Koreys tili olimpiadasi
22-noyabr kuni Oʻzbekiston davlat jahon tillari universiteti Sharq filologiyasi fakulteti Koreys filologiyasi kafedrasi oʻqituvchisi Na Sahm II rahbarligida fakultet talabalari Qozogʻiston Respublikasining Almata shahrida bo‘lib o‘tgan Markaziy Osiyo davlatlari oʻrtasidagi Koreys tili olimpiadasida ishtirok etishdi.
Mazkur nufuzli olimpiadada mintaqaning 6 ta davlatidan jami 112 nafar iqtidorli talabalar qatnashib, o‘z bilim va iste’dodlarini sinovdan o‘tkazishdi. Musobaqa nafaqat koreys tilini chuqur o‘rganish, balki Markaziy Osiyo yoshlari oʻrtasida madaniy aloqalarni mustahkamlashga yordam beradi.
Magistr va doktorantlar yo‘nalishida oʻtkazilgan ilmiy tadqiqotlar tanlovida Sharq filologiyasi fakulteti Koreys filologiyasi kafedrasi oʻqituvchisi, mustaqil izlanuvchi Abdiyeva Iroda oʻzining puxta tayyorgarligi va ilmiy izlanishlari bilan ajralib turib, “Eng yaxshi taqdimot” nominatsiyasi g‘olibi deb topildi.
Shuningdek, bakalavr talabalari o‘rtasida o‘tkazilgan “Notiqlik sanʼati va test” yo‘nalishida universitetimiz shaʼnini munosib himoya qilgan FKOR-2210 guruh talabasi Qudratova Nafisa yuksak natija ko‘rsatib, faxrli 2-oʻrinni qo‘lga kiritdi.
Mazkur natijalar universitetimizda koreys tili taʼlimi sifatining yuksak darajada ekanini yana bir bor tasdiqlab, yoshlarimizning bilimga bo‘lgan intilishi va xalqaro maydondagi raqobatbardoshligini namoyish etdi.

Олимпиада по корейскому языку
22 ноября студенты факультета восточной филологии Узбекского государственного университета мировых языков под руководством преподавателя кафедры корееведения На Сам Иля приняли участие в Олимпиаде по корейскому языку среди государств Центральной Азии, состоявшейся в городе Алматы Республики Казахстан.
В этом престижном соревновании приняли участие 112 талантливых студентов из 6 стран региона, продемонстрировав свои знания и способности. Олимпиада способствовала не только углубленному изучению корейского языка, но и укреплению культурных связей между молодёжью Центральной Азии.
В конкурсе научных исследований среди магистрантов и докторантов независимый исследователь, преподаватель кафедры корееведения факультета восточной филологии Абдиева Ирода отличилась своей тщательной подготовкой и научным подходом, став победителем в номинации «Лучшее презентация».
Кроме того, в направлении «Ораторское искусство и тестирование» среди студентов бакалавриата студентка группы FKOR-2210 Кудратова Нафиса достойно представила наш университет и заняла почётное второе место.
Эти результаты ещё раз подтверждают высокий уровень качества преподавания корейского языка в нашем университете, а также стремление нашей молодёжи к знаниям и их конкурентоспособность на международной арене.