O‘zbekiston va Fransiya oliy ta’lim forumi boshlandi
19–20-may kunlari O‘zbekiston Milliy universitetida “O‘zbek-Fransuz universiteti: istiqbollari va taraqqiyoti” mavzusida oliy ta’lim forumi o‘tkazilmoqda.
Tadbirda Fransiya Respublikasi Yevropa va tashqi ishlar vazirligi Bosh kotibi Anne-Mari Deskot boshchiligidagi delegatsiya a’zolari, Fransiya Respublikasining O‘zbekistondagi Favqulodda va muxtor elchisi Aureliya Bushe, Puate, Renn, Lion-2, Gavr-Normandiya kabi nufuzli fransuz universitetlari rahbarlari, shuningdek, Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirining birinchi o‘rinbosari Shohrux Daliyev boshchiligidagi mutasaddilar, O‘zbekistonning yetakchi oliy ta’lim muassasalari rektorlari va olimlari hamda xalqaro tashkilotlar va kompaniyalar vakillari ishtirok qilmoqda.
O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti rektori Ilxomjon Tuxtasinov va xalqaro hamkorlik masalalari bo‘yicha prorektor Abdurahim Nasirov forum jarayonlarida faol qatnashmoqda.
Mazkur anjuman ikki davlat o‘rtasidagi oliy ta’lim sohasidagi hamkorlikni yanada mustahkamlash, istiqboldagi qo‘shma loyihalar va ta’lim dasturlarini muhokama qilish, shuningdek, amaliy hamkorlikni yo‘lga qo‘yish maqsadida tashkil etilmoqda.

В Узбекистане стартовал Форум высшего образования Узбекистана и Франции
19–20 мая в Национальном университете Узбекистана проходит форум высшего образования на тему: «Узбекско-французский университет: перспективы и развитие».
В мероприятии принимают участие генеральный секретарь Министерства Европы и иностранных дел Французской Республики Анн-Мари Декот, чрезвычайный и полномочный посол Франции в Узбекистане Аурелия Буше, руководители авторитетных французских университетов, таких как Пуатье, Ренн, Лион-2, Гавр-Нормандия, а также первый заместитель министра высшего образования, науки и инноваций Шохрух Далиев, ректоры и ученые ведущих вузов Узбекистана, представители международных организаций и компаний.
Ректор Узбекского государственного университета мировых языков Илхомжон Тухтасинов и проректор по международному сотрудничеству Абдурахим Насиров активно участвуют в работе форума.
Форум организован с целью укрепления сотрудничества между двумя странами в сфере высшего образования, обсуждения перспективных совместных проектов и образовательных программ, а также налаживания практического взаимодействия.