2023 yil 9 noyabrda Sharq filologiyasi fakulteti Yapon filologiyasi kafedrasi horijiy o'qituvchilar bilan universitetimiz rektori professor Ilhomjon Madaminovich To'xtasinov uchrashuv bo'lib o'tdi. Uchrashuvda Yaponiyalik ustozlarning O'zbekistonda, hususan jahon tillari universitetida yashash sharoitlari, ish faoliyatlari haqida suhbat bo'lib o'tdi.
Yaponiyalik ustozlar Igusa Kazuko va Hiromu Yamagishi chet el fuqarolariga ko'rsatilayotgan e'tibor, yaratilgan shart sharoitlardan juda minnatdor ekanliklarini bildirishdi.
Shuningdek suhbat chog'ida talabalarni yanada tilga bo'lgan qiziqishini uyg'otish maqsadida yapon tili bilan birgalikda yaponiya madaniyatini o'rgatish, yapon filologiyasi kafedrasi ustoz murabbiylariga yaponiyani til o'qitishdagi yangi tehnologiyalarini o'rgatishga kelishildi. Shunigdek hozirda yapon tiliga qiziqish oritib borayotganligini va yaponiya universitetlarida o'qish istagida bo'lgan talabalar soni o'rtayotganini inobatga olib, kelgusida yaponiyadagi universitetlar bilan hamkorlikni yanada ko'paytirishga kelishildi.

On November 9, 2023, the Rector of our university, Professor Ilhomjon Madaminovich Tokhtasinov, met with foreign teachers of the Department of Japanese Philology of the Faculty of Oriental Philology.
On November 9, 2023, the Rector of our university, Professor Ilhomjon Madaminovich Tokhtasinov, met with foreign teachers of the Department of Japanese Philology of the Faculty of Oriental Philology. During the meeting, a discussion was held about living conditions and work activities of Japanese teachers in Uzbekistan, especially at the University of World Languages.
Japanese teachers Igusa Kazuko and Hiromu Yamagishi expressed their gratitude for the attention given to foreign citizens and the conditions created.
Also, during the conversation, it was agreed to teach Japanese culture together with the Japanese language in order to arouse students' interest in the language, to teach the teachers of the Department of Japanese Philology new technologies in Japanese language teaching. Taking into account the growing interest in the Japanese language and the growing number of students who want to study in Japanese universities, it was agreed to further increase cooperation with Japanese universities in the future.