Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligi tomonidan Oliy taʼlim tizimi kadrlarini qayta tayyorlash va malakasini oshirish institutida 2025-yil 3–9-iyul kunlari “Axborot xizmati faoliyatida zamonaviy tendensiyalar: raqamli texnologiyalar, PR instrumentlar va sunʼiy intellekt” mavzusida malaka oshirish kurslari tashkil etildi.
Mazkur malaka oshirish dasturi doirasida mamlakatimizdagi 100 dan ortiq oliy taʼlim tashkilotlarining axborot xizmatlari xodimlari ishtirok etmoqda.
Mashgʻulotlarda Oʻzbekiston davlat jahon tillari universiteti matbuot kotibi – axborot siyosati masalalari boʻyicha rektor maslahatchisi Otabek Ibragimov ham qatnashmoqda.
Bugun malaka oshirish kursining ilk mashg‘ulotlariga start berildi. Birinchi dars jurnalist, bloger, tarjimon, sobiq diplomat, media-trener, piar mutaxassis, filologiya fanlari doktori (DSc) Beruniy Alimov tomonidan olib borildi.
Axborot xizmati xodimlari mutaxassisdan PR sohasida sunʼiy intellektdan foydalanish imkoniyatlari, Prompt engineering asoslari, axborot va taʼlim beruvchi hamda koʻngilochar kontentlar orqali PR faoliyatini yoʻlga qoʻyish, inqiroz holatlarida jamoatchilik va manfaatdor tomonlar bilan samarali aloqa o‘rnatish, axborotni tanqidiy tahlil qilish, fakt va manbalarni tekshirish bo‘yicha ilg‘or ko‘nikmalarni shakllantirish borasida zarur bilimlarga ega boʻldi.

Повышение квалификации сотрудников пресс-служб высших учебных заведений (Актуальные 90 дней)
По инициативе Министерства высшего образования, науки и инноваций в Институте переподготовки и повышения квалификации кадров системы высшего образования с 3 по 9 июля 2025 года организованы курсы повышения квалификации на тему: «Современные тенденции в деятельности пресс-служб: цифровые технологии, PR-инструменты и искусственный интеллект».
В программе участвуют сотрудники пресс-служб более чем 100 высших учебных заведений страны.
В числе участников – пресс-секретарь Узбекского государственного университета мировых языков, советник ректора по вопросам информационной политики Отабек Ибрагимов.
Сегодня состоялось открытие первых занятий. Первая лекция была проведена журналистом, блогером, переводчиком, бывшим дипломатом, медиа-тренером, специалистом по PR, доктором филологических наук (DSc) Берунием Алимовым.
Участники курсов получили необходимые знания по следующим направлениям: применение искусственного интеллекта в сфере PR, основы prompt engineering, создание информационного, образовательного и развлекательного контента для PR-деятельности, эффективная коммуникация с общественностью и заинтересованными сторонами в кризисных ситуациях, критический анализ информации, проверка фактов и источников.