O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti Ingliz tili birinchi fakultetida “Ozarbayjon tili markazi” ochilishiga bag‘ishlangan tadbir tashkil etildi.
Ushbu markaz Ozarbayjon tillar universiteti bilan O‘zDJTU o‘rtasida 2023-yil 18-dekabrda imzolangan kelishuvga binoan darslik va o‘quv qo‘llanmalar, badiiy adabiyotlar, jumladan o‘zbek tiliga o‘girilgan adabiyotlar, mamlakatshunoslikka oid materiallar, Ozarbayjon xalqi an’analari aks ettirilgan ko‘rgazmali qurollar, milliy liboslar va musiqa asboblari bilan jihozlandi.
Tadbirda mamlakatimizdagi Ozarbayjon elchixonasi va Madaniyat markazi vakillari, shuningdek Ozarbayjon tillar universiteti prorektorlari va xalqaro bo‘lim xodimlari ishtirok etdi. So‘zga chiqqanlar Til markazi ozarbayjon tilini chuqur o‘rganish, ushbu davlat xalqlarining tarixi va urf-odatlarini o‘rganishda muhim ma’rifat o‘chog‘i bo‘lishini ta’kidladilar.
Shu bilan birga, yangi o‘quv yilida Ozarbayjon tillar universitetida “O‘zbek tili markazi” ochilishi rejalashtirilganligi ham bildirildi.

On May 30, the Faculty of the First English Language at Uzbekistan State World Languages University hosted an event dedicated to the opening of the "Azerbaijani Language Center."
The center was established based on an agreement signed on December 18, 2023, between the Azerbaijan University of Languages and USWLU. It is equipped with textbooks, educational materials, fiction (including those translated into Uzbek), country-specific resources, visual aids reflecting Azerbaijani traditions, national costumes, and musical instruments.
The event was attended by representatives of the Azerbaijani Embassy and Cultural Center in Uzbekistan, as well as vice-rectors and international department staff from the Azerbaijan University of Languages. Speakers noted that the center would serve as an important hub for in-depth study of the Azerbaijani language, history, and customs of the Azerbaijani people.
It was also announced that a "Uzbek Language Center" is planned to be opened at the Azerbaijan University of Languages in the upcoming academic year.