Ingliz tili tarjima nazariyasi
1994-yil O‘zDJTU qoshida Tarjimonlik fakulteti tashkil qilingan. O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti professori, filologiya fanlari nomzodi, tarjimashunoslik sohasi rivojiga ulkan hissa qo‘shgan yetuk olim, 10 ga yaqin qo‘llanma va darsliklar hamda 100 dan ziyod maqolalar muallifi, 15dan ortiq fan nomzodlari rahbari MO‘MINOV OMON MO‘MINOVICh shu fakultet dekani etib tayinlandi. 2002-2012 yy. - O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti ingliz tili tarjima nazariyasi va amaliyoti kafedrasi mudiri, 2012-2017 yy. - O‘zbekiston  davlat jahon tillari universiteti tarjimashunoslik kafedrasi professori bo‘lib o‘z faoliyatini olib borgan. Kafedra tarjima masalalariga oid nazariy va amaliy faoliyatni yuritib, tarjima ko‘nikmalari va tarjimon mahorati bilan bog‘liq bo‘lgan vazifalarni amalga oshirgan.
Omon Mo‘minov O‘zbekistonda tarjimashunoslikni yangi bosqichga olib chiqqan zabardast olim edi. Uning “English for translators”, “Translation history”, “Practical translation”, “A Guide to Consequative Translation”, “Yozma tarjima”, “Tarjima nazariyasi” kabi darslik va o‘quv qo‘llanmalari hozirgi kunda ham tarjimon tayyorlovchi oliy o‘quv yurtlarida asosiy o‘quv adabiyotlaridan hisoblanadi
Kafedrada yetakchi ustoz murabbiylari N.M.Kambarov, X.B.Samigova,  B.A.Xolbekova, L.K.Zuparova, G.A.Xalilova, D.E.Inamova, D.U. Mirsagatovalar faoliyat yuritib, kafedra rivojiga o‘z xissalarini qo‘shdilar Kafedra professor-o‘qituvchilari tomonidan ko’plab O‘UM va o‘quv qo‘llanmalar yaratildi.
Hozirda ya’ni 2022 – 2023 o‘quv yilidan Abduganiyeva Jamila Rustamovna kafedra mudiri sifatida faoliyat boshladi. 2021 – 2022 o‘quv yilidan kafedra 2 qismga bo‘linib quyi kurslar aloxida kafedra bo‘lib ajralib chiqdi va kafedra “Ingliz tili  tarjima nazariyasi” kafedrasi deb yuritila boshladi.
Hozirgi kunda kafedrada 37 nafar professor-o‘qituvchi faoliyat yuritadi (24 nafari asosiy, 13 nafari o‘rindosh, jumladan, 2 nafar filologiya fanlari doktori, professor, 4 nafar fan nomzodi (PhD), 1 ta kafedra dosenti, 5 ta katta o‘qituvchi, 7 ta o‘qituvchi) Kafedrada 2021-2022 o‘quv yilida 110 ta ilmiy maqola (xorijiy jurnallarda – 43 ta; mahalliy jurnallarda 67 ta), 2 ta o‘quv qo‘llanma, 10 ta o‘quv-uslubiy qo‘llanma nashr etildi. 2020-2021 o‘quv yilida 25 ta dissertasiyaning kafedra muhokamasi o‘tkazildi. Kafedraga universitet ro‘yxatidan o‘tgan  55  ta mustaqil izlanuvchilar biriktirilgan.
Ingliz tili tarjima nazariyasi kafedrasi o’quv  dasturi
Kafedrada tarjima nazariyasi bo‘yicha quyidagi yo‘nalishlar mavjud:
1. 5611500 - Gid hamrohligi va tarjimonlik faoliyati  (ingliz tili)-bakalavr
2. 5120200 - Tarjima nazariyasi va amaliyoti (ingliz tili)-bakalavr
3.70230201-Qiyosiy tilshunoslik, ligvistik tarjimashunoslik(ingliz tili) -magistratura
4. 70230202- Sinxron tarjima ( ingliz tili)-magistratura
5. 70230203 - Badiiy tarjima (ingliz tili)- magistratura
Kafedrada o‘qitiladigan fanlar:
Bakalavriat yo‘nalishi
- Asosiy o’rganilayotgan chet tili
- Yozma tarjima
- Ketma –ket tarjima
- Sinxron tarjima
- Leksikologiya
- Nazariy Grammatika
- Nazariy Fonetika
- Badiiy tarjima
- Tillar uqitish metodikasi va ta’lim texnologiyalari
- Stilistika va matn tahriri
- Tarjima nazariyasi va amaliyoti
- Qiyosiy tipologiya
- Shaxslararo komunikatsiya va nutq madaniyati
- Ekskursiya xizmatlarini tashkil etish va boshqarish
- Turistik destinasiyalar geografiyasi
- Turistik resursshunoslik va turistik-ekskursion loyixalashtirish
- Mexmonxona menedjmenti
- Turizm geografiyasi
- Xorijiy delegatsiyalar bilan ishlash
- Og‘zaki tarjima
- Notiqlik san’ati va nutq madaniyati
- Diplomatik etiket
- Amaliy sinxron tarjima
- Tadbirlar tashkil qilish va boshqarish
- Gid tarjimonlarning kasbiy vazifalari
Magistratura yo‘nalishi
- Ilmiy-texnikaviy matnlar tarjimasi
- Chet tilida ekskursiya olib borish metodikasi
- Leksikografiya
- Og‘zaki tarjima mahorati
- Qiyosiy stilistika
- Xalqaro tashkilotlar va anjumanlarda sinxron tarjima
- Yozma tarjima va tahrir
- Chet tilini o‘qitishda baholash mezonlari
- Rasmiy matnlar tarjimasi
- Terminologiya
- Maxsus matnlar tarjimasi
- Muloqot va tarjima
- Ilmiy tehnikaviy matnlar tarjimasi
- Ogzaki tarjima mahorati
- Xalqaro tashkilot va anjumanda sinxron tarjima
Ingliz tili tarjima nazariyasi kafedrasi professor-o‘qituvchilari ro’yhati
Ilmiy daraja va lavozimi
1
Abduganiyeva Jamila Rustamovna
kafedra mudiri
2
Samigova Hushnuda Botirovna
kafedra professori
3
Abdullayeva Shohida Norqulovna
katta o‘qituvchi
4
Xolbekova Begoyim Abduraxmonovna
kafedra dosenti
5
Hamidov Alisher Axmatovich
6
Kalimbetov Sharapat Maxsutbayevich
7
Umarova Nodira Ikramovna
8
Zuparova Lobar Karimovna
o‘qituvchi
9
Mirsagatova Dilorom Ubaydullayevna
10
Alimova Kamola Tursunovna
11
To‘rayev Alisher Ibragimovich
12
Saidova Gulyora Abduxakimovna
13
Kenjayeva Adolat Asrorovna
14
Sobirova Dildora Abduvaliyevna
15
Najimova Perizad Arslanbay qizi
o‘qituvchi stajyor
16
Axmedov Zokir Po‘latovich
17
Qurbonova Nilufar Nasriddinovna
o‘qituvchi-stajyor
18
Gataullina Maryam Timurovna
19
Pardayev To‘lqin Xasan o‘g‘li
20
Botirova Xurshida Egamberdiyevna
21
Urinova  Durdona Farxodovna
22
Ne’matova Farida Kamol kizi
23
Raxmatullayeva Madina Maxmayusuf qizi
24
Tursunova Nilufar Shodiqulovna
Ingliz tili tarjima nazariyasi kafedrasining hamkorliklari tashkilotlari
Kafedraning hamkor tashkilotlari
1. Jahon adabiyoti jurnali
2. O‘zbekturizm
3. O‘zbekiston mehmonxonasi
4. O‘zbekiston havo yo‘llari
5. Yozuvchilar uyushmasi
6.O‘zbekiston davlat konservatoriyasi
7. O‘zbekiston og‘ir atletika federatsiyasi
8. TIV huzuradagi  tarjimonlar byurosi
Ingliz tili tarjima nazariyasi kafedrasi tomonidan o’tkaziladigan madaniy-ma’rifiy tadbirlar va ilmiy seminarlar
Bugungi kunda tarjimonlik sohasini rivojlantirish, malakali tarjimonlarni tayyorlash, turli sohadagi matnlarni sifatli tarjima qilish orqali o‘zbek tili nufuzini oshirish va O'zbek xalqining betakror madaniyati va asarlarini xorijda tanitish dolzarb ahamiyat kasb etib, yurtimizda ustivor yo‘nalishlardan biriga aylanmoqda. Shuningdek, tarjimonlik sohasida ilmiy tadqiqot va innovatsiyalarni rivojlantirish hamda amaliy natijadorlikka ham katta e’tibor qaratilmoqda. O’zbekiston davlat jahon tillari universitetida bo‘lib o‘tgan “TARJIMASHUNOSLIK: MUAMMMOLAR, YECHIMLAR VA ISTIQBOLLAR” mavzusidagi xalqaro ilmiy konferensiyada tarjimonlik sohasiga doir dolzarb masalalar xususida so‘z bordi.
Konferensiyaning ochilish marosimida O‘zDJTU rektori Ulug‘bek Botirovich Azizov so‘zga chiqib, anjumanning muhimligi shundaki, tarjima nazariyasi va amaliyoti sohasidagi muammolarini muhokama qilish uchun bugungi tadbir qulay ilmiy platforma vazifasini o‘taydi deya ta’kidlab o‘tdi.
Konferensiya yalpi majlisida xorijlik va o‘zbekistonlik taniqli olimlar, katta tajribaga ega amaliyotchi tarjimonlar, yosh tadqiqotchilar va universitetlarining professor-o'qituvchilari va boshqalar ishtirok etishdi. Bangladesh Xalq Respublikasining O‘zbekistondagi favqulodda va muxtor elchisi Muhammad Jahongir Alam va Hindiston Elchixonasining Lal Bahodir Shastri nomidagi Hind madaniyati markazi rahbari professor Chander Shekhar ishtiroki anjuman nufuzini yanada oshirdi.
Sapat Xalqaro ta’lim maktabi, Ingliz tili kafedrasi mudiri Azamat Dokturbekov, Toshkent davlat sharqshunoslik universiteti tadqiqotchisi Chi Daojia, Xitoy Xalq Respublikasi Pekin shahridan tadqiqotchi Guo Tlanyu, Tesol bo‘yicha Osiyo xalqaro maktabi katta o‘qituvchisi Oso Michel Olamide hamda Global va Xalqaro tadqiqotlar oliy maktabi, Markaziy Yevroosiyo tadqiqotlari kafedrasi katta o‘qituvchisi Malik Hodjayev kabi nufuzli xorijlik mexmonlar o'z ma'ruzalari bilan ishtrok etishdi.
Shuningdek, ma’ruzachilar O‘zbekiston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan san’at arbobi, akademik Tursunali Qo‘ziyev, O‘zbekistonning Bangladesh va Hindiston davlatidagi sobiq elchisi, yetuk tarjimon Sur’at Mirkosimovlar, Samarqand Davlat chet tillar instituti rektori Ilxomjon Tuxtasinov, O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasi xalqaro adabiy aloqalar va badiiy tarjima bo‘limi yetakchi mutaxassisi shoir, tarjimon, "Do‘stlik Ordeni" sohibi Nikolay Ilin, O‘zDJTU professori Elmira Denisovna Muratova, O‘zDJTU qoshidagi chet tillarni o‘qitish metodikasi ilmiy-tadqiqot instituti direktori Aziz Raxmonov, O‘zDJTU professori Xushnuda Samigova, O‘zDJTU ingliz tili tarjima nazariyasi kafedrasi dosenti, taniqli tarjimon, "Do‘stlik Ordeni" sohibasi Begoyim Xolbekova, O‘zbekiston xalqaro Islom Akademiyasi chet tillar kafedrasi katta o‘qituvchisi Ulug‘bek Yo‘ldoshevlarning tarjimashunoslikning dolzarb masalalari haqidagi chuqur ilmiy-tahliliy ma’ruzalari anjuman ishtirokchilarida katta taassurot qoldirdi.
Konferensiya jarayonida zamonaviy tilshunoslik va tarjima san’atining dolzarb muammolari muhokama qilindi, ularning yechimlari, istiqbolda qilinishi lozim bo‘lgan ishlar haqida fikrlashildi. Xususan, bunda tilshunoslikning dolzarb muammolari, zamonaviy lingvistik yo‘nalishlar, lingvistik tarjimashunoslik, badiiy tarjima muammolari, qiyosiy tipologiya va tillarni qiyosiy o‘rganishga oid ilmiy ma’ruzalar tinglandi. Shu bilan birga, tarjimonlar tayyorlashning ilmiy-nazariy tomoni bevosita sohaga oid darslik, o‘quv qo‘llanmalari, zamon ruhiga mos, bugungi kun talabiga javob beradigan tarjima nazariyasiga doir darslik va turli lug‘atlarni yaratish sohasida hamkorlikni rivojlantirish, tarjimani o'qitishga oid materiallarni ishlab chiqish bo‘yicha tavsiyalarni ishlab chiqish, mazkur sohada kadrlar tayyorlash kabi o‘ta dolzarb masalalar ham muhokama qilindi.
Konferensiya ishi «Tarjimaning nazariy va amaliy muammolari», «Gid-hamroligi va tarjimonlik faoliyatiga oid nazariy va amaliy muammolar yechimlari», «Qiyosiy adabiyotshunoslik va chog‘ishtirma tilshunoslikning nazariy asoslari», «Ta’lim va tarbiya metodikasi», «Ilm, ma’rifat va raqamli texnologiya» kabi shoʻbalarga bo‘lingan holda davom etdi. Konferensiya ishtirokchilarida fandagi ushbu sohalardagi yangiliklar asosida zaruriy bilim va ko‘nikmalarni shakllantirildi.
Ushbu konferensiyaga 200 dan ziyod ilmiy maqolalar yuborildi va ular konferensiya materiallari elektron ilmiy to‘plam ko‘rinishida ISBN raqami bilan chop etildi. Bunda, to‘plam ResearchGate xalqaro tizimiga joylashtirilib ilmiy maqolalar Google Scholar xalqaro bazasida indeksasiyalandi.
Ushbu to‘plam tarjimonlik sohasida ilmiy tadqiqotlar olib borayotgan professor – o‘qituvchilar va tadqiqotchilarning ilmiy natijalarini bayon etish, bilim va tajribalarini oshirish, xalqaro va mahalliy olimlar o‘rtasida o‘zaro muloqotni rivojlantirishga xizmat qiladi.
Mamlakatning tarjimonlik sohasidagi muamolar, ularning yechimi va rivojlantirish imkoniyatlari, chet el mamlakatlari tajribasi va ularning joriy etilishi bo‘yicha taklif va tavsiyalar ishlab chiqildi. "Tarjimashunoslik: muammolar, yechimlar va istiqbollar" xalqaro ilmiy konferensiyasini кelgusida "Tarjimashunoslik: muammolar, yechimlar va istiqbollar" xalqaro forum formatiga o'zgartirilib har yili muntazam ravishda o'tkazib borilishi maqsadga muvofiq degan to'xtamga kelindi.
Ingliz tili tarjima nazariya kafedrasi professor –o’qituvchilari tomonidan o’tkazilgan ilmiy –amaliy seminarlarining qisqacha bayoni:
2021 yil 9 oktyabr kuni O‘zbekiston Davlat Jahon Tillari Universiteti Tarjimonlik fakulteti binosining 210  ma’ruzalar xonasida "Ustozlar va murabbiylar nutqida ritorika: dars muvaffaqiyati sirlari" mavzusi bo‘yicha seminar bo‘lib otdi. Seminar Ingliz tili tarjima nazariyasi kafedrasining filologiya fanlari doktori, professori Samigova Xushnuda Botirovna tomonidan olib borildi, shuningdek jarayonda Tarjimonlik fakulteti professor-o‘qituvchilari, biriktirilgan doktorantlar, bundan tashqari mustaqil izlanuvchilar, magistrantlar va iqtidorli talabalar faol qatnasishdi.
Ta’kidlash joizki, o‘qituvchilar notiqligiga bag‘ishlangan ilmiy seminar samarali bo‘lib, barcha ishtirokchilar uchun katta foyda keltirdi.
Eslatib o‘tish lozimki, ushbu loyiha ingliz tili tarjimasi nazariyasi kafedrasi tomonidan tashkil etilgan va bu loyihadan umidlari katta,  uning pirovard maqsadi esa - bugungi kun talablariga javob beradigan yangi ta’lim sifatiga erishishdir.
Ingliz tili tarjima nazariyasi  kafedrasi tomonidan utkazilgan  “Kredit modul tizimi va Hemis axborot tizmidagi o’qituvchi vazifasi” mavzusidagi seminarning qisqacha bayoni:
2021 yil 14 oktyabr kuni O‘zbekiston Davlat Jahon Tillari Universiteti Tarjimonlik fakulteti binosining 210  ma’ruzalar xonasida "Kredit modul tizimi va HEMIS axborot tizmidagi uqituvchi vazifasi”mavzusi bo‘yicha seminar bo‘lib otdi. Seminar Ingliz tili tarjima nazariyasi kafedrasi uqituvchisi Alimova Kamola Tursunovna tomonidan olib borildi. Seminarda Tarjimonlik fakulteti professor-o‘qituvchilari faol qatnashishdi.
Seminarda Kredit modul tizimi va HEMIS  axborot tizimi haqida umumiy ma’lumot, uning afzalliklari va yangi kiritilgan qo’shimcha funksiyalari haqida ma’lumot berildi. O’qituvchilar o’zlarining qiziqtirgan barcha savollariga javob oldilar va Kredit modul tizmi va HEMIS platformasini haqida tuliq ma’lumotga ega buldilar!
Ingliz tili tarjima nazariyasi kafedrasi professor-o‘qituvchilarning nashrlari
1.  X.B.Samigova. Nutq madaniyatining ritorik aspekti. Monografiya. – Toshkent, Fan va texnologiya, 2016.
2. X.B.Samigova. English and Uzbek Dictionary of Speech Formulas / Ingliz va o‘zbek tillarida nutqiy formulalar lug‘ati. Lug‘at. Toshkent, Fan va texnologiya, 2016.
3. X.B.Samigova. Ingliz va o‘zbek tillarida ekspressivlikning ifoda etilishi Monografiya. –Riga, Latvia, Lambert  Academic publishing, 2019.
4. X.B.Samigova. Expressing the English and Uzbek famous peoples’ names by the means of periphrases.Monografiya. –Riga, Latvia, Lambert  Academic publishing, 2019.
5. X.B.Samigova va boshqalar. See you again in Uzbekistan. Reference book/Dictionary. – Riga, Latvia, Lambert  Academic publishing, 2020.
6. X.B.Samigova va boshqalar. English.  Darslik. – Toshkent, IIV akademiyasi, 2020.
Shu jumladan ko‘pgina ilmiy maqolalar, tezislar, ilmiy-uslubiy metodik maqolalar
1. J.R.Abduganiyeva. Osnovnыye trudnosti posledovatelnogo perevodchika  Tarjimashunoslikning dolzarb masalalari: tarjima nazariyasi va amaliyoti, tarjima tarixi, lingvokulturologiya va turizm sohalarining uzviy bog‘liqligi: Resp. ilmiy-amaliy konf. material. to‘p. – Toshkent, 2019. − B. 222-223.
2. J.R.Abduganiyeva.. Syeli i soderjaniye obucheniya posledovatelnoy perevodcheskoy deyatelnosti Filologiya masalalari yoshlar talqinida: V- Resp. yosh olimlar ilmiy-amaliy konf. material. to‘p. – Toshkent, 2018. − B. 66-69.
3. X.B.Samigova. The meaning of affection, respect and praise in English rhetoric. Science, research, development 16.Barcelona, Spain,  2019.
4. X.B.Samigova. Teaching methods of rhetoric aspect of speech culture to students. International Scientific and Practical Conference “Innovative ideas of modern youth in Science and education” . Indonesia, 2019.
5. Sh.N.Abdullayeva Problemы ispolzovaniya terminologii v yazыkoznanii
(na materiale russkogo, angliyskogo i uzbekskogo yazыkov). Specialised lexicography can be equated with terminography Digest of articles Science research,  development  26 Berlin 15.02.2020
6. Sh.N.Abdullayeva.The features of translating financial text Mirzo Ulug‘bek nomidagi Milliy universitet Ilmiy munozara ,yechim va yutuq Toshkent  2019 B 119-120.
7. A.N. Axmedova, Stages of creating parallel corpus of english-uzbek similes. Philology matters. – Toshkent. (Vol. 38 №3) 2021. – P. 60-75.
8 A.N. Axmedova, Parallel korpusda o‘xshatishlarning lisoniy modellari  O‘zbekiston milliy axborot agentligi – O‘zA ilm-fan bo‘limi (Elektron jurnal). – Toshkent. 2021 yil iyul  – B. 108-119
9. A.N. Axmedova, Diaxron aspektda o‘xshatishlar tadqiqiga doir ilmiy nazariy qarashlar. O‘zMU XABARLARI. – Toshkent. (1/4/1)2021. – B. 240-244.

O kафере теории перевода английского языка
В 1994 году при УзГУМЯ был создан факультет переводоведения. МУМИНОВ ОМОН МУМИНОВИЧ, профессор Узбекского государственного университета мировых языков, кандидат филологических наук, опытный ученый, внёсший большой вклад в развитие области переводоведения, автор около 10 учебных пособий и более 100 статей, научный руководитель более 15 кандидатов наук был назначен деканом этого факультета. В 2002-2012 годах вёл свою деятельность заведующим кафедрой теории и практики английского перевода Узбекского государственного университета мировых языков. В 2012-2017 годах работал профессором переводоведения в Узбекском государственном университете мировых языков. Так же осуществлял теоретическую и практическую деятельность кафедры, связанную с вопросами перевода и выполнял задачи, связанные с навыками перевода и навыками переводчика.
Омон Муминов был выдающимся учёным, поднявший переводоведение в Узбекистане на новый уровень. Его учебники и учебные пособия, такие как «English for Translators», «Translation history», «Practical translation», «A guide to Consequative translation», «Ёзма таржима», «Таржима назарияси» до сих пор входят в число основной учебной литературы в высших учебных заведениях по подготовке переводчиков.
В развитие кафедры были внесены вклады такими ведущими преподавателями как Н.М.Камбаров, Х.Б.Самигова, Б.А.Холбекова, Л.К.Зупарова, Г.А.Халилова, Д.Е.Инамова, Д.Ю.Мирсагатова.  Профессорами и преподавателями кафедры так же были созданы  множество пособий и учебно- методические комплексы.
С 2022-2023 учебного года в должности заведующей кафедрой начала свою деятельность Абдуганиева Джамиля Рустамовна. С 2021-2022 учебного года кафедра была разделена на две кафедры, для младших курсов была образована отдельная кафедра. Таким образом наша кафедра стала именоваться кафедрой «Теория  перевода английского языка». В настоящее время на кафедре работают 37 профессора-преподаватели (24 основных, 13 заместителей, в том числе 2 доктора филологических наук, профессор, 4 кандидата наук, 1 доцент кафедры, 5 старших преподавателей и 7 преподавателей). В 2021-2022 учебном году кафедрой были опубликованы 110 научных статей (43 в зарубежных журналах; 67 в отечественных журналах), 2 учебных пособия, 10 учебно-методических пособий. В 2020-2021 учебном году на кафедре рассмотрено 25 диссертаций. К кафедре прикреплены 55 независимых исследователей зарегистрированных в научном отделе университета.
Учебная программа кафедры теории перевода английского языка
На кафедре существуют следующие направления по теории перевода:
1. 5611500 - Гид-экскурсовод и переводческая деятельность (английский язык) – бакалавр;
2. 5120200 – Теория и практика перевода (английский язык) - бакалавр;
3. 70230201 – Сравнительное языкознание, лингвистический перевод (английский язык) - магистратура;
4. 70230202- Синхронный перевод (английский язык)-магистратура;
5. 70230203 – Художественный перевод (английский язык)- -магистратура.
Преподаваемые на кафедре предметы:
•
1. Основной изучаемый иностранный язык;
2. Письменный перевод;
3. Последовательный перевод;
4. Синхронный перевод;
5. Лексикология;
6. Теоритическая грамматика;
7. Теоритическая фонетика;
8. Художественный перевод;
9. Методика обучения языкам и образовательные технологии;
10. Стилистика и редактирование текста;
11. Теория и пракатика перевода;
12. Сравнительная типология;
13. Межличностная коммуникация и культура речи;
14. Организация и управление экскурсионными сервисами;
15. География туристических дестинаций;
16. Туристское ресурсоведение и туристско-экскурсионное планирование;
17. Управление гостиницой;
18. География туризма;
19. Работа с иностранными делегациями;
20. Устный перевод;
21. Ораторское исскуство и культура речи;
22. Дипломатический этикет;
23. Практический синхронный перевод;
24. Организация и управление мероприятий;
25. Профессиональные обязанности гидов-переводчиков;
26. Перевод научно-технических текстов;
27. Методика проведений экскурсий на иностранном языке;
28. Лексикография;
29. Навыки устного перевода;
30. Сравнительная стлистика;
31. Синхронный перевод на международных организациях и конференциях;
32. Письменный перевод и редактирование;
33. Критерии оценивания в обучении иностранному языку;
34. Перевод официальных текстов;
35. Терминология;
36. Перевод специальных текстов.
Магистратура:
1. Практический синхронный перевод;
2. Коммуникация и перевод;
3. Перевод научно-технических текстов;
4. Лексикография;
5. Навыки устного перевода;
6. Синхронный перевод на международных организациях и конференциях
Преподавательский состав кафедры теории перевода английского языка
Ф.И.О.
Научная степень и должность
Абдуганиева Жамила Рустамовна
Заведующая кафедрой
Самигова Ҳушнуда Ботировна
Профессор кафедры
Абдуллаева Шоҳида Норқуловна
Старший преподаватель
Холбекова Бегойим Абдурахмоновна
Доцент кафедры
Хамидов Алишер Ахматович
Калимбетов Шарапат Махсутбаевич
Умарова Нодира Икрамовна
8
Зупарова Лобар Каримовна
преподаватель
9
Мирсагатова Дилором Убайдуллаевна
10
Алимова Камола Турсуновна
11
Тўраев Алишер Ибрагимович
12
Саидова Гулёра Абдухакимовна
13
Кенжаева Адолат Асроровна
14
Собирова Дилдора Абдувалиевна
Преподаватель-стажёр
15
Нажимова Перизат Арсланбаевна
16
Ахмедов Зокир Пўлатович
17
Қурбонова Нилуфар Насриддиновна
18
Гатауллина Марьям Тимуровна
19
Пардаев Тўлқин
Хасан ўғли
20
Ботирова Хуршида Эгамбердиевна
21
Уринова  Дурдона Фарходовна
22
Неъматова Фарида Камол кизи
Рахматуллаева Мадина Махмаюсуф қизи
24
Турсунова Нилуфар Шодикуловна
Партнёрские организации с кафедрой:
английского языка
1. Журнал мировой литературы;
2. Узбектуризм;
3. Гостиница Узбекистан;
4. Национальная авиакомпания “Узбекитан хаво йуллари”;
5. Ассоциация писателей Узбекистана;
6. Государственная консерватория республики Узбекистан;
7. Федерация тяжелой атлетики Узбекистана;
8. Бюро перводчиков при МИД республики Узбекистан.
Культурно-просветительские мероприятия и научные семинары, проводимые кафедрой теории перевода английского языка
В наши дни развитие переводческой сферы, подготовка квалифицированных переводчиков, повышение престижа узбекского языка за счет качественного перевода текстов в различных областях, пропаганда самобытной культуры и творчества узбекского народа за рубежом приобрели актуальное значение и стали одним из самых приоритетных направлений в нашей стране. Также большое внимание уделяется развитию научных исследований и инноваций в области перевода и практической эффективности. На международной научной конференции на тему «Перевод: проблемы, решения и перспективы», прошедшей в Узбекском государственном университете мировых языков, были обсуждены актуальные вопросы в области перевода.
На церемонии открытия конференции выступил ректор УзГУМЯ Улугбек Ботирович Азизов, который подчеркнул важность конференции в том, что сегодняшнее мероприятие послужит удобной научной платформой для обсуждения проблем в области теории и практики перевода.
В пленарном заседании конференции приняли участие известные зарубежные и узбекские ученые, опытные переводчики, молодые исследователи и преподаватели вузов и гости из других областей науки. Престиж конференции повысило присутствие Чрезвычайного и Полномочного Посла Народной Республики Бангладеш в Узбекистане Мохаммада Джахангира Алама и руководителя Индийского культурного центра имени Лала Бахадура Шастри Посольства Индии профессора Чандера Шекхара.
Азамат Доктурбеков, руководитель школы международного образования «Сапат», заведующий кафедры английскогоязыка, научный сотрудник Ташкентского государственного университета востоковедения Чи Даоцзя,  научный сотрудник из Пекина Го Тланьюй,  старший преподаватель Азиатской международной школы Осо Мишель Оламиде, старший преподаватель кафедры Центрально-евразийских исследований Высшей школы Малик Ходжаев и авторитетные зарубежные гости с лекциями выступили на конференции.
Также научно-аналитические лекции по актуальным проблемам переводоведения таких гостей конференции как заслуженный артист Республики Узбекистан, академик Турсунали Козиев, Сурат Миркосимов, бывший посол Узбекистана в Бангладеш и Индии, опытный переводчик, Ректор Самаркандского государственного института иностранных языков Ильхомжон Тухтасинов, ведущий специалист отдела международных литературных связей и художественного перевода Союза писателей Узбекистана, поэт, переводчик, обладатель «Ордена Дружбы» Николай Ильин, Профессор УзГУМЯ Эльмира Денисовна Муратова, директор НИИ методики преподавания иностранных языков УзГУМЯ Азиз Рахманов, профессор УзГУМЯ Хушнуда Самигова, доцент кафедры теории английского языка УзГУМЯ, известный переводчик, обладатель «Ордена Дружбы» Бегоим Холбекова, старший преподаватель кафедры иностранных языков Международной исламской академии Узбекистана Улугбека Йулдашева произвели большое впечатление на участников конференции.
В ходе конференции обсуждались актуальные проблемы современной лингвистики и переводческого искусства, обсуждались пути их решения и работа, которую предстоит выполнить в будущем. В частности, были заслушаны научные лекции по актуальным проблемам языкознания, современным лингвистическим направлениям, лингвистическому переводоведению, проблемам художественного перевода, сравнительной типологии и компаративистике языков. В то же время научно-теоретическая сторона подготовки переводчиков напрямую связана с областью учебников, учебных пособий, учебников по теории перевода, отвечающих духу времени, и развитием сотрудничества в области создания различных словари, связанные с обучением переводу, также обсуждались крайне актуальные вопросы, такие как разработка рекомендаций по разработке материалов, подготовка кадров в этой области.
Работа конференции продолжала делиться на такие отрасли, как «Теоретические и практические проблемы перевода», «Решения теоретических и практических проблем, связанных с руководящей и переводческой деятельностью», «Теоретические основы сравнительного литературоведения и кросслингвистики», «Методика образования и обучения» , «Наука, просвещение и цифровые технологии». У участников конференции были сформированы необходимые знания и умения на основе новшеств в данных областях науки.
На данную конференцию было прислано более 200 научных статей, которые были опубликованы в виде электронного научного сборника материалов конференции с номером ISBN. При этом сборник размещался в международной системе ResearchGate, а научные статьи индексировались в международной базе данных Google Scholar. Этот сборник служит для описания научных результатов профессоров, преподавателей и исследователей, проводящих научные исследования в области перевода, для расширения их знаний и опыта, а также для развития взаимодействия между иностранными и отечественными учёными.
Разработаны предложения и рекомендации по проблемам в области перевода нашей страны, их решениям и возможностям развития по опыту зарубежных стран и их внедрению. Принято решение о преобразовании международной научной конференции «Переводоведение: проблемы, решения и перспективы» в формат международного форума «Переводоведение: проблемы, решения и перспективы» и регулярном ежегодном проведении.
Краткое описание научно-практических семинаров, проводимых профессорами кафедры теории английского языка:
9 октября 2021 года в лекционном зале 210 корпуса переводческого факультета Государственного университета мировых языков  Узбекистан был проведен семинар на тему «Риторика в речи педагогов и тренеров: секреты успеха урока». Семинар проводила доктор филологических наук, доцент кафедры теории английского перевода Самигова Хушнуда Ботыровна. Активное участие в процессе приняли профессора и преподаватели переводческого факультета, докторанты, независимые исследователи, магистранты и талантливые студенты.
Следует отметить, что научный семинар по ораторскому искусству учителей был эффективным и принес большую пользу всем участникам. Следует отметить, что этот проект был организован кафедрой теории английского языка, и они возлагают на этот проект большие надежды, а его конечной целью является достижение нового качества образования, отвечающего сегодняшним требованиям. Это стало одним из научных мероприятий кафедры теории перевода английского языка на 2021/2022 учебный год.
Краткое содержание семинара на тему «Роль преподавателя в кредитно-модульной системе и информационной системе Hemis», проведенного кафедрой теории английского языка:
14 октября 2021 года в лекционном зале 210 корпуса переводческого факультета Государственного университета мировых языков Узбекистана состоялся семинар на тему «Роль преподавателя в кредитно-модульной системе и информационной системе Hemis». Семинар был проведён Алимовой Камолой Турсуновной, преподавателем кафедры теории английского языка. Активное участие в семинаре приняли профессора и преподаватели факультета перевода.
На семинаре была дана общая информация о Кредитно-модульной системе, об информационной системе Хемис, ее преимуществах и недавно введенных дополнительных функциях. Преподаватели факультета получили ответы на все интересующие их вопросы и получили полную информацию о кредитно- модульной системе и платформе HEMIS!
Список научных публикаций профессоров-учителей кафедры теории перевода английского языка:
1. Самигова Х.Б. Риторический аспект культуры речи. Монография. - Ташкент, Наука и техника, 2016.
2. Х.Б.Самигова. English and Uzbek Dictionary of Speech Formulas / Словарь речевых формул английского и узбекского языков. Словарь. Ташкент, Наука и техника, 2016.
3. Х.Б.Самигова. Выражение выразительности в английском и узбекском языках Монография. -Рига, Латвия, издательство Lambert Academic, 2019 г.
4. Х.Б.Самигова. Expressing the English and Uzbek famous peoples’ names by the means of periphrases. // Монография. -Рига, Латвия, издательство Lambert Academic, 2019 г.
5. Х.Б.Самигова и др. See you again in Uzbekistan. Справочник/Словарь. – Рига, Латвия, издательство Lambert Academic, 2020.
6. Х.Б.Самигова и др. English. Учебник. - Ташкент, Академия МВД, 2020 г.
В том числе множество научных статей, тезисов, научно-методических статей:
1. Ж.Р.Абдуганиева. Основные труды последовательного переводчика. Актуальные вопросы переводоведения: теория и практика перевода, история перевода, взаимосвязь лингвокультурологии и туризма: Респ. научно-практическая конференция материал. шар – Ташкент, 2019. – Б. 222-223.
2. Ж.Р. Абдуганиева. Цели и содержание обучения последующей переводческой деятельности. Филологические проблемы в интерпретации молодежи: В- Респ. научно-практическая конференция молодых ученых. материал сборник – Ташкент, 2018. – Б. 66-69.
3. Х.Б.Самигова. The meaning of affection, respect and praise in English rhetoric. Science, research, development. Барселона, Испания, 2019.
4. Х.Б.Самигова. Teaching methods of rhetoric aspect of speech culture to students. Международная научно-практическая конференция «Инновационные идеи современной молодежи в науке и образовании». Индонезия, 2019.
5. Ш.Н.Абдуллаева Проблемы использования терминологии и языка.
(на материала на русском, английском и узбекском языках). Специализированную лексикографию можно приравнять к терминологии Сборник статей Научные исследования, разработки 26 Берлин 15.02.2020
1. Ш.Н.Абдуллаева. The features of translating financial text. Национальный университет Мирзо Улугбека Научное обсуждение, решение и достижение Ташкент 2019 С. 119-120.
2. А.Н. Ахмедова. Stages of creating parallel corpus of english-uzbek similes. Филологические вопросы. - Ташкент. (Том 38 № 3) 2021. – С. 60-75.
3. А.Н. Ахмедова, Лингвистические модели сравнений в параллельном корпусе Национальное информационное агентство Узбекистана - Управление науки УзА (Электронный журнал). - Ташкент. Июль 2021 — С. 108-119
4. А.Н. Ахмедова, Научно-теоретические взгляды на изучение сравнений в диахроническом аспекте. Вестник НУУз. - Ташкент. (1/4/1) 2021. - С. 240-244.