OʻzDJTUda KOICA volontyori bilan xayrlashuv uchrashuvi tashkil etildi
2025-yil 8-iyul kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida Koreya xalqaro hamkorlik agentligi (KOICA) oʻqituvchi-volontyori Kim Youngbae bilan xayrlashuv uchrashuvi boʻlib oʻtdi.
Tadbirda O‘zDJTU rektori I. Tuxtasinov, xalqaro hamkorlik bo‘yicha prorektor A. Nasirov, xalqaro hamkorlik bo‘limi boshlig‘i X. Yuldashev, Sharq filologiyasi fakulteti dekani D. Djurayev hamda Koreys filologiyasi kafedrasi mudiri I. Abidieva ishtirok etdi.
Uchrashuv davomida Kim Youngbae’ning 2024-yil fevraldan 2025-yil iyungacha davom etgan faoliyati yakunlari, koreys tilini o‘qitishni takomillashtirish bo‘yicha bildirgan fikrlari va Koreya universitetlari bilan hamkorlikni rivojlantirish yuzasidan takliflari muhokama qilindi. Shuningdek, tomonlarni qiziqtirgan boshqa masalalar ham ko‘rib chiqildi.
Ma’lumot uchun: Kim Youngbae 1955-yil 31-yanvarda Koreyada tug‘ilgan. U 2022-yilda Chinju milliy pedagogika universitetining koreys tili magistratura mutaxassisligini tamomlagan. KOICA volontёri sifatida O‘zDJTU Sharq filologiyasi fakulteti Koreys filologiyasi kafedrasida koreys tilidan dars bergan, mahalliy o‘qituvchilar uchun o‘quv metodik seminarlar o‘tkazgan hamda talabalar uchun koreys madaniyati va mamlakatshunosligiga oid qo‘shimcha mashg‘ulotlar tashkil etgan.
Yakunda fakultet mas’ullari tomonidan Kim Youngbae’ning faoliyati yuqori baholandi va oʻqituvchi haqidagi talabalarning ijobiy fikrlari ham alohida e’tirof etildi. Rektor ham volontyor oʻqituvchiga minnatdorchilik bildirib, maxsus sertifikatni topshirdi.

Farewell Meeting Held with KOICA Volunteer at UzSWLU
On July 8, 2025, a farewell meeting was held at the Uzbekistan State World Languages University (UzSWLU) with KOICA volunteer teacher Mr. Kim Youngbae.
The event was attended by UzSWLU Rector I. Tuxtasinov, Vice-Rector for International Cooperation A. Nasirov, Head of the International Relations Department Kh. Yuldashev, Dean of the Faculty of Eastern Philology D. Djurayev, and Head of the Korean Philology Department I. Abidieva.
During the meeting, the outcomes of Mr. Kim Youngbae’s service from February 2024 to June 2025 were reviewed, including his suggestions for improving Korean language teaching and strengthening cooperation with universities in the Republic of Korea. Other topics of mutual interest were also discussed.
Background: Kim Youngbae was born on January 31, 1955, in the Republic of Korea. In 2022, he completed a master’s degree in Korean Language at Chinju National University of Education. As a KOICA volunteer, he taught Korean at the Department of Korean Philology within the Faculty of Eastern Philology at UzSWLU, conducted training seminars for local teachers, and organized additional cultural and country studies sessions for students.
At the conclusion of the event, faculty members praised Mr. Kim Youngbae’s contributions, and students’ positive feedback about his teaching was especially highlighted. The Rector expressed gratitude and presented him with a certificate of appreciation.