O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining 2024-yil 15-iyuldagi “Respublika oliy ta’lim muassasalari talabalari o‘rtasida xorijiy tillar (ingliz, nemis, fransuz, italyan, ispan, koreys, xitoy, yapon, arab) fan olimpiadasi” 247-sonli buyrug‘i hamda O‘zbekiston davlat jahon tillar universiteti rektorining 2024-yil 2-avgustdagi 306-sonli buyrug‘i ijrosini ta’minlash maqsadida iqtidorli talabalar bilan ishlash jarayonini yanada takomillashtirish, talabalar o‘rtasida iqtidorli va qobiliyatli yoshlarni saralash va qo‘llab-quvvatlash, xorijiy tillarga bo‘lgan qiziqishlarini yanada oshirish hamda tarjimonlik sohasida bilim va ko‘nikmalarni mustahkamlash borasida O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida Olimpiadaning universitet bosqichi yuqori saviyada o‘tkazildi.
Ushbu olimpiada tanlovi ham iqtidorli talabalarni qo‘llab-quvvatlashning yangicha tizimi va qo‘shimcha imkoniyatlari desak mubolag‘a bo‘lmaydi, albatta.
Universitet bosqichida birinchi o‘rinni qo‘lga kiritgan talabalar tanlovning respublika bosqichiga tavsiya etildi hamda yo‘llanma oldilar.

Приказом Министерства высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан от 15 июля 2024 года № 247 “олимпиада по иностранным языкам (английский, немецкий, французский, итальянский, испанский, корейский, китайский, японский, арабский) среди студентов высших учебных заведений республики” и распоряжением ректора Узбекского государственного университета мировых языков от 2024 года Дальнейшее совершенствование процесса работы с одаренными учащимися, отбор и поддержка одаренной и способной молодежи среди обучающихся в целях обеспечения исполнения приказа № 306 от 2 августа, в целях дальнейшего повышения интереса к иностранным языкам и закрепления знаний и навыков в области перевода в Узбекском государственном университете мировых языков на высоком уровне был проведен университетский этап олимпиады.
Конечно, не будет преувеличением сказать, что этот олимпиадный конкурс-это и новая система поддержки одаренных студентов, и дополнительные возможности.
Студенты, занявшие первое место на Университетском этапе, были рекомендованы на республиканский этап конкурса и получили путевки.