OʻzDJTU Axborot-resurs markazida "Kitobxonlik targ'iboti" haftaligida doirasida tadbir tashkil etildi.
16-oktyabr kuni ARM direktor o'rinbosari M.Muxamedjonova, Roman-german filologiyasi fakulteti tyutorlari va 1-bosqich talabalari ishtirokida Nemis tili nazariy fanlar kafedrasi professori, O'zbekiston nemis tili o'qituvchilari assotsiatsiyasi raisi, Germaniya-O'zbekiston Ilmiy Jamiyati raisi, O'zbekiston yozuvchilar uyushmasi a'zosi, 300 dan ortiq tarjimalar muallifi Xurram Rahimovich Rahimov bilan davra suhbati o'tkazildi.
Suhbatda X.Rahimov bir asarni tarjima qilish uchun ikkala tilning qonuniyatlarini bilish va nimalarga e'tibor berish kerakligi haqida ma’lumot berdi. Shuningdek, ijodkor oʻzi tarjima qilgan Alisher Navoiyning "Munojat" asari to'g'risida ham gapirib oʻtdi.
Mehmon, xususan, komil inson bo'lish uchun ko'proq o'qish, izlanish, vaqtdan unumli foydalanish va yana boshqa nimalarga e'tibor berish kerakligi to'g'risida talabalarga koʻplab tavsiyalar berdi.
Dastur so'ngida esa talabalar o'zlarini qiziqtirgan savollarga ijodkordan manfaatli javoblar olishdi.

В Информационно-ресурсном центре УзГУМЯ в рамках недели «Продвижение чтения» состоялось мероприятие.
16 октября прошла беседа с Хуррамом Рахимовичем Рахимовым — профессором кафедры теоретических наук немецкого языка, председателем Ассоциации преподавателей немецкого языка Узбекистана, председателем Германо-узбекского научного общества, членом Союза писателей Узбекистана и автором более 300 переводов. Во встрече участвовали заместитель директора ИРЦ М.Мухамеджонова, тьюторы факультета романогерманской филологии и студенты 1-го курса.
В ходе беседы Х.Рахимов рассказал о том, что необходимо учитывать и знать особенности обоих языков для перевода произведения. Он также поделился информацией о своём переводе произведения Алишера Навои «Муножат».
Гость дал студентам множество советов, касающихся того, что нужно для того, чтобы стать совершенной личностью: читать больше, исследовать, эффективно использовать время и обращать внимание на важные аспекты развития.