Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 28-yanvardagi “2022-2026 yillarga moʻljallangan Yangi Oʻzbekistonning taraqqiyot strategiyasi toʻgʻrisida” PF 60-sonli Farmoni hamda 2023-yil 11-oktyabrdagi “Turizm va madaniyat maskanlari imkoniyatini toʻliq ishga solish”, “Yashil makon” umummilliy loyihasining kuzgi mavsumini tashkil etish masalalari yuzasidan oʻtkazilgan videoselektorda belgilangan vazifalarga asosan, koʻkalamzorlashtirish tizimini samarali tashkil etish maqsadida OʻzDJTU va Darxon ilmiy tajriba xoʻjaligi oʻrtasida 2023-yil 18-oktyabrda 156-sonli oldi-sotdi shartnomasi imzolanib, 21 turdagi manzarali daraxtlar xarid qilindi.
“Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasida Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi hamda Uchtepa tuman hokimiyati tomonidan berilgan topshiriqqa muvofiq, 2023-yilning kuzgi mavsumida universitetga yuklatilgan 1000 tup ko’chat o’tqazish vazifasiga asosan, 3-noyabr kuni O’zDJTU Uchtepa tumani G9A mavzesi Kichik halqa yoʻli koʻchasi 21-uy, Zakovat koʻchasi 4-uy hamda Chilonzor tumani Muqumiy ko’chasi 8-uy manzilidagi hududlariga 461 tup manzarali daraxtlar ekildi.

Improvement work has been carried out on the organization of the autumn 2023 season of the nationwide project “Green space” at the Uzbekistan State World Languages University.
According to the decree of the president of the Republic of Uzbekistan “On the development strategy of New Uzbekistan for 2022-2026” dated January 28,
number 60 of the Republic of Uzbekistan and on the tasks set out in the videoselector on the issues of “Full employment of the possibility of Tourism and culture resorts”, Organization of the autumn season of the nationwide project “Green space” dated October 11, 2023, in order to effectively organize the greening system, 21 types of ornamental trees were purchased by the UzSWLU and Darkhan scientific experimental farm on October 18, 2023 with the signing of the purchase and sale agreement Number 156.
In accordance with the commission of the Ministry of Higher Education, Science and Innovation and the Uchtepa district municipality under the nationwide project “Green space", 461 Bush ornamental trees were planted on November 3 in the areas of UzSWLU:  Uchtepa district G9a mauzesi Small Ring Road Street 21, Zakovat Street 4 and Chilanzar district Muqumiy Street 8.