целях дальнейшего повышения престижа науки нашей страны усилить роль академической науки в повышении научно-технического потенциала нашей страны, на основании рекомендаций Правления Академии наук и действительных членов соответствующих научных специальностей, ректоры и профессора ряда высших учебных заведений являются действительными членами Академии наук Республики Узбекистан.
В связи с этим 23 декабря текущего года в Академии наук Узбекистана состоялась церемония награждения, в ней также принял участие ректор УзГУМЯ И.Тухтасинов.
Среди удостоенных чести - Шаумаров Гайрат Бахромович, работавший ректором УзГУМЯ, в настоящее время исполняющий обязанности ректора неправительственной образовательной организации «Профи Университет» (по направлению психологии) и первый проректор УзГУМЯ  по вопросам молодежи и духовно-просветительской работе, в настоящее время в Ташкенте Наши почетные преподаватели, такие как Сироджиддинов Шухрат Самариддинович, являющийся ректором Государственного университета узбекского языка и литературы (по направлению филологии), также были награждены знаком истинного член Академии наук.
Коллектив УзГУМЯ поздравляет наших заслуженных преподавателей с получением этого высокого научного признания!