Joriy yilning 5-6-yanvar kunlari Jizzax viloyatining Jizzax shahrida "Ekolog" jamoat birlashmasi hamda Oliy Majlis jamoat fondi hamkorligida yoshlar o'rtasida zamonaviy ekologik madaniyatni shakllantirish va sog'lom turmush tarzini targ'ib qilish maqsadida ikki kunlik o'quv seminari va ushbu seminar doirasida "Plogging" (chiqindi yig'ishni o'z ichiga olgan yugurish musobaqasi) tadbiri tashkil etildi.
Tashkil etilgan mazkur o'quv-seminari loyihasida respublikamizning 14 ta hududidan saralab olingan 2 ta ishtirokchidan iborat jami 28 nafar Eko volontyorlar hamda Eko ko'ngillilarga global mavzuga aylanib borayotgan ekologik inqirozlardan biri Chiqindi mavzusida darslar o'tildi va ekologik bilimlari mustahkamlandi.
Ushbu tadbirda Toshkent shahri hududidan saralab olingan 2 nafar ishtirokchi O'zbekiston davlat jahon tillari universiteti talabalari ham faol ishtirok etib, tadbir yakunida esa sertifikat va esdalik sovg'alari bilan taqdirlandilar.

5-6 января текущего года в Джизаке Джизакской области совместно с общественным объединением «Эколог» и общественным фондом Олий Мажлиса прошел двухдневный образовательный семинар в целях формирования современной экологической культуры и популяризации здоровый образ жизни среди молодежи и в рамках семинара было организовано мероприятие «Плоггинг» (соревнования по бегу по сбору мусора).
Всего 28 экологов и эковолонтеров, в том числе 2 участника, отобранных из 14 регионов нашей республики, прошли уроки по теме отходов, одного из экологических кризисов, который становится глобальной темой, и их экологические знания были расширены. усилены в проекте данного образовательного семинара.
В данном мероприятии активное участие приняли 2 участника, отобранных из Ташкентской области, студенты Государственного университета мировых языков Узбекистана, по итогам мероприятия они были награждены сертификатами и сувенирами.