Joriy yilning 8- noyabr kuni OʻzDJTU Sharq filologiyasi fakultetida Ikkinchi chet tili kafedrasi tashabbusi bilan Jahon adabiyoti kafedrasi mudiri, professor, filologiya fanlari doktori Xalliyeva Gulnoz Iskandarovna va turk yo‘nalishi talabalari  ishtirokida “Turk tilining ahamiyati,  turkologiya, o‘zbek va jahon adabiyoti ” mavzulariga oid qiziqarli seminar trening  boʻlib oʻtdi.
Suhbat  davomida professor  Gulnoz Iskandarovna   Turkiyaning Istanbul, Konya, Izmir va Mersin  shaharlaridagi 1000 talik ro'yxatiga kirgan  nufuzli universitetlar, xizmat safari natijalari,  shuningdek, ikki davlat universitetlari o‘rtasidagi ilmiy-amaliy hamkorlik, turk tili va adabiyoti yo‘nalishining istiqboldagi rejalari to‘g‘risida  ma'ruza qildi. Suhbat davomida talabalar o‘zlarini qiziqtirgan savollarga javob oldilar.

Значение турецкого языка, тюркология, узбекская и мировая литература
8 ноября текущего года на факультете восточной филологии УзГУМЯ по инициативе кафедры второго иностранного языка состоялся интересный семинар-тренинг на тему “Значение турецкого языка, тюркология, узбекская и мировая литература” с участием заведующей кафедрой мировой литературы, профессора, доктора филологических наук Халлиевой Гульноз Искандаровны и студентов турецкого направления.
В ходе беседы профессор Гульназ Искандаровна выступила с докладом о престижных университетах Турции, входящих в список 1000 лучших в Стамбуле, Конье, Измире и Мерсине, о результатах командировок, а также о научно-практическом сотрудничестве между двумя государственными университетами, о перспективных планах направления турецкого языка и литературы. В ходе беседы учащиеся получили ответы на интересующие их вопросы.