O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining 2024-yil 15-iyuldagi “Respublika oliy ta’lim muassasalari talabalari o‘rtasida xorijiy tillar (ingliz, nemis, fransuz, italyan, ispan, koreys, xitoy, yapon, arab) fan olimpiadasi” 247-sonli buyrug‘i hamda O‘zbekiston davlat jahon tillar universiteti rektorining 2024-yil 2-avgustdagi 306-sonli buyrug‘i ijrosini ta’minlash maqsadida iqtidorli talabalar bilan ishlash jarayonini yanada takomillashtirish, talabalar o‘rtasida iqtidorli va qobiliyatli yoshlarni saralash va qo‘llab-quvvatlash, xorijiy tillarga bo‘lgan qiziqishlarini yanada oshirish hamda tarjimonlik sohasida bilim va ko‘nikmalarni mustahkamlash borasida O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida Olimpiadaning universitet bosqichi yuqori saviyada o‘tkazildi.
Ushbu olimpiada tanlovi ham iqtidorli talabalarni qo‘llab-quvvatlashning yangicha tizimi va qo‘shimcha imkoniyatlari desak mubolag‘a bo‘lmaydi, albatta.
Universitet bosqichida birinchi o‘rinni qo‘lga kiritgan talabalar tanlovning respublika bosqichiga tavsiya etildi hamda yo‘llanma oldilar.

Order No. 247 of the Ministry of Higher Education, Science and Innovation of the Republic of Uzbekistan “Foreign languages (English, German, French, Italian, Spanish, Korean, Chinese, Japanese, Arabic) among students of Higher Education Institutions of the Republic of Uzbekistan” dated July 15, 2024 and Order No. 306 of the rector of the State University of World Languages of Uzbekistan on August 2,, in order to further increase their interest in foreign languages and strengthen knowledge and skills in the field of translation, the University stage of the Olympiad was held at the Uzbek state world language university at a high level.
This Olympic Selection will also not be an exaggeration to say the new system and additional possibilities of supporting talented students, of course.
Students who won the first place at the university stage were recommended for the Republican stage of the competition and received a qualification.