Tashrif doirasida rektor Ilxomjon Tuxtasinov hamda Birlashgan Arab Amirliklari Oliy taʼlim ishlari boʻyicha eksperti Hasan Al-Hashimiy bilan uchrashuv tashkil etildi.
Shuningdek, dasturda OʻzDJTU Xalqaro hamkorlik boʻyicha prorektori A.Nasirov, Xalqaro hamkorlik boʻlimi boshligʻi X.Yuldashev, Tarjimonlik fakulteti dekani U.Yoʻldoshev, Arab tili kafedrasi mudiri K.Qodirova ishtirok etdi.
Uchrashuv davomida Birlashgan Arab Amirliklari OTMlari bilan hamkorlik aloqalarini oʻrnatish, talabalar uchun yozgi/qishki lagerlar tashkil qilish, BAA jamgʻarma va fondlari mablagʻlari hamda grantlarini jalb qilgan holda:
Arab tili oʻqituvchilarining malakasini oshirish;
Ilmiy tadqiqot sohasidagi loyihalarni amalga oshirish;
Arab tili boʻyicha darslik va oʻquv qoʻllanmalarni olish, hammualliflikda darsliklar yaratish;
Arab tili mutaxassislarini OʻzDJTUga jalb qilish kabi tomonlarni qiziqtirgan boshqa masalalar muhokama qilindi.

18 октября представители Объединенных Арабских Эмиратов посетили Узбекский государственный университет мировых языков.
В рамках визита состоялась встреча ректора Ильхомжона Тухтасинова и эксперта по высшему образованию ОАЭ Хасана Аль-Хашими.
Также в программе приняли участие проректор по международному сотрудничеству А. Насиров, начальник отдела международного сотрудничества Х. Юлдашев, декан факультета переводоведения У. Юлдашев и заведующая кафедрой арабского языка К. Кодирова.
На встрече обсудили установление сотрудничества с университетами ОАЭ, организацию летних/зимних лагерей для студентов, привлечение средств и грантов