O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti Ingliz tili birinchi fakultetida “Ozarbayjon tili markazi” ochilishiga bag‘ishlangan tadbir tashkil etildi.
Ushbu markaz Ozarbayjon tillar universiteti bilan O‘zDJTU o‘rtasida 2023-yil 18-dekabrda imzolangan kelishuvga binoan darslik va o‘quv qo‘llanmalar, badiiy adabiyotlar, jumladan o‘zbek tiliga o‘girilgan adabiyotlar, mamlakatshunoslikka oid materiallar, Ozarbayjon xalqi an’analari aks ettirilgan ko‘rgazmali qurollar, milliy liboslar va musiqa asboblari bilan jihozlandi.
Tadbirda mamlakatimizdagi Ozarbayjon elchixonasi va Madaniyat markazi vakillari, shuningdek Ozarbayjon tillar universiteti prorektorlari va xalqaro bo‘lim xodimlari ishtirok etdi. So‘zga chiqqanlar Til markazi ozarbayjon tilini chuqur o‘rganish, ushbu davlat xalqlarining tarixi va urf-odatlarini o‘rganishda muhim ma’rifat o‘chog‘i bo‘lishini ta’kidladilar.
Shu bilan birga, yangi o‘quv yilida Ozarbayjon tillar universitetida “O‘zbek tili markazi” ochilishi rejalashtirilganligi ham bildirildi.

30 мая в факультете первого английского языка Узбекского государственного университета мировых языков состоялось мероприятие, посвящённое открытию "Центра азербайджанского языка".
Центр создан на основании соглашения, подписанного 18 декабря 2023 года между Университетом языков Азербайджана и УзГМУЯ. Он оснащён учебниками и учебно-методическими пособиями, художественной литературой, в том числе переведённой на узбекский язык, материалами по страноведению, демонстрационными материалами, отражающими традиции азербайджанского народа, национальными костюмами и музыкальными инструментами.
В мероприятии приняли участие представители посольства Азербайджана в Узбекистане, Культурного центра, проректоры и сотрудники международного отдела Университета языков Азербайджана. Выступающие подчеркнули, что Центр станет важным очагом просвещения для углубленного изучения азербайджанского языка, истории и традиций азербайджанского народа.
Также было объявлено, что в новом учебном году планируется открытие "Центра узбекского языка" в Университете языков Азербайджана.