Koreys tili olimpiadasi
22-noyabr kuni Oʻzbekiston davlat jahon tillari universiteti Sharq filologiyasi fakulteti Koreys filologiyasi kafedrasi oʻqituvchisi Na Sahm II rahbarligida fakultet talabalari Qozogʻiston Respublikasining Almata shahrida bo‘lib o‘tgan Markaziy Osiyo davlatlari oʻrtasidagi Koreys tili olimpiadasida ishtirok etishdi.
Mazkur nufuzli olimpiadada mintaqaning 6 ta davlatidan jami 112 nafar iqtidorli talabalar qatnashib, o‘z bilim va iste’dodlarini sinovdan o‘tkazishdi. Musobaqa nafaqat koreys tilini chuqur o‘rganish, balki Markaziy Osiyo yoshlari oʻrtasida madaniy aloqalarni mustahkamlashga yordam beradi.
Magistr va doktorantlar yo‘nalishida oʻtkazilgan ilmiy tadqiqotlar tanlovida Sharq filologiyasi fakulteti Koreys filologiyasi kafedrasi oʻqituvchisi, mustaqil izlanuvchi Abdiyeva Iroda oʻzining puxta tayyorgarligi va ilmiy izlanishlari bilan ajralib turib, “Eng yaxshi taqdimot” nominatsiyasi g‘olibi deb topildi.
Shuningdek, bakalavr talabalari o‘rtasida o‘tkazilgan “Notiqlik sanʼati va test” yo‘nalishida universitetimiz shaʼnini munosib himoya qilgan FKOR-2210 guruh talabasi Qudratova Nafisa yuksak natija ko‘rsatib, faxrli 2-oʻrinni qo‘lga kiritdi.
Mazkur natijalar universitetimizda koreys tili taʼlimi sifatining yuksak darajada ekanini yana bir bor tasdiqlab, yoshlarimizning bilimga bo‘lgan intilishi va xalqaro maydondagi raqobatbardoshligini namoyish etdi.

Korean Language Olympiad
On November 22, students of the Faculty of Oriental Philology at the Uzbekistan State University of World Languages, under the supervision of Na Sahm Il, a lecturer at the Department of Korean Philology, participated in the Korean Language Olympiad among Central Asian countries held in Almaty, Republic of Kazakhstan.
A total of 112 talented students from 6 countries of the region took part in this prestigious competition, demonstrating their knowledge and abilities. The Olympiad not only promotes the in-depth study of the Korean language but also helps strengthen cultural ties among the youth of Central Asia.
In the scientific research competition held for master's and doctoral students, independent researcher and lecturer of the Department of Korean Philology, Iroda Abdiyeva, distinguished herself with her thorough preparation and research work, winning the nomination for “Best Presentation.”
Additionally, in the “Public Speaking and Test” category held among undergraduate students, Nafisa Qudratova, a student of group FKOR-2210, honorably represented our university and achieved an excellent result by securing second place.
These achievements once again confirm the high quality of Korean language education at our university and demonstrate our students’ dedication to learning and their competitiveness on the international stage.