O‘zDJTUda Hindistonlik talabalarning amaliyot dasturi boshlandi
O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti hamda Hindistonning Banasthali Universiteti o‘rtasida imzolangan akademik hamkorlik shartnomasiga asosan, 2025-yil 12-maydan 25-mayga qadar Banasthali Universitetining 3-bosqichda tahsil olayotgan 6 nafar talabasi O‘zDJTUda amaliyot o‘tashmoqda.
Tashrifning ilk kunida mehmon talabalar bilan O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti rektori Ilxomjon To‘xtasinov uchrashdi. Samimiy va do‘stona ruhda o‘tgan muloqotda rektor mehmonlarni qutlab, ularning ushbu qisqa muddatli dastur davomida nafaqat tarjimonlik bo‘yicha ko‘nikmalarini mustahkamlash, balki O‘zbekistonning boy madaniy merosi bilan yaqindan tanishishlari muhimligini ta’kidladi.
Mazkur dastur doirasida universitetga quyidagi talabalar tashrif buyurdi:
1. Malan Bhavna
2. Kashish Kushwaha
3. Kapoor Ria
4. Garg Kashish
5. Sharma Vedanshi
6. Shekhawat Tanya Singh
Ularning 2 nafari 10-may kuni, qolgan 4 nafari esa 12-may kuni O‘zbekistonga yetib kelib, universitet yotoqxonasiga joylashtirildi. Talabalar Tarjimonlik fakulteti Roman-german tillari tarjimashunosligi kafedrasiga biriktirilib, ular uchun maxsus mashg‘ulotlar dasturi ishlab chiqildi, mas’ul ustozlar tayinlandi.
Shuningdek, mehmon talabalar Toshkent shahrining tarixiy va madaniy obidalari bilan tanishtirildi. 18-may, yakshanba kuni esa ular uchun qadimiy va betakror Samarkand shahriga bir kunlik sayohat uyushtiriladi.
Mazkur akademik almashinuv doirasida 2025-yil mart oyida O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetining 6 nafar talabasi hamda Roman-german tillari tarjimashunosligi kafedrasi mudiri va fransuz tili o‘qituvchisi Banasthali Universitetiga tashrif buyurgan edi.
Akademik almashinuv dasturi ikki universitet o‘rtasidagi do‘stona aloqalarni mustahkamlashga, talabalar malakasini oshirishga hamda xalqlar o‘rtasidagi madaniy aloqalarni chuqurlashtirishga xizmat qiladi.

В Узбекского государственного университета мировых языков началась программа практики для студентов из Индии
На основании подписанного соглашения о академическом сотрудничестве между Узбекским государственным университетом мировых языков и индийским университетом Банастхали, с 12 по 25 мая 2025 года шесть студентов третьего курса университета Банастхали проходят практику в Узбекского государственного университета мировых языков.
В первый день визита ректор Узбекского государственного университета мировых языков Илхомжон Тухтасинов встретился с индийскими студентами. Во время теплой и дружественной беседы ректор поприветствовал гостей и подчеркнул важность не только укрепления навыков перевода в рамках краткосрочной программы, но и знакомства с богатым культурным наследием Узбекистана.
В рамках программы университет принял следующих студентов:
Малан Бхавна
Кашиш Кушваха
Капур Риа
Гарг Кашиш
Шарма Веданши
Шекхават Таня Сингх
Двое студентов прибыли в Узбекистан 10 мая, остальные четверо – 12 мая, и были размещены в общежитии университета. Студенты были прикреплены к кафедре романско-германского перевода факультета перевода, для них была разработана специальная программа занятий, а также назначены ответственные преподаватели.
Также гостям были показаны исторические и культурные достопримечательности города Ташкента. В воскресенье, 18 мая, для них будет организована однодневная экскурсия в древний и уникальный город Самарканд.
В рамках данного академического обмена в марте 2025 года шесть студентов УГТИ, а также заведующий кафедрой романско-германского перевода и преподаватель французского языка посетили университет Банастхали.
Программа академического обмена направлена на укрепление дружественных связей между двумя университетами, повышение квалификации студентов и углубление культурных связей между народами.