18-yanvar kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida Yaponiyaning Nippon Travel Agency Co Ltd. kompaniyasi direktor o‘rinbosari Baba Naoki janoblari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Muloqot chog‘ida tomonlar o‘zaro manfaatli hamkorlik masalalarini muhokama qilishdi.
O‘zDJTU rektori I. Tuxtasinov universitet faoliyati, xalqaro hamkorlik aloqalari, jumladan Yaponiya elchixonasi, Yaponiya xalqaro hamkorlik agentligi va Yaponiya OTMlari bilan hamkorlik hamda yapon tilini o‘qitish holati haqida batafsil ma’lumot berdi.
Baba Naoki qabul uchun minnatdorchilik bildirib, xorijiy oliygohlar orasida yapon tilini o‘rganuvchi eng ko‘p talabalar va Yaponiyalik til sohiblari bo‘lgan universitet bilan hamkorlik qilishdan mamnunligini ma’lum qildi.
Muhokamalar natijasida yapon tomoni talabalar uchun intensiv yapon tili hamda kasbiy tayyorlov kurslari (onlayn va offlayn)ni tashkil qilish, O‘zDJTU talabalari amaliyotini O‘zbekiston va Yaponiyadagi korxona va kompaniyalarda tashkil qilish, talabalar uchun Yaponyai OTMlarida 1 semestr yoki 1 o‘quv yilida davomida tahsil olish uchun grant olishlarida amaliy yordam ko‘rsatishga tayyor ekanligini ma’lum qildi.
Shu bilan birga, Baba Naoki O‘zDJTUda tarjimon-gidlik va turizm sohalari bo‘yicha mutaxassislar tayyorlash, jumladan moddiy-texnik bazasini takomillashtirishda ko‘maklashishi mumkinligini ta’kidlab o‘tdi.
Uchrashuv so‘nggida O‘zDJTU va Nippon Travel Agency Co Ltd. kompaniyasi o‘rtasidagi sheriklik shartnomasi imzolandi.

18 января в Узбекском государственном университете мировых языков состоялась встреча с господином Бабой Наоки, заместителем директора компании Nippon Travel Agency Co. Ltd. из Японии.
В ходе встречи стороны обсудили вопросы взаимовыгодного сотрудничества.
Ректор УзГУМЯ И.Тухтасинов подробно рассказал о деятельности университета, международных связях, включая сотрудничество с посольством Японии, Японским агентством международного сотрудничества (JICA), японскими университетами и состоянии преподавания японского языка.
Господин Баба Наоки поблагодарил за прием и выразил радость по поводу сотрудничества с университетом, в котором обучается наибольшее количество студентов, изучающих японский язык среди иностранных вузов, а также обучаются многие носители японского языка.
По результатам обсуждений японская сторона выразила готовность организовать интенсивные курсы японского языка и профессиональной подготовки (онлайн и оффлайн) для студентов, организовать стажировки для студентов УзГУМЯ в компаниях и предприятиях как в Узбекистане, так и в Японии, а также оказать практическую помощь в получении стипендий для учебы на один семестр или один учебный год в японских университетах.
Кроме того, господин Баба Наоки отметил, что компания Nippon Travel Agency Co. Ltd. может оказать помощь в подготовке специалистов в области перевода, экскурсоведения и туризма в УзГУМЯ включая поддержку в улучшении материально-технической базы университета.
В завершение встречи было подписано соглашение о партнерстве между УзГУМЯ и компанией Nippon Travel Agency Co. Ltd.