O‘zDJTUda Indoneziyaning UNIKOM universiteti delegatsiyasi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
2025-yil 18-sentabr kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida Indoneziyaning Kompyuter universiteti (UNIKOM) delegatsiyasi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Tadbir rektorat binosining 6-qavatida tashkil etildi.
Uchrashuvda UNIKOM rektori doktor Eddi Soeryanto Soegoto boshchiligidagi delegatsiya a’zolari, jumladan, universitetning yetakchi fakultet dekanlari, xalqaro dasturlar bo‘yicha direktorlar hamda ilmiy jurnal tahririyati rahbarlari ishtirok etdilar.
O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti tomonidan esa rektor Ilxomjon Tuxtasinov, xalqaro hamkorlik bo‘yicha prorektor A. Nasirov, ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektor O. Yusupov, shuningdek, xalqaro hamkorlik bo‘limi boshlig‘i X. Yuldashev qatnashdilar.
- talabalar, o‘qituvchilar va tadqiqotchilar uchun almashinuv dasturlarini yo‘lga qo‘yish;
- menejment yo‘nalishida malaka oshirish kurslarini tashkil etish;
- xorijiy tillarni o‘qitish va menejment bo‘yicha elektron platformalardan foydalanish;
- IT kafedralari o‘qituvchilari uchun onlayn treninglar va vebinarlar;
- talabalar uchun yozgi va qishki maktablar;
- qo‘shma ilmiy tadqiqotlar hamda ilmiy maqolalar chop etish;
- doktorantlarning ilmiy ishlariga qo‘shma rahbarlik qilish;
- konferensiya, seminar va vebinarlarda hamkorlikda ishtirok etish.
Shuningdek, UNIKOM universiteti O‘zDJTUning 20 nafar talabasi uchun joriy yil 17-oktabrdan ikki haftalik qishki maktab tashkil etishga tayyorligini ma’lum qildi. Mazkur dastur doirasida ta’lim, yashash va ovqatlanish xarajatlari to‘liq qoplanadi. Talabalar faqat aviachiptalar va vizaga oid xarajatlarni o‘z zimmasiga oladi.
Bundan tashqari, tomonlar kelgusida qo‘shma xalqaro konferensiyalar tashkil etish, SCOPUS hamda boshqa xalqaro ma’lumotlar bazalariga kiritilgan ilmiy jurnallarda maqolalar chop etish va ilmiy rahbarlik bo‘yicha hamkorlikni yanada kengaytirish yuzasidan kelishib oldilar.

Во УзГУМЯ состоялась встреча с делегацией Индонезийского университета UNIKOM
18 сентября 2025 года в Узбекском государственном университете мировых языков состоялась встреча с делегацией Индонезийского университета компьютерных технологий (UNIKOM). Мероприятие прошло на 6-м этаже здания ректората.
Во встрече приняли участие ректор UNIKOM доктор Эдди Сойерианто Сугото, деканы ведущих факультетов, директора международных программ, а также руководители редакции научных журналов.
С узбекской стороны участвовали ректор УзГУМЯ Илхомжон Тухтасинов, проректор по международному сотрудничеству А. Насиров, проректор по научной работе и инновациям О. Юсупов и начальник отдела международного сотрудничества Х. Юлдашев.
Во время встречи были обсуждены следующие вопросы:
• организация программ обмена для студентов, преподавателей и исследователей;
• проведение курсов повышения квалификации по направлению «менеджмент»;
• использование электронных платформ в преподавании иностранных языков и менеджмента;
• проведение онлайн-тренингов и вебинаров для преподавателей кафедр ИТ;
• организация летних и зимних школ для студентов;
• совместные научные исследования и публикации;
• сонаучное руководство над докторскими диссертациями;
• совместное участие в конференциях, семинарах и вебинарах.
Также университет UNIKOM выразил готовность организовать двухнедельную зимнюю школу с 17 октября текущего года для 20 студентов УзГУМЯ. В рамках данной программы расходы на обучение, проживание и питание будут полностью покрыты принимающей стороной. Студенты возьмут на себя только расходы на авиаперелёт и визу.
Стороны также договорились о дальнейшем расширении сотрудничества в организации международных конференций, публикациях в журналах, входящих в базу SCOPUS и другие международные индексы, а также в сфере научного руководства.