O‘zDJTUda doktorlik dissertatsiyasi himoyasi bo‘lib o‘tdi
2025-yil 2-iyul kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti huzuridagi DSc.03.30.12.2019.Fil.27.01 raqamli Ilmiy kengashning 20-son majlisida filologiya fanlari doktori (DSc) ilmiy darajasini olish uchun navbatdagi dissertatsiya himoyasi bo‘lib o‘tdi.
Unda Yuvasheva Shoira Maxamadovna 10.00.06 – Qiyosiy adabiyotshunoslik, qiyosiy tilshunoslik va tarjimashunoslik ixtisosligi bo‘yicha tayyorlangan “”Qutadgʻu Bilig” asarida milliy-madaniy va universal leksika: semantik va tarjima aspektlari” mavzusidagi dissertatsiyasini muvaffaqiyatli himoya qildi.
Dasturda OʻzDJTU rektori Ilxomjon Tuxtasinov, rahbariyat vakillari va rasmiy opponentlar ishtirok etdi. Tadqiqotchi oʻz mavzusi doirasida  bajarilgan tadqiqotlar natijasi, uning yangiligi borasida soʻz yuritib, ilmiy seminar aʼzolarini qiziqtirgan savollarga asosli javob berdi.
Mazkur ilmiy ish “Qutadgʻu Bilig” asaridagi boy leksik merosni chuqur o‘rganish, uni semantik tahlil qilish va tarjima jarayonidagi yondashuvlarni ilmiy asoslashga qaratilganligi bilan ahamiyatlidir.

Doctoral Dissertation Defense Held at the Uzbekistan State World Languages University
On July 2, 2025, the 20th session of the Scientific Council DSc.03.30.12.2019.Fil.27.01 at the Uzbekistan State World Languages University hosted the defense of a doctoral dissertation for the degree of Doctor of Philological Sciences (DSc).
Shoira Makhammadovna Yuvasheva successfully defended her dissertation entitled “National-Cultural and Universal Lexicon in the Work ‘Qutadghu Bilig’: Semantic and Translation Aspects” under the specialty 10.00.06 – Comparative Literature, Comparative Linguistics, and Translation Studies.
The event was attended by UzSWLU Rector Ilkhomjon Tukhtasinov, members of the university administration, and official opponents. The researcher presented her findings, elaborated on the novelty of her work, and provided well-founded answers to the questions of the scientific seminar participants.
This scholarly work is of great significance as it is devoted to an in-depth analysis of the rich lexical heritage of Qutadghu Bilig, focusing on its semantic study and scientific substantiation of translation approaches.