12 soatlik “Oliy ta’limda ta’lim jarayonini rejalashtirish va metodik ta’minot: zamonaviy yondashuvlar” qisqa muddatli kurs O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2024-yil 11-iyuldagi 415-sonli qarori hamda Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirining 2025-yil 22-avgustdagi 321-sonli buyrug‘i (“Oliy ta’lim tashkilotlari va akademik litseylarda 2025/2026-o‘quv yiliga tayyorgarlik ko‘rish chora-tadbirlari to‘g‘risida”) ijrosini ta’minlash maqsadida tashkil etildi.
Kurs O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti hamda O‘zDJTU huzuridagi Pedagog kadrlarni qayta tayyorlash va malakasini oshirish tarmoq markazi hamkorligida kafedra mudirlari va professor-o‘qituvchilar uchun yo‘lga qo‘yildi. 4 kunlik intensiv mashg‘ulotlar davomida tinglovchilar ta’lim jarayonini samarali tashkil etish, metodik hujjatlar bilan ishlash, baholash va attestatsiya tartiblarini zamonaviy talablar asosida yo‘lga qo‘yishga oid chuqur nazariy va amaliy bilimlarga ega bo‘ldilar.
Kurs yakunida barcha tinglovchilarga rasmiy sertifikatlar topshirildi. Shuningdek, mashg‘ulotlarda faol ishtirok etgan ma’ruzachilar – tajribali amaliyotchilar, o‘quv-uslubiy rahbarlar va metodistlarga minnatdorchilik bildirildi.
Tadbirda O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti rektori, professor Ilxomjon Tuxtasinov ishtirok etib, tinglovchilarning o‘quv jarayonidagi faol ishtiroki, metodik tafakkuri va yangi o‘quv yiliga puxta tayyorgarlik ruhini alohida e’tirof etdi.
Kurs yakuni rasmiy sertifikatlar topshirish, esdalik fotosuratlar hamda samimiy fikr-mulohazalar bilan yakunlandi. Tinglovchilar mazkur amaliy kurs uchun minnatdorlik bildirib, bunday ta’lim shakllari muntazam tashkil etilishini istab qolishdi

Торжественное завершение краткосрочного курса: церемония вручения сертификатов
12-часовой краткосрочный курс «Планирование и методическое обеспечение образовательного процесса в высшем образовании: современные подходы» был организован в соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан №415 от 11 июля 2024 года и приказом Министра высшего образования, науки и инноваций №321 от 22 августа 2025 года («О мерах по подготовке учреждений высшего образования и академических лицеев к 2025/2026 учебному году»).
Курс был запущен для заведующих кафедрами и преподавателей в сотрудничестве между Университетом государственных мировых языков Узбекистана и Сетевым центром переподготовки и повышения квалификации педагогических кадров при УзДЖТУ. В ходе четырёхдневного интенсивного обучения слушатели получили глубокие теоретические и практические знания по эффективной организации образовательного процесса, работе с методической документацией, а также по внедрению процедур оценки и аттестации в соответствии с современными требованиями.
По завершении курса всем слушателям были вручены официальные сертификаты. Также была выражена благодарность активным преподавателям — опытным практикам, учебно-методическим руководителям и методистам.
В мероприятии принял участие ректор Университета государственных мировых языков Узбекистана, профессор Илхомджон Тухтасинов, который высоко оценил активное участие слушателей в учебном процессе, их методическое мышление и основательную подготовку к новому учебному году.
Курс завершился торжественной выдачей сертификатов, памятными фотографиями и искренними отзывами. Слушатели выразили благодарность за практический курс и выразили надежду на регулярное проведение подобных форм обучения.