Xabaringiz bor, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasining 2024-yiI 20 sentyabrdagi 03-RA 211-2654/37-son topshirig‘iga hamda Vazirlar Mahkamasining 2024 yil 10-oktabrdagi 685-F-son Farmoyishiga muvofiq, O‘zbekistonda Xalqaro hamkorlik tashabbuslari haftaligi doirasida joriy yil 21-26-oktabr kunlari "Yangi O‘zbekistonda ta’lim tizimini transformatsiya qilish, ta’lim sifatini oshirish pirovard maqsad sifatida" mavzusida xalqaro konferensiya o‘tkazilmoqda.
23-oktabr kuni Xorijiy davlatlardan konferensiyada ishtirok etish uchun tashrif buyurgan delegatsiya “Yangi O‘zbekistonda ta’lim tizimini transformatsiya qilish, ta’lim sifatini oshirish pirovard maqsad sifatida” mavzusida xalqaro konferensiyasining rasmiy ochilishi va yalpi majlisida ishtirok etgach, oliy ta’lim muassasalarida tashkil etilgan uchrashuvlarda ishtirok etdi.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiya vazirligi tomonidan tashkil etilgan hamkorlik haftaligi tashabbuslar doirasida Yangi O‘zbekistonni ta’lim tizimini transformatsiya qilish sifatli ta’lim dasturlarini amalga oshirish bo‘yicha tashkil etilgan tadbirga O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetining hamkor Jazoir-2 universiteti rektori Said Raxmani hamda Korkit ota nomidagi Qizilo‘rda universiteti prorektori Buribayeva Maynura Abiltayevna ham taklif etilgan. kunning ikkinchi yarmida mazkur universitet rektor hamda prorektorlari bilan O‘zDJTU uchrashuv tashkil etildi.
Uchrashuvlardan asosiy maqsad O‘zbekistonda ta’lim sifatini oshirish, iqtidorli yoshlarni qo‘llab- quvvatlash, ilmiy salohiyatni yanada yangi bosqichga olib chiqish, ikki davlat o‘rtasida professor-o‘qituvchilar va talabalar almashinuvini yo‘lga qo‘yish, hamkorlikdagi seminar treninglar tashkil etish, qisqa muddatli amaliyotlarni yo‘lga qo‘yish, xalqaro hamkorlik doirasida loyihalarni amalga oshirish hamda Scopus yoki Times Higher Education kabi jurnallarda universitet professor-o‘qituvchilarining maqollarlarini chop etish bo‘yicha kelishuvlar amalga oshirish bo‘ldi.

"In accordance with the instruction of the Administration of the President of the Republic of Uzbekistan dated September 20, 2024, No. 03-RA 211-2654/37, and the decree of the Cabinet of Ministers of October 10, 2024, No. 685-F, an international conference titled 'Transforming the Education System in New Uzbekistan, Improving Education Quality as the Ultimate Goal' is being held in Uzbekistan from October 21-26, 2024, as part of the International Cooperation Initiatives Week.
On October 23, the delegation from foreign countries, attending the conference, participated in the official opening and plenary session of the international conference titled 'Transforming the Education System in New Uzbekistan, Improving Education Quality as the Ultimate Goal,' after which they took part in meetings organized at higher educational institutions.
As part of the initiatives of the cooperation week organized by the Ministry of Higher Education, Science, and Innovation of the Republic of Uzbekistan, the event aimed at transforming the education system in New Uzbekistan and implementing quality education programs also invited the rector of Algiers-2 University, Said Rakhmani, and the vice-rector of Korkyt Ata Kyzylorda University, Buribayeva Mainura Abiltayevna. In the second half of the day, a meeting was organized with these university leaders at the Uzbekistan State World Languages University.
The main goal of the meetings was to enhance the quality of education in Uzbekistan, support talented young people, elevate scientific potential to a new level, establish an exchange of professors, teachers, and students between the two countries, organize joint seminars and training sessions, initiate short-term internships, implement projects within the framework of international cooperation, and make agreements to publish articles by university professors and teachers in journals such as Scopus or Times Higher Education."