Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 28-yanvardagi “2022-2026 yillarga moʻljallangan Yangi Oʻzbekistonning taraqqiyot strategiyasi toʻgʻrisida” PF 60-sonli Farmoni hamda 2023-yil 11-oktyabrdagi “Turizm va madaniyat maskanlari imkoniyatini toʻliq ishga solish”, “Yashil makon” umummilliy loyihasining kuzgi mavsumini tashkil etish masalalari yuzasidan oʻtkazilgan videoselektorda belgilangan vazifalarga asosan, koʻkalamzorlashtirish tizimini samarali tashkil etish maqsadida OʻzDJTU va Darxon ilmiy tajriba xoʻjaligi oʻrtasida 2023-yil 18-oktyabrda 156-sonli oldi-sotdi shartnomasi imzolanib, 21 turdagi manzarali daraxtlar xarid qilindi.
“Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasida Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi hamda Uchtepa tuman hokimiyati tomonidan berilgan topshiriqqa muvofiq, 2023-yilning kuzgi mavsumida universitetga yuklatilgan 1000 tup ko’chat o’tqazish vazifasiga asosan, 3-noyabr kuni O’zDJTU Uchtepa tumani G9A mavzesi Kichik halqa yoʻli koʻchasi 21-uy, Zakovat koʻchasi 4-uy hamda Chilonzor tumani Muqumiy ko’chasi 8-uy manzilidagi hududlariga 461 tup manzarali daraxtlar ekildi.

В Узбекском государственном университете мировых языков ведутся работы по благоустройству в связи с организацией осеннего сезона общенационального проекта “Зеленое пространство” 2023 года.
Согласно Указу Президента Республики Узбекистан от 28 января 2022 года № 60 “О новой стратегии развития Узбекистана на 2022-2026 годы” и задачам, поставленным в видеоселекторе по вопросам организации осеннего сезона общенационального проекта “Зеленое пространство”, от 11 октября 2023 года “Полная реализация потенциала туристических и культурных объектов”, в целях эффективной организации системы озеленения между УзГУМЯ и Дарханским научно-опытным хозяйством 18 октября 2023 года был подписан договор купли-продажи № 156, в соответствии с которым приобретен 21 вид декоративных деревьев.
В соответствии с поручением, данным Министерством высшего образования, науки и инноваций и Хокимият Учтепинсткого района в рамках общенационального проекта «Зеленое пространство", в соответствии с задачей по посадке 1000 кустов, возложенной на университет на осенний сезон 2023 года, 3 ноября УзГУМЯ в соответствии с темой G9A Учтепинского района по ул. Малая кольцевая дорога, 21, ул. Заковат, а также На территории Чиланзарского района по адресу улица Мукумий, дом 8 посажено 461 куст декоративных деревьев.