O‘zbekistonning oliy ta’lim va fan sohasidagi islohotlari Sukuba konferensiyasida taqdim etildi
2025-yil 1-oktyabr kuni Yaponiyaning Sukuba shahrida “Yangi cho‘qqilar sari jamiyat bilan hamkorlikda” shiori ostida o‘tkazilgan to‘rtinchi Sukuba konferensiyasida O‘zbekiston delegatsiyasi ishtirok etdi. Delegatsiyaga O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri Qo‘ng‘irotboy Sharipov boshchilik qildi.
Delegatsiya tarkibida O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti rektori Ilxomjon Tuxtasinov ham qatnashdi
Sukuba xalqaro kongress markazida bo‘lib o‘tgan anjumanda davlat boshqaruvi, sanoat va akademik doiralar vakillari global muammolar – qashshoqlik, qurg‘oqchilik, xalqaro nizolar va pandemiyalarni bartaraf etish yo‘llarini fan va innovatsiyalar orqali izlash, shuningdek, xalqaro ilmiy hamkorlikni kuchaytirish masalalarini muhokama qildilar.
O‘zbekiston delegatsiyasi a’zolari o‘z nutqlarida mamlakatimizda oliy ta’lim va fan sohasida amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar, xalqaro tajriba almashish, qo‘shma tadqiqotlar, yoshlar startaplarini qo‘llab-quvvatlash va universitetlar mustaqilligini mustahkamlash borasida olib borilayotgan ishlar haqida so‘z yuritdilar.
“Sukuba konferensiyasi – 2025”da shuningdek Nobel mukofoti sovrindorlari, dunyoning yetakchi universitetlari olimlari hamda nufuzli korporatsiyalar rahbarlari ishtirok etdilar. Uchrashuv 1–3-oktyabr kunlari davom etib, 35 ta sessiya va tadbirlarni o‘z ichiga oldi.

Uzbekistan’s Higher Education and Science Reforms Presented at the Tsukuba Conference
On October 1, 2025, the fourth Tsukuba Conference was held in Tsukuba, Japan, under the theme “Co-Creating the Future through Collaboration with Society,” with the participation of the Uzbek delegation led by the Minister of Higher Education, Science, and Innovation of the Republic of Uzbekistan, Qo‘ng‘irotboy Sharipov.
The delegation also included Ilkhomjon Tukhtasinov, Rector of Uzbekistan State University of World Languages.
Held at the Tsukuba International Congress Center, the conference brought together representatives from government, industry, and academia to discuss global challenges — such as poverty, drought, international conflicts, and pandemics — and explore ways to address them through science and innovation. Strengthening international scientific cooperation was also a key topic.
In their speeches, members of the Uzbek delegation highlighted the large-scale reforms being implemented in Uzbekistan’s higher education and science sectors, international experience sharing, joint research projects, support for youth startups, and efforts to enhance university autonomy.
The “Tsukuba 2025” conference was also attended by Nobel laureates, scholars from leading global universities, and executives of prominent corporations. The event took place from October 1 to 3 and featured 35 sessions and activities.