O‘zDJTUda doktorlik dissertatsiyasi himoyasi bo‘lib o‘tdi
2025-yil 2-iyul kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti huzuridagi DSc.03.30.12.2019.Fil.27.01 raqamli Ilmiy kengashning 20-son majlisida filologiya fanlari doktori (DSc) ilmiy darajasini olish uchun navbatdagi dissertatsiya himoyasi bo‘lib o‘tdi.
Unda Yuvasheva Shoira Maxamadovna 10.00.06 – Qiyosiy adabiyotshunoslik, qiyosiy tilshunoslik va tarjimashunoslik ixtisosligi bo‘yicha tayyorlangan “”Qutadgʻu Bilig” asarida milliy-madaniy va universal leksika: semantik va tarjima aspektlari” mavzusidagi dissertatsiyasini muvaffaqiyatli himoya qildi.
Dasturda OʻzDJTU rektori Ilxomjon Tuxtasinov, rahbariyat vakillari va rasmiy opponentlar ishtirok etdi. Tadqiqotchi oʻz mavzusi doirasida  bajarilgan tadqiqotlar natijasi, uning yangiligi borasida soʻz yuritib, ilmiy seminar aʼzolarini qiziqtirgan savollarga asosli javob berdi.
Mazkur ilmiy ish “Qutadgʻu Bilig” asaridagi boy leksik merosni chuqur o‘rganish, uni semantik tahlil qilish va tarjima jarayonidagi yondashuvlarni ilmiy asoslashga qaratilganligi bilan ahamiyatlidir.

В Узбекском государственном университете мировых языков состоялась защита докторской диссертации
2 июля 2025 года на 20-м заседании Научного совета DSc.03.30.12.2019.Fil.27.01 при Узбекском государственном университете мировых языков состоялась очередная защита диссертации на соискание ученой степени доктора филологических наук (DSc).
Шоира Махамадовна Ювашева успешно защитила диссертацию на тему: «Национально-культурная и универсальная лексика в произведении “Кутадгу билиг”: семантический и переводоведческий аспекты» по специальности 10.00.06 — Сравнительное литературоведение, сравнительное языкознание и переводоведение.
В программе приняли участие ректор УзГУМЯ Илхомжон Тухтасинов, представители руководства и официальные оппоненты. Исследователь представила итоги проведенной работы, раскрыла научную новизну темы и дала аргументированные ответы на вопросы членов научного семинара.
Данная научная работа имеет важное значение, так как направлена на глубокое изучение богатого лексического наследия произведения «Кутадгу билиг», его семантический анализ и научное обоснование подходов в процессе перевода.