O‘zbekiston va Fransiya oliy ta’lim forumi boshlandi
19–20-may kunlari O‘zbekiston Milliy universitetida “O‘zbek-Fransuz universiteti: istiqbollari va taraqqiyoti” mavzusida oliy ta’lim forumi o‘tkazilmoqda.
Tadbirda Fransiya Respublikasi Yevropa va tashqi ishlar vazirligi Bosh kotibi Anne-Mari Deskot boshchiligidagi delegatsiya a’zolari, Fransiya Respublikasining O‘zbekistondagi Favqulodda va muxtor elchisi Aureliya Bushe, Puate, Renn, Lion-2, Gavr-Normandiya kabi nufuzli fransuz universitetlari rahbarlari, shuningdek, Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirining birinchi o‘rinbosari Shohrux Daliyev boshchiligidagi mutasaddilar, O‘zbekistonning yetakchi oliy ta’lim muassasalari rektorlari va olimlari hamda xalqaro tashkilotlar va kompaniyalar vakillari ishtirok qilmoqda.
O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti rektori Ilxomjon Tuxtasinov va xalqaro hamkorlik masalalari bo‘yicha prorektor Abdurahim Nasirov forum jarayonlarida faol qatnashmoqda.
Mazkur anjuman ikki davlat o‘rtasidagi oliy ta’lim sohasidagi hamkorlikni yanada mustahkamlash, istiqboldagi qo‘shma loyihalar va ta’lim dasturlarini muhokama qilish, shuningdek, amaliy hamkorlikni yo‘lga qo‘yish maqsadida tashkil etilmoqda.

On May 19–20, the Uzbekistan National University is hosting a higher education forum titled “Uzbek-French University: Prospects and Development.”
The event is attended by a delegation led by Anne-Marie Descôtes, Secretary General of the Ministry for Europe and Foreign Affairs of the French Republic, as well as the French Ambassador to Uzbekistan, Aurélia Bouchez. Also participating are heads of prestigious French universities such as Poitiers, Rennes, Lyon-2, and Le Havre-Normandy, along with First Deputy Minister of Higher Education, Science and Innovation of Uzbekistan, Shokhrukh Daliyev, rectors and scholars from leading Uzbek universities, and representatives of international organizations and companies.
Ilkhomjon Tukhtasinov, Rector of the Uzbekistan State University of World Languages, and Abdurahim Nasirov, Vice-Rector for International Cooperation, are actively participating in the forum.
The event is aimed at strengthening cooperation between the two countries in higher education, discussing future joint projects and academic programs, and establishing practical partnerships.