O‘zDJTUda Hindistonlik talabalarning amaliyot dasturi boshlandi
O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti hamda Hindistonning Banasthali Universiteti o‘rtasida imzolangan akademik hamkorlik shartnomasiga asosan, 2025-yil 12-maydan 25-mayga qadar Banasthali Universitetining 3-bosqichda tahsil olayotgan 6 nafar talabasi O‘zDJTUda amaliyot o‘tashmoqda.
Tashrifning ilk kunida mehmon talabalar bilan O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti rektori Ilxomjon To‘xtasinov uchrashdi. Samimiy va do‘stona ruhda o‘tgan muloqotda rektor mehmonlarni qutlab, ularning ushbu qisqa muddatli dastur davomida nafaqat tarjimonlik bo‘yicha ko‘nikmalarini mustahkamlash, balki O‘zbekistonning boy madaniy merosi bilan yaqindan tanishishlari muhimligini ta’kidladi.
Mazkur dastur doirasida universitetga quyidagi talabalar tashrif buyurdi:
1. Malan Bhavna
2. Kashish Kushwaha
3. Kapoor Ria
4. Garg Kashish
5. Sharma Vedanshi
6. Shekhawat Tanya Singh
Ularning 2 nafari 10-may kuni, qolgan 4 nafari esa 12-may kuni O‘zbekistonga yetib kelib, universitet yotoqxonasiga joylashtirildi. Talabalar Tarjimonlik fakulteti Roman-german tillari tarjimashunosligi kafedrasiga biriktirilib, ular uchun maxsus mashg‘ulotlar dasturi ishlab chiqildi, mas’ul ustozlar tayinlandi.
Shuningdek, mehmon talabalar Toshkent shahrining tarixiy va madaniy obidalari bilan tanishtirildi. 18-may, yakshanba kuni esa ular uchun qadimiy va betakror Samarkand shahriga bir kunlik sayohat uyushtiriladi.
Mazkur akademik almashinuv doirasida 2025-yil mart oyida O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetining 6 nafar talabasi hamda Roman-german tillari tarjimashunosligi kafedrasi mudiri va fransuz tili o‘qituvchisi Banasthali Universitetiga tashrif buyurgan edi.
Akademik almashinuv dasturi ikki universitet o‘rtasidagi do‘stona aloqalarni mustahkamlashga, talabalar malakasini oshirishga hamda xalqlar o‘rtasidagi madaniy aloqalarni chuqurlashtirishga xizmat qiladi.

Internship Program for Indian Students Launched at UzSWLU
Based on the academic cooperation agreement signed between Uzbekistan State World Languages University (UzSWLU) and India's Banasthali University, six third-year students from Banasthali University are undertaking an internship at UzSWLU from May 12 to May 25, 2025.
On the first day of the visit, the Rector of UzSWLU, Ilkhomjon Tukhtasinov, met with the visiting students. During the warm and friendly meeting, the rector welcomed the guests and emphasized the importance of not only strengthening their translation skills during the short-term program but also getting acquainted with Uzbekistan's rich cultural heritage.
The following students arrived as part of the program:
1. Malan Bhavna
2. Kashish Kushwaha
3. Kapoor Ria
4. Garg Kashish
5. Sharma Vedanshi
6. Shekhawat Tanya Singh
Two of them arrived in Uzbekistan on May 10, while the remaining four arrived on May 12 and were accommodated in the university dormitory. The students were assigned to the Department of Translation Studies of Romance-Germanic Languages at the Faculty of Translation, with a special training program prepared for them and supervising teachers appointed.
The students were also introduced to the historical and cultural landmarks of Tashkent city. On Sunday, May 18, they will take part in a one-day trip to the ancient and unique city of Samarkand.
As part of this academic exchange, in March 2025, six UzSWLU students along with the Head of the Department of Romance-Germanic Translation and a French language instructor visited Banasthali University.
This academic exchange program serves to strengthen the friendly ties between the two universities, enhance student qualifications, and deepen cultural relations between nations.