16- dekabrdan boshlab Namangan viloyatida tuman (shahar) hokimlarining o‘rinbosarlari, tashkiliy-kadrlar guruhi rahbarlari hamda milliy kadrlar zaxirasiga kiritilgan nomzodlar uchun o‘quv-amaliy seminarlar tashkil etilmoqda.
To‘rt kun davomida bo‘lib o‘tadigan seminarda ishtirokchilarga mahallabay ishlash tizimining zamonaviy va samarali usullarini joriy qilish orqali iqtisodiyot va tadbirkorlikni rivojlantirish, aholi bandligini ta’minlash, joylardagi muammolarni hal etishda mahallalardagi vakillar faoliyatini muvofiqlashtirish, “Obod xonadon – obod ko‘cha – obod mahalla” mezonlarini mazmun mohiyatini tushuntirish, mahallalarda huquqbuzarliklarning oldini olish, jamoat tartibni saqlash, mahalla va ko‘chalarning xavfsiz bo‘lishini ta’minlash, fuqarolarning qulay atrof-muhitga bo‘lgan huquqlarini amalga oshirishga ko‘maklashish, yoshlar, ayollar, ijtimoiy himoyaga muhtoj toifalardagi aholini yanada qo‘llab-quvvatlashga doir zarur bilimlar beril borilmoqda.
Seminarlarga oliy o‘quv yurtlari rektorlari, professor-o‘qituvchilari va tajribali mutaxassislar jalb etilgan bo‘lib, O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti rektori Ilxomjon Tuxtasinov mazkur seminarda Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining o‘quv jarayonlarini tashkil etishda mas’ul  vakili sifatida ishtirok etmoqda.
Seminarlarda Ilxomjon Tuxtasinov Prezidentimizning 2024-yil 18 — 20-noyabr kunlari Oliy Majlis Qonunchilik palatasi va Senatidagi nutqlarida ijro organlari rahbarlari zimmasiga yuklatilgan asosiy vazifalar to‘g‘risida so‘z yuritdi. Shuningdek, ushbu o‘quv-seminarda yo‘nalishlar bo‘yicha bo‘layotgan yangiliklar, o‘zgarishlar, aholi muammolarini hal etishda e’tibor qaratilishi zarur bo‘lgan ishlar yuzasidan tushunchalar berib o‘tdi.

Since December 16, educational and practical seminars are organized in Namangan region for deputy governors of the District (City), heads of organizational and personnel groups and candidates included in the National Personnel Reserve.
The seminar, which will be held for four days, will provide participants with the opportunity to develop economy and entrepreneurship by introducing modern and effective methods of working system in the neighborhood, ensure employment, coordinate the activities of Representatives in the neighborhoods in solving problems on the spot, “Well-groomed apartment-Good Street – the criteria of” prosperous neighborhood "are given the necessary knowledge to explain the essence of the content, prevent violations in neighborhoods, maintain public order, ensure the safety of neighborhoods and streets, promote the implementation of citizens' rights to a favorable environment, and further support for the population of young people, women, socially vulnerable categories.
Rector of higher educational institutions, professors and experienced specialists are involved in the seminars, and the rector of the Uzbek State University of world languages Ilkhomjon Tukhtasinov takes part in this seminar as a representative of the Ministry of Higher Education, Science and innovation in the organization of educational processes.
At the seminars, Ilkhomjon Tukhtasinov spoke about the main tasks assigned to the heads of executive bodies in the speeches of our president in the legislative chamber and Senate of the Supreme Assembly on November 18-20, 2024. The workshop also provided insights on the news, changes in the directions, the work that needs to be focused on solving the problems of the population.