Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligi tomonidan Oliy taʼlim tizimi kadrlarini qayta tayyorlash va malakasini oshirish institutida 2025-yil 3–9-iyul kunlari “Axborot xizmati faoliyatida zamonaviy tendensiyalar: raqamli texnologiyalar, PR instrumentlar va sunʼiy intellekt” mavzusida malaka oshirish kurslari tashkil etildi.
Mazkur malaka oshirish dasturi doirasida mamlakatimizdagi 100 dan ortiq oliy taʼlim tashkilotlarining axborot xizmatlari xodimlari ishtirok etmoqda.
Mashgʻulotlarda Oʻzbekiston davlat jahon tillari universiteti matbuot kotibi – axborot siyosati masalalari boʻyicha rektor maslahatchisi Otabek Ibragimov ham qatnashmoqda.
Bugun malaka oshirish kursining ilk mashg‘ulotlariga start berildi. Birinchi dars jurnalist, bloger, tarjimon, sobiq diplomat, media-trener, piar mutaxassis, filologiya fanlari doktori (DSc) Beruniy Alimov tomonidan olib borildi.
Axborot xizmati xodimlari mutaxassisdan PR sohasida sunʼiy intellektdan foydalanish imkoniyatlari, Prompt engineering asoslari, axborot va taʼlim beruvchi hamda koʻngilochar kontentlar orqali PR faoliyatini yoʻlga qoʻyish, inqiroz holatlarida jamoatchilik va manfaatdor tomonlar bilan samarali aloqa o‘rnatish, axborotni tanqidiy tahlil qilish, fakt va manbalarni tekshirish bo‘yicha ilg‘or ko‘nikmalarni shakllantirish borasida zarur bilimlarga ega boʻldi.

Professional Development of Press Service Staff in Higher Education Institutions (Relevant 90 Days)
From July 3 to 9, 2025, the Ministry of Higher Education, Science and Innovation organized a professional development course at the Institute for Retraining and Professional Development of Higher Education Personnel, titled: "Modern Trends in Press Service Activities: Digital Technologies, PR Tools, and Artificial Intelligence."
More than 100 press service representatives from higher education institutions across Uzbekistan are participating in the program.
Among the attendees is Otabek Ibragimov, Press Secretary of the Uzbekistan State University of World Languages and Advisor to the Rector on Information Policy.
Today marked the beginning of the course’s first session, which was led by Beruniy Alimov — a journalist, blogger, translator, former diplomat, media trainer, PR expert, and Doctor of Philological Sciences (DSc).
Participants gained vital knowledge in areas such as the use of artificial intelligence in PR, the basics of prompt engineering, developing PR strategies through informative, educational, and entertaining content, effective communication with the public and stakeholders during crises, and critical analysis and fact-checking techniques.