Xalqaro hamkorlik yo‘lida yana bir muhim qadam: O‘zDJTU delegatsiyasi Insubriya universitetida
Universitet rahbariyati delegatsiyani iliq kutib olib, ikki tomonlama hamkorlikni kengaytirish yuzasidan muhim uchrashuv tashkil etdi. Uchrashuv davomida har ikki tomon o‘z ta’lim muassasalari faoliyati, ustuvor yo‘nalishlari va xalqaro aloqalari bo‘yicha taqdimotlar namoyish etdi.
Uchrashuv yakunida quyidagi kelishuvlarga erishildi:
-Insubriya universiteti arab tili va ekologiya yo‘nalishlari bo‘yicha har biri bo‘yicha bittadan O‘zDJTU o‘qituvchisi uchun 1 oylik seminar tashkil etish uchun grant ajratishni taklif qildi;
-Erasmus+ loyihalari doirasida hamkorlikda ishtirok etish, qo‘shma tashabbuslarni ilgari surish;
-Talabalar almashinuvini yo‘lga qo‘yish va akademik mobilitetni rivojlantirish;
-Insubriya universitetining magistratura bosqichi talabalari uchun O‘zDJTUda malakaviy amaliyot tashkil etish bo‘yicha rejalar ishlab chiqildi.
Ma’lumot o‘rnida: ayni vaqtda O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida italyan tili yo‘nalishida tahsil olayotgan 10 nafar talaba Insubriya universitetida 1 semestr davomida grant asosida o‘qishni davom ettirmoqda.

Another Key Step in International Cooperation: UzSWLU Delegation at the University of Insubria
A delegation from the Faculty of Translation Studies of Uzbekistan State World Languages University visited one of Italy's prestigious higher education institutions — the University of Insubria.
The university leadership warmly welcomed the delegation and held an important meeting to discuss expanding bilateral cooperation. During the meeting, both sides presented overviews of their institutions’ activities, key academic directions, and international relations.
The following agreements were reached as a result of the meeting:
• The University of Insubria proposed to allocate grants for organizing one-month seminars for UzSWLU instructors in two areas: Arabic language and ecology (one instructor per field);
• Joint participation in Erasmus+ projects and the promotion of collaborative initiatives;
• Establishment of student exchange programs and development of academic mobility;
• Development of plans to organize internships at UzSWLU for master's students from the University of Insubria.
Note: Currently, 10 UzSWLU students studying Italian language are continuing their studies at the University of Insubria for one semester on a grant basis.