O‘zDJTUda “Korrupsiyasiz kelajak” mavzusida ochiq muloqot bo‘lib o‘tdi
29-may kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida “Korrupsiyasiz kelajak” mavzusida ochiq muloqot bo‘lib o‘tdi. Tadbir doirasida korrupsiyaga qarshi kurashish borasidagi muhim tashabbuslar, yoshlarning faolligini oshirishga qaratilgan loyihalar taqdim etildi.
Mazkur muloqotni universitetning Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektori Valijon Sadiyev ochib berdi. U o‘z nutqida korrupsiyaga qarshi kurashda ta’lim muassasalarining, xususan, talabalar jamoasining o‘rni beqiyos ekanini ta’kidlab o‘tdi.
Shuningdek, tadbirda Komplayens-nazorat tizimini boshqarish bo‘limi boshlig‘i Bahodir Hoshimov so‘zga chiqib, tanlovlarning mazmun-mohiyati, yoshlarning huquqiy ongini shakllantirishdagi ahamiyati haqida fikr bildirdi. U bunday tashabbuslar yosh avlodni halollik, adolat va qonun ustuvorligiga hurmat ruhida tarbiyalashga xizmat qilayotganini alohida qayd etdi.
Tadbir doirasida quyidagi tanlovlarning universitet bosqichi g‘oliblari taqdirlandi:
“Yashil kelajak uchun korrupsiyaga yo‘l yo‘q” shiori ostida o‘tkazilgan “Eng yaxshi maqolalar” tanlovi;
“Korrupsiyasiz kelajak” mavzusidagi “Huquqiy muhbir” rolini ijro etish tanlovi;
Talaba-yoshlar o‘rtasida korrupsiyaga qarshi kurashishga qaratilgan “Eng yaxshi esselar” Respublika tanlovining universitet bosqichi.
G‘oliblar faxriy yorliqlar va esdalik sovg‘alari bilan taqdirlandi.
Mazkur tadbir universitet talabalari uchun korrupsiyaning salbiy oqibatlari, unga qarshi kurashish yo‘llari va qonuniylik tamoyillarini chuqur anglashda muhim ahamiyat kasb etdi.

В УЗГУМЯ состоялся открытый диалог на тему «Будущее без коррупции»
29 мая в Узбекском государственном университете мировых языков состоялся открытый диалог на тему «Будущее без коррупции». В рамках мероприятия были представлены важные инициативы по борьбе с коррупцией, а также проекты, направленные на повышение активности молодежи.
Диалог открыл первый проректор по вопросам молодежи и духовно-просветительской работе Валижон Садиев. В своем выступлении он подчеркнул, что роль образовательных учреждений, в частности студенческого сообщества, в борьбе с коррупцией является неоценимой.
Также выступил начальник отдела управления системой комплаенс-контроля Баходир Хошимов, который поделился мнением о сути конкурсов и их значении в формировании правового сознания молодежи. Он особо отметил, что подобные инициативы способствуют воспитанию молодого поколения в духе честности, справедливости и уважения к верховенству закона.
В рамках мероприятия были награждены победители университетского этапа следующих конкурсов:
• Конкурс лучших статей под девизом «Нет коррупции — за зеленое будущее»;
• Конкурс на лучшее исполнение роли «Юридический корреспондент» на тему «Будущее без коррупции»;
• Университетский этап Республиканского конкурса лучших эссе среди студентов, направленных на борьбу с коррупцией.
Победители были награждены почетными грамотами и памятными подарками.
Это мероприятие сыграло важную роль в глубоком осмыслении студентами негативных последствий коррупции, способов борьбы с ней и принципов законности.