“Talaba qizlar ligasi–2025”: nimchorak finalning besh jamoasi ma’lum bo‘ldi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Ommaviy va professional futbolni har tomonlama rivojlantirishning qo‘shimcha chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qaroriga muvofiq, oliy ta’lim muassasalari talaba qizlari o‘rtasida o‘tkazilayotgan “Talaba qizlar ligasi–2025” futzal turnirining 2-tur bahslari yakunlandi.
Joriy yilning 21-may, chorshanba kuni Toshkent axborot texnologiyalari universiteti sport zalida 2-tur doirasidagi o‘yinlar bo‘lib o‘tdi. Taqvimga ko‘ra bu turda 16 ta uchrashuv rejalashtirilgan edi. Biroq ayrim jamoalarning belgilangan vaqtda maydonga chiqmaganligi sababli ularga texnik mag‘lubiyat yozildi.
Shuningdek, hakamlar hay’ati tomonidan “Texnika” (D guruhi), “Fan va texnika” (Gʻ guruhi), “Geologiya” (J guruhi), “Arxitektura” hamda “Menejment” (H guruhi) jamoalari ikki o‘yinni o‘tkazib yuborganliklari uchun turnirdan chetlashtirildi.
2-tur yakunlariga ko‘ra, muddatidan avval pley-off bosqichiga yo‘l olgan beshta jamoa nomi ma’lum bo‘ldi. Ular quyidagilar:
“Iqtisodiyot”
“Stomatologiya”
Toshkent davlat pedagogika universiteti (TDPU)
O‘zbekiston davlat jismoniy tarbiya va sport universiteti (O‘zDJTSU)
O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti-2 (O‘zDJTU-2)
Guruhlardagi so‘nggi tur uchrashuvlari 26- va 28-may kunlari bo‘lib o‘tadi.
21-may kuni bo‘lib o‘tgan asosiy o‘yinlar natijalari:
“Diplomatiya” – TTESU-2 — 7:0
O‘zDJTU-2 – “Konservatoriya” — 8:0
Turnir qizg‘in davom etmoqda. So‘nggi tur uchrashuvlari barcha guruhlar uchun hal qiluvchi ahamiyat kasb etishi kutilmoqda.

«Лига студенток – 2025»: стали известны пять команд, вышедших в четвертьфинал
В соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по всестороннему развитию массового и профессионального футбола» завершились матчи второго тура футзального турнира «Лига студенток – 2025» среди студенток высших учебных заведений.
Игры второго тура состоялись в среду, 21 мая, в спортивном зале Ташкентского университета информационных технологий. Согласно календарю было запланировано 16 матчей. Однако некоторые команды не вышли на поле в установленное время, и им было засчитано техническое поражение.
Кроме того, команды «Техника» (группа D), «Наука и техника» (группа Gʻ), «Геология» (группа J), «Архитектура» и «Менеджмент» (группа H) были отстранены от турнира за пропуск двух матчей по решению судейской коллегии.
По итогам второго тура стали известны названия пяти команд, досрочно вышедших в стадию плей-офф. Это: