Oʻzbekiston davlat jahon tillari universiteti fakultetlarining hisobot-yigʻilishlari davom etmoqda
1-iyul kuni O‘zDJTU Tarjimonlik fakulteti dekani Ulugʻbek Yoʻldoshev tomonidan rektor Ilxomjon Tuxtasinov rahbarligidagi oliygoh mas’ullariga 2024–2025 o‘quv yili yakuni bo‘yicha hisobot taqdim etildi.
Dastur davomida Tarjimonlik fakultetining bir yil mobaynida:
- Ma’naviy-ma’rifiy faoliyat;
- Oʻquv-uslubiy ishlar;
- Ilmiy salohiyat;
- Xalqaro aloqalar va hamkorliklar;
- Iqtisodiy koʻrsatkichlar boʻyicha erishgan yutuqlari tahlil qilindi, takomillashtirilishi mumkin boʻlgan jihatlar koʻrib chiqildi.
- Xususan, 2024–2025 o‘quv yili yakunidagi muammolar tahlil qilinib, ularni bartaraf etish bo‘yicha takliflar bildirildi. Shuningdek, 2025–2026 o‘quv yili uchun ustuvor yo‘nalishlar aniq belgilab olindi.
Oliygoh mas’ullari tomonidan Tarjimonlik fakulteti qayd etgan natijalar ijobiy baholanib, ayniqsa, fakultetning ma’naviy-ma’rifiy ishlardagi faolligi e’tirof etildi.
Rektor Ilxomjon Madaminovich fakultet jamoasiga bildirilgan ishonch va kutilyotgan yuqori natijalarga urg‘u berar ekan, yangilanishlarga ochiqlik va barqaror rivojlanish sari faol intilish muhimligini ta’kidladi.
Yig‘ilish davomida prorektorlar va boʻlim boshliqlari professor-o‘qituvchilar faoliyatiga doir taklif va mulohazalarini bildirishdi. Fakultet jamoasi tomonidan esa yangi o‘quv yilida samaradorlikni oshirish, xalqaro faoliyatni kengaytirish, ilmiy tadqiqotlarni jadallashtirishga doir aniq reja va tashabbuslar ilgari surildi.

1 июля декан факультета перевода Улугбек Йулдашев представил отчет по итогам 2024–2025 учебного года руководству вуза во главе с ректором Илхомжоном Тухтасиновым.
В ходе мероприятия были проанализированы достижения факультета перевода за год по следующим направлениям:
• экономические показатели.
Также были рассмотрены аспекты, требующие улучшения. В частности, были проанализированы проблемы, выявленные по итогам учебного года, и предложены пути их решения. Определены приоритетные направления на 2025–2026 учебный год.
Руководство университета положительно оценило достигнутые результаты, особенно отметив активность факультета в духовно-просветительской сфере.
Ректор Илхомжон Мадаминович, подчеркивая оказанное доверие и ожидания высоких результатов, отметил важность стремления к устойчивому развитию и открытости к обновлениям.
В ходе собрания проректоры и руководители отделов выразили предложения и мнения, касающиеся деятельности профессорско-преподавательского состава. В свою очередь, коллектив факультета выдвинул конкретные инициативы и планы по повышению эффективности, расширению международной деятельности и активизации научных исследований в новом учебном году.