O‘zDJTUda “Ispan tilining O‘zbekistonda rivojlanishi” mavzusidagi xalqaro ilmiy-amaliy anjuman boshlandi
Bugun, 2025-yil 24-oktabr kuni, O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida “Ispan tilining O‘zbekistonda rivojlanishi: tarixiy kontekst, yangi imkoniyatlar va zamonaviy tendensiyalar” mavzusidagi xalqaro ilmiy-amaliy anjuman o‘z ishini boshladi.
Tadbir Roman-german filologiyasi fakulteti, Ispan tili amaliy fanlar hamda Ispan tili nazariy fanlar kafedralari tomonidan tashkil etilgan bo‘lib, unda Ispaniya, Meksika, Argentina, Braziliya, Rossiya kabi mamlakatlarning nufuzli oliy ta’lim muassasalari vakillari, shuningdek mahalliy olimlar ishtirok etdilar.
Anjuman ishini O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti rektori, pedagogika fanlari doktori, professor Ilxomjon Tuxtasinov ochib berdi. Rektor o‘z nutqida O‘zbekistonda ispan tili o‘qitilishining bosqichma-bosqich rivojlanib borayotganini, bu yo‘nalishda xalqaro hamkorlik aloqalari izchil kengayib borayotganini ta’kidladi.
So‘ngra Ispaniya elchixonasining ta’lim attashesi Albert Vitriá Marka, Namangan davlat chet tillar instituti rektori Rivojiddin Karimov, Roman-german filologiyasi fakulteti dekani Hamidullo Xakimov hamda xorijiy universitetlar professorlari ishtirokchilarga tabrik so‘zlari bilan murojaat qildilar.
Yalpi majlis doirasida Alikante universiteti professori Alberto Rodríguez Lifante, Campinas universiteti professori Simone Hashiguti, Kadis universiteti vakili Andrés Santana Arribas, Meksika davlat autonom universiteti professori Virna Velazquez Vilchis, Buenos-Ayres universiteti professori María Alejandra Elichabe va boshqa xorijiy ma’ruzachilar o‘z ilmiy ma’ruzalarini taqdim etdilar.
Tadbir davomida ispan tilining O‘zbekistondagi o‘qitilish jarayoni, raqamli resurslardan foydalanish, ispan tili o‘qituvchilarini tayyorlash masalalari hamda zamonaviy lingvodidaktik yondashuvlar haqida fikr almashildi.
Shuningdek, anjumanda rasmiy oponentlar ham faol ishtirok etib, taqdim etilgan ma’ruzalar yuzasidan ilmiy mulohazalar bildirdilar.
Anjuman yakunida O‘zDJTU ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektori, f.f.f.d. (PhD), dotsent Otabek Yusupov yakuniy nutq so‘zlab, ishtirokchilarga minnatdorchilik bildirdi.

В УзГУМЯ началась международная научно-практическая конференция на тему «Развитие испанского языка в Узбекистане»
Сегодня, 24 октября 2025 года, в Узбекском государственном университете мировых языков начала свою работу международная научно-практическая конференция на тему «Развитие испанского языка в Узбекистане: исторический контекст, новые возможности и современные тенденции».
Мероприятие организовано факультетом романогерманской филологии, кафедрой прикладных дисциплин испанского языка и кафедрой теоретических дисциплин испанского языка. В конференции принимают участие представители ведущих высших учебных заведений Испании, Мексики, Аргентины, Бразилии, России, а также отечественные учёные.
С приветственным словом конференцию открыл ректор Узбекского государственного университета мировых языков, доктор педагогических наук, профессор Илхомжон Тухтасинов. В своём выступлении он отметил поэтапное развитие преподавания испанского языка в Узбекистане и последовательное расширение международного сотрудничества в данной области.
С приветственными речами к участникам также обратились атташе по вопросам образования Посольства Испании Альберт Витриа Марка, ректор Наманганского государственного института иностранных языков Ривожиддин Каримов, декан факультета романогерманской филологии Хамидулло Хакимов, а также профессора зарубежных университетов.
В пленарном заседании с научными докладами выступили профессор Университета Аликанте Альберто Родригес Лифанте, профессор Университета Кампинас Симонэ Хасигути, представитель Университета Кадиса Андрес Сантана Аррибас, профессор Национального автономного университета Мексики Вирна Веласкес Вилчис, профессор Буэнос-Айресского университета Мария Алехандра Эличабе и другие зарубежные исследователи.
В ходе конференции обсуждались вопросы преподавания испанского языка в Узбекистане, использования цифровых ресурсов, подготовки преподавателей и современные лингводидактические подходы.
Кроме того, официальные оппоненты активно участвовали в обсуждениях, высказывая научные замечания по представленным докладам.
В заключительной части с итоговой речью выступил проректор по научной работе и инновациям УзГосУЯ, кандидат филологических наук (PhD), доцент Отобек Юсупов, выразив благодарность всем участникам.