O‘zDJTUda “Korrupsiyasiz kelajak” mavzusida ochiq muloqot bo‘lib o‘tdi
29-may kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida “Korrupsiyasiz kelajak” mavzusida ochiq muloqot bo‘lib o‘tdi. Tadbir doirasida korrupsiyaga qarshi kurashish borasidagi muhim tashabbuslar, yoshlarning faolligini oshirishga qaratilgan loyihalar taqdim etildi.
Mazkur muloqotni universitetning Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektori Valijon Sadiyev ochib berdi. U o‘z nutqida korrupsiyaga qarshi kurashda ta’lim muassasalarining, xususan, talabalar jamoasining o‘rni beqiyos ekanini ta’kidlab o‘tdi.
Shuningdek, tadbirda Komplayens-nazorat tizimini boshqarish bo‘limi boshlig‘i Bahodir Hoshimov so‘zga chiqib, tanlovlarning mazmun-mohiyati, yoshlarning huquqiy ongini shakllantirishdagi ahamiyati haqida fikr bildirdi. U bunday tashabbuslar yosh avlodni halollik, adolat va qonun ustuvorligiga hurmat ruhida tarbiyalashga xizmat qilayotganini alohida qayd etdi.
Tadbir doirasida quyidagi tanlovlarning universitet bosqichi g‘oliblari taqdirlandi:
“Yashil kelajak uchun korrupsiyaga yo‘l yo‘q” shiori ostida o‘tkazilgan “Eng yaxshi maqolalar” tanlovi;
“Korrupsiyasiz kelajak” mavzusidagi “Huquqiy muhbir” rolini ijro etish tanlovi;
Talaba-yoshlar o‘rtasida korrupsiyaga qarshi kurashishga qaratilgan “Eng yaxshi esselar” Respublika tanlovining universitet bosqichi.
G‘oliblar faxriy yorliqlar va esdalik sovg‘alari bilan taqdirlandi.
Mazkur tadbir universitet talabalari uchun korrupsiyaning salbiy oqibatlari, unga qarshi kurashish yo‘llari va qonuniylik tamoyillarini chuqur anglashda muhim ahamiyat kasb etdi.

An Open Dialogue on “A Future Without Corruption” Held at UzSWLU
On May 29, an open dialogue titled “A Future Without Corruption” was held at the Uzbekistan State World Languages University. The event presented key initiatives in the fight against corruption, along with projects aimed at increasing youth engagement.
The dialogue was opened by Valijon Sadiyev, the First Vice-Rector for Youth Affairs and Spiritual-Educational Work, who emphasized in his speech the invaluable role of educational institutions—especially student communities—in combating corruption.
Bahodir Hoshimov, Head of the Compliance Control Department, also spoke about the essence of the competitions and their significance in fostering legal awareness among young people. He highlighted that such initiatives help nurture the younger generation in the spirit of honesty, justice, and respect for the rule of law.
As part of the event, winners of the university-level stages of the following competitions were awarded:
“Best Articles” competition held under the slogan “No to Corruption for a Green Future”;
“Legal Correspondent” role-playing competition on the topic “A Future Without Corruption”;
University stage of the Republican Essay Contest among students aimed at fighting corruption.
The winners were presented with honorary certificates and commemorative gifts.
This event played an important role in helping students deeply understand the negative impacts of corruption, methods to combat it, and the principles of legality.