O'zDJTU O’zbek tili va adabiyoti kafedrasi dotsenti, f.f.n. Yashnarbek Avlakulov Amerika Qo’shma Shtatlarining Indiana univetsitetida amaliyot o’tamoqda.
Quyida Yashnarbek Avlakulovning universitet va amaliyot jarayonidagi taassurotlari:
"AQSHning Indiana universiteti Markaziy Yevroosiyo fakulteti Milliy bosh kiyimlar ko’rgazmasi men sovg’a qilgan o’zbek yigitlar do’ppisi bilan boyidi. Bundan qalbimda iftixor hissini tuydim. AQSHning Indiana universiteti Markaziy Yevroosiyo fakulteti dekani, professor O’ner O’zcheklikka O’zbekistondan olib borgan sovg’am: zardo’z chopon, do’ppi, qiyiqcha  juda manzur bo’ldi. Fakulteti dekaning samimiyligi, kamtarinligi, xonasining oddiyligi unga bo’lgan hurmatimni oshirdi.
Universitet kutubxonasini ko’rib, to’g’risi, hayratdan yoqa ushladim. U yerda sevimli shoirlarimiz Abdulla Oripov va Halima Xudoyberdiyevalarning she’riy to’plamlarini ko’rib, ko’zlarimga ishonmadim. Tibet kitoblarining shakli hayratimga sababchi bo’ldi. Kutubxonadagi shart- sharoitlarga gap yo’q. Zahiriddin Muhammad Bobur suratini ko’rib, to’g’risi, faxrlandim. Indiana universiteti degan o’zbekcha yozuvni ko’rib, o’tib ketmasdan tezda suratga tushib oldim. Yelkasiga yurt bayrog’ini tashlab olgan sportchilarga havas bilan qarardim, menga ham nasib qildi. Bolaligimda sevib kiygan Shahrisabzning iroqi do’ppisini sovg’aga olib borgandim. Uni kiyib, umuman yechgim kelmadi. Shirin xotiralar og’ushida xayolan bolaligimga qaytdim. Yo’laklardagi ko’rgazmalar e’tiborimni o’ziga tortdi. Istovchilar ularni qo’llariga olib tanishayotganlarining guvohi bo’ldim. Har safar milliy bosh kiyimlar ko'rgazmasi oldidan o’tar ekanman, do’ppimizga suqlanib qarab qo’ydim.
Shuningdek, Malik Xodjayev darslarini kuzatdim 22 yildan buyon mazkur oliy o’quv yurtida amerikalik talabalarga o’zbek tilidan dars berib kelayotgan Malik Xodjayev ustoz uyg’ur tamaddixonasiga bir piyola choyga taklif etdilar. Hurmatdan boshim ko’kka yetdi. Kutubxonaga borib, Malik Xodjayevning navbatdagi darslariga biroz kechikdim. Xalaqit berishni xohlamay deraza oynasidan boqib kuzatdim. Ular tomonidan nashr etilgan “O’zbek tili” darsligi bilan tanishib chiqdim.
Markaziy Osiyo tillari markazi direktori Gulnisa Nazarova ertaga Amerika vaqti bilan 13:00 da bir piyola choy ustida meni markaz ilmiy xodimlari bilan tanishtirish tabdirini tashkil qilmoqchi. Umuman, univetsitet menga juda yoqdi."

Доцент УзГУМЯ проходит стажировку в Университете Индианы, США
Доцент кафедры Узбекского языка и литературы УзГУМЯ, кандидат филологических наук Яшнарбек Авлакулов проходит стажировку в Университете Индианы в США.
Ниже приведены впечатления Яшнарбека Авлакулова от университета и процесса стажировки:
"Выставка национальных головных уборов факультета Центральной Евразии Университета Индианы в США обогатилась тюбетейкой узбекских парней, которую я подарил. Я почувствовал гордость за это в душе.
Подарки, которые я привез из Узбекистана: зардузский чапан, тюбетейка, косой, очень понравились профессору, декану факультета Центральной Евразии Университета Индианы в США О'нера Озчеклик. Искренность, скромность декана факультета, простота его комнаты повысили мое уважение к нему.
Увидев университетскую библиотеку, я, честно говоря, удивился.. Увидев там сборники стихов наших любимых поэтов Абдуллы Арипова и Халимы Худойбердиевой, я не поверила своим глазам. Форма тибетских книг вызвала мое восхищение. Нет упоминания об условиях в библиотеке. Увидев фотографию Захириддина Мухаммеда Бабура, я, честно говоря, гордился. Увидев узбекскую надпись "Indiana universiteti", я быстро сделал снимок, не проходя мимо. Я с завистью смотрел на спортсменов, которые бросали флаг страны через плечо, и мне было повезло. Я взял в подарок иракскую тюбетейку Шахрисабза, которую любил носить в детстве. Надев его, я вообще не хотела сниматься. В разгар сладких воспоминаний я вернулся в свое детство с иллюзиями. Мое внимание привлекли выставки в коридорах. Я был свидетелем того, как желающие брали их в руки и знакомились. Каждый раз, проходя перед Национальной выставкой головных уборов, я с трепетом смотрел на нашу тюбетейку.
Также я следил за уроками Малика Ходжаева. Он уже 22 года преподает узбекский язык американским студентам в этом вузе и он пригласил меня в уйгурскую столовую за чашкой чая. От уважения мне было очень приятно. Я пошел в библиотеку и немного опоздал на очередные занятия Малика Ходжаева. Не желая мешать, я наблюдал из окно и ознакомился с изданным ими учебником “Узбекский язык”.
Директор Центра центральноазиатских языков Гульниса Назарова намерена организовать завтра в 13:00 по американскому времени за чашечкой чая встречу, чтобы познакомить меня с научными сотрудниками Центра. В целом университет мне очень понравился."