Malayziya-Oʼzbekiston taʼlim hamkorligi OʼzDJTU ishtirokida davom etmoqda
Аvval xabar berganimizdek, OʼzDJTU rektori I.Tuxtasinov boshchiligidagi delegatsiya Malayziyada boʼlib turibdi.
Oʼzbekiston Respublikasi Prezidentining Malayziyaga rasmiy tashrifi, Oʼzbekiston-Malayziya Taʼlim forumi doirasida amalga oshirilayotgan ikki davlat OTMlari uchrashuvlari 5-fevral kuni ham davom etdi.
Oʼzbekiston va Malayziya oʼrtasidagi oliy taʼlim sohasidagi hamkorlik ikki davlatning strategik manfaatlariga xizmat qilmoqda. Malayziyaning innovatsion taʼlim metodlari va xalqaro tajribasi oʼzbekistonlik talabalar va oʼqituvchilar uchun yangi imkoniyatlar yaratmoqda.
Xususan, OʼzDJTU delegatsiyasi Malayziyaning Devan Baxasa dan Pustaka taʼlim tashkilotiga tashrif buyurdi va OʼzDJTU rektori I.M.Tuxtasinov hamda Devon Baxasa dan Pustaka tashkiloti rahbari doktor Hasami bin Jahari oʼrtasida hamkorlik shartnomasi imzolandi.
Unga koʼra, malay tilining universitetda oʼqitilish jarayonini qoʼllab quvvatlash, oʼqituvchilar malakasini maqsadli oshirish, oʼquv metodik adabiyotlarni birgalikda tayyorlash, test sinovlarini tashkil etish, Oʼzbekistonga talalabalar yuborish kabi masalalar kelishuv hujjatarida oʼz aksini topdi.
Uchrashuv soʼngida ikki tomonlama manfaatlar borasida imzolangan hujjatlar bir necha yil davomida OʼzDJTU va Devan Baxasa tashkiloti oʼrtasidagi mustahkam hamkorlikka xizmat qiladi.

Education Cooperation Between Malaysia and Uzbekistan Continues with the Participation of UzSWLU
As previously reported, a delegation led by the Rector of UzSWLU, I. Tukhtasinov, is currently in Malaysia.
On February 5, within the framework of the official visit of the President of the Republic of Uzbekistan to Malaysia and the Uzbekistan-Malaysia Education Forum, meetings between higher education institutions of the two countries continued.
Cooperation in the field of higher education between Uzbekistan and Malaysia serves the strategic interests of both countries. Malaysia’s innovative educational methods and international experience are creating new opportunities for Uzbek students and teachers.
In particular, the UzSWLU delegation visited the Dewan Bahasa dan Pustaka educational organization in Malaysia, where a cooperation agreement was signed between the rector of UzSWLU, I. M. Tukhtasinov, and the head of Dewan Bahasa dan Pustaka, Dr. Hasami bin Jahari.
According to the agreement, the support for the teaching of the Malay language at the university, improving the qualifications of teachers, jointly preparing educational materials, organizing test examinations, and sending students to Uzbekistan were outlined in the document.
At the end of the meeting, the signed documents regarding mutual interests will serve to strengthen the cooperation between UzSWLU and the Dewan Bahasa dan Pustaka organization for several years.