O‘zbekistonning oliy ta’lim va fan sohasidagi islohotlari Sukuba konferensiyasida taqdim etildi
2025-yil 1-oktyabr kuni Yaponiyaning Sukuba shahrida “Yangi cho‘qqilar sari jamiyat bilan hamkorlikda” shiori ostida o‘tkazilgan to‘rtinchi Sukuba konferensiyasida O‘zbekiston delegatsiyasi ishtirok etdi. Delegatsiyaga O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri Qo‘ng‘irotboy Sharipov boshchilik qildi.
Delegatsiya tarkibida O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti rektori Ilxomjon Tuxtasinov ham qatnashdi
Sukuba xalqaro kongress markazida bo‘lib o‘tgan anjumanda davlat boshqaruvi, sanoat va akademik doiralar vakillari global muammolar – qashshoqlik, qurg‘oqchilik, xalqaro nizolar va pandemiyalarni bartaraf etish yo‘llarini fan va innovatsiyalar orqali izlash, shuningdek, xalqaro ilmiy hamkorlikni kuchaytirish masalalarini muhokama qildilar.
O‘zbekiston delegatsiyasi a’zolari o‘z nutqlarida mamlakatimizda oliy ta’lim va fan sohasida amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar, xalqaro tajriba almashish, qo‘shma tadqiqotlar, yoshlar startaplarini qo‘llab-quvvatlash va universitetlar mustaqilligini mustahkamlash borasida olib borilayotgan ishlar haqida so‘z yuritdilar.
“Sukuba konferensiyasi – 2025”da shuningdek Nobel mukofoti sovrindorlari, dunyoning yetakchi universitetlari olimlari hamda nufuzli korporatsiyalar rahbarlari ishtirok etdilar. Uchrashuv 1–3-oktyabr kunlari davom etib, 35 ta sessiya va tadbirlarni o‘z ichiga oldi.

Реформы Узбекистана в сфере высшего образования и науки были представлены на конференции в Цукубе
1 октября 2025 года в городе Цукуба (Япония) состоялась четвёртая конференция «Цукуба–2025» под девизом «К новым вершинам через сотрудничество с обществом», в которой приняла участие делегация Узбекистана во главе с министром высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан Кунгратбоем Шариповым.
В состав делегации также вошёл ректор Узбекского государственного университета мировых языков Илхомжон Тухтасинов.
На конференции, прошедшей в Международном конгресс-центре Цукубы, представители государственного управления, промышленности и академических кругов обсудили глобальные проблемы — бедность, засуху, международные конфликты и пандемии, а также пути их решения с помощью науки и инноваций. Кроме того, рассматривались вопросы укрепления международного научного сотрудничества.
Члены узбекской делегации в своих выступлениях рассказали о масштабных реформах, осуществляемых в Узбекистане в области высшего образования и науки, об опыте международного сотрудничества, совместных исследованиях, поддержке молодежных стартапов и укреплении автономии университетов.
В конференции «Цукуба–2025» также приняли участие лауреаты Нобелевской премии, учёные ведущих университетов мира и руководители престижных корпораций. Мероприятие проходило с 1 по 3 октября и включало в себя 35 сессий и мероприятий.