16- dekabrdan boshlab Namangan viloyatida tuman (shahar) hokimlarining o‘rinbosarlari, tashkiliy-kadrlar guruhi rahbarlari hamda milliy kadrlar zaxirasiga kiritilgan nomzodlar uchun o‘quv-amaliy seminarlar tashkil etilmoqda.
To‘rt kun davomida bo‘lib o‘tadigan seminarda ishtirokchilarga mahallabay ishlash tizimining zamonaviy va samarali usullarini joriy qilish orqali iqtisodiyot va tadbirkorlikni rivojlantirish, aholi bandligini ta’minlash, joylardagi muammolarni hal etishda mahallalardagi vakillar faoliyatini muvofiqlashtirish, “Obod xonadon – obod ko‘cha – obod mahalla” mezonlarini mazmun mohiyatini tushuntirish, mahallalarda huquqbuzarliklarning oldini olish, jamoat tartibni saqlash, mahalla va ko‘chalarning xavfsiz bo‘lishini ta’minlash, fuqarolarning qulay atrof-muhitga bo‘lgan huquqlarini amalga oshirishga ko‘maklashish, yoshlar, ayollar, ijtimoiy himoyaga muhtoj toifalardagi aholini yanada qo‘llab-quvvatlashga doir zarur bilimlar beril borilmoqda.
Seminarlarga oliy o‘quv yurtlari rektorlari, professor-o‘qituvchilari va tajribali mutaxassislar jalb etilgan bo‘lib, O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti rektori Ilxomjon Tuxtasinov mazkur seminarda Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining o‘quv jarayonlarini tashkil etishda mas’ul  vakili sifatida ishtirok etmoqda.
Seminarlarda Ilxomjon Tuxtasinov Prezidentimizning 2024-yil 18 — 20-noyabr kunlari Oliy Majlis Qonunchilik palatasi va Senatidagi nutqlarida ijro organlari rahbarlari zimmasiga yuklatilgan asosiy vazifalar to‘g‘risida so‘z yuritdi. Shuningdek, ushbu o‘quv-seminarda yo‘nalishlar bo‘yicha bo‘layotgan yangiliklar, o‘zgarishlar, aholi muammolarini hal etishda e’tibor qaratilishi zarur bo‘lgan ishlar yuzasidan tushunchalar berib o‘tdi.

С 16 декабря в Наманганской области организуются учебно-практические семинары для заместителей хокимов районов, руководителей организационно-кадровых групп и кандидатов, включенных в Национальный кадровый резерв.
В ходе семинара, который продлится четыре дня, участникам будет предложено обсудить вопросы развития экономики и предпринимательства, обеспечения занятости населения, координации деятельности представителей махалли в решении проблем на местах, внедрения современных и эффективных методов работы по махалли. – разъяснение содержания критериев” Обод махалла", профилактика правонарушений в махаллях, поддержание общественного порядка, обеспечение безопасности кварталов и улиц, содействие реализации прав граждан на благоприятную окружающую среду, дальнейшая поддержка молодежи, женщин, социально уязвимых категорий населения.
К семинарам привлечены ректоры, преподаватели и опытные специалисты высших учебных заведений, ректор Узбекского государственного университета мировых языков Ильхомжон тухтасинов принимает участие в качестве представителя Министерства высшего образования, науки и инноваций, ответственного за организацию учебного процесса.
На семинарах Ильхомжон Тухтасинов в выступлениях президента в Законодательной палате и Сенате Олий Мажлиса с 18 по 20 ноября 2024 года рассказал об основных задачах, возложенных на руководителей исполнительных органов. Также на данном обучающем семинаре были даны разъяснения о нововведениях, происходящих по направлениям, изменениях, работе, на которую необходимо обратить внимание при решении проблем населения.