O‘zDJTU Akademik litseyida 2024–2025 o‘quv yili bitiruvchilariga bag‘ishlangan tantanali tadbir bo‘lib o‘tdi
2025-yil 16-iyun kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti Akademik litseyida 2024–2025 o‘quv yili bitiruvchilariga bag‘ishlangan bayram tadbiri bo‘lib o‘tdi. Tadbirda O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti rektori Ilxomjon Tuxtasinov, universitet rahbariyati vakillari, professor-o‘qituvchilar, bitiruvchi o‘quvchilar va ularning ota-onalari ishtirok etdi.
Tantanali tadbirni universitet rektori Ilxomjon Tuxtasinov ochib berar ekan, bitiruvchilarni tabriklab, ularning bugungi natijalari kelajakda yurt taraqqiyotiga ulkan hissa qo‘shadigan yetuk mutaxassislar bo‘lib yetishishlariga zamin yaratishini ta’kidladi. Rektor o‘z so‘zida zamonaviy bilim va ko‘nikmalarga ega yoshlarni tayyorlashda litsey o‘qituvchilari va ota-onalarning o‘rni beqiyos ekanini alohida qayd etdi.
2024–2025 o‘quv yilida litsey 530 nafar o‘quvchi bilan o‘z faoliyatini boshlagan bo‘lsa, mamnuniyat bilan aytish joizki, ushbu o‘quv yilini yakunlagan 243 nafar bitiruvchining barchasi – ya’ni 100 foizi – mahalliy va xorijiy oliy ta’lim muassasalariga o‘qishga qabul qilindi. Bitiruvchilar orasida 19 nafar xorijiy fuqarolarning farzandlari ham bor.
Bitiruvchilar orasida xalqaro tanlovlar, fan olimpiadalari va sport musobaqalarida yuqori natijalarga erishgan yoshlar, shuningdek, xorijiy tilni mukammal egallab, IELTS va CEFR tizimlari bo‘yicha yuqori natijalarga erishgan iqtidorli o‘quvchilar anchagina. Jumladan:
5 nafar o‘quvchi “Oltin medal”,
14 nafar o‘quvchi “Kumush medal”,
25 nafar o‘quvchi “A’lo darajadagi imtiyozli diplom” sohibi bo‘ldi.
Shuningdek, 258 nafar bitiruvchi xalqaro til sertifikatlariga ega bo‘ldi. Ulardan 33 nafari — C1, 167 nafari — B2 darajali IELTS yoki CEFR sertifikatiga ega bo‘lib, bu umumiy bitiruvchilarning 82,3 foizini tashkil etadi. 81 nafar o‘quvchi esa umumta’lim fanlari bo‘yicha milliy yoki xalqaro sertifikatlar oldi.
Tadbir davomida litsey bitiruvchilarining sahnadagi chiqishlari, ijodiy ko‘rinishlari va minnatdorchilik so‘zlari yig‘ilganlarda chuqur taassurot qoldirdi. O‘z farzandlarining yutuqlarini ko‘zlari bilan ko‘rgan ota-onalarga minnatdorchilik izhor etildi.
Tadbir yakunida a’lo baholar, yuqori sertifikat natijalari, fan va sport musobaqalaridagi yutuqlari bilan ajralib turgan bir guruh faol o‘quvchilarga faxriy yorliqlar va sertifikatlar tantanali ravishda topshirildi. Shu bilan birga, ularning ota-onalariga ta’limdagi samarali hamkorlik va farzand tarbiyasidagi fidoyiliklari uchun samimiy minnatdorchilik bildirildi.

Graduation Ceremony at the Academic Lyceum of the Uzbekistan State University of World Languages
On June 16, 2025, a graduation ceremony was held at the Academic Lyceum of the Uzbekistan State University of World Languages, celebrating the students of the 2024–2025 academic year. The event was attended by the university rector Ilkhomjon Tuxtasinov, university leadership, faculty members, graduates, and their parents.
The rector congratulated the graduates and emphasized that their current achievements lay the foundation for their future contributions to the country's development. He highlighted the invaluable role of teachers and parents in preparing modern specialists.
In the 2024–2025 academic year, the lyceum commenced its activities with 530 students, of whom 243 graduates (100%) were admitted to higher education institutions both domestically and abroad. Among the graduates, 19 were children of foreign nationals.
Many students achieved high results in international competitions, academic olympiads, and sports events, as well as obtained high scores in international language proficiency tests such as IELTS and CEFR. Specifically:
5 students received the "Gold Medal",
14 received the "Silver Medal",
25 received the "Excellent Diploma".
Additionally, 258 graduates obtained international language certificates, including 33 at the C1 level and 167 at the B2 level according to IELTS or CEFR, accounting for 82.3% of the total graduates. 81 students also received national or international certificates in general education subjects.
During the ceremony, graduates presented stage performances, creative acts, and expressed their gratitude, leaving a profound impression on the attendees. Parents of the graduates were sincerely thanked for their cooperation in the upbringing and education of their children.
In conclusion, outstanding students were awarded honorary certificates and their parents were acknowledged for their effective collaboration in nurturing and educating their children.