O‘zDJTU rektori sayyor darslarga tayyorlanayotgan talaba-yoshlar bilan uchrashdi
3-may kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida “Gid-tarjimon” tayyorlash kursi doirasida 5–8-may kunlari Xiva, Buxoro va Samarqand shaharlarida o‘tkazilishi rejalashtirilgan sayyor darslarda ishtirok etuvchi Roman-german filologiyasi hamda Sharq filologiyasi fakultetlari talabalari bilan uchrashuv tashkil etildi.
Uchrashuvda universitet rektori Ilxomjon Tuxtasinov hamda rahbariyat vakillari ishtirok etib, talabalar bilan samimiy suhbat olib bordilar. Rektor Ilxomjon Tuxtasinov bunday amaliy safarlar yoshlar uchun katta tajriba maktabi ekani, ularning nazariy bilimlarini amaliyot bilan mustahkamlash imkonini berishini ta’kidladi.
Mazkur tashrif O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 18-iyuldagi PQ-269-sonli qarori ijrosi doirasida tashkil etilgan bo‘lib, sayyor darslar davomida talabalar tarixiy obidalar oldida tarjimon-gid sifatida ish olib boradilar. Safarga 48 nafar tinglovchi hamda 3 nafar nazoratchi-o‘qituvchi jalb etilgan.

Ректор УзГУМЯ встретился со студентами, готовящимися к выездным занятиям
3 мая в Узбекском государственном университете мировых языков состоялась встреча со студентами факультетов романогерманской и восточной филологии, которые примут участие в выездных занятиях в городах Хива, Бухара и Самарканд, запланированных на 5–8 мая в рамках курса по подготовке «гидов-переводчиков».
На встрече приняли участие ректор университета Илхомжон Тухтасинов и представители руководства, которые провели искреннюю беседу со студентами. Ректор отметил, что такие практические поездки являются важной школой опыта для молодежи и дают возможность закрепить теоретические знания на практике.
Этот визит организован в рамках исполнения Постановления Президента Республики Узбекистан №PQ-269 от 18 июля 2024 года. В ходе выездных занятий студенты будут выполнять обязанности гида-переводчика у исторических памятников. В поездке участвуют 48 слушателей и 3 преподавателя-наставника.