OʻzDJTUda KOICA volontyori bilan xayrlashuv uchrashuvi tashkil etildi
2025-yil 8-iyul kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida Koreya xalqaro hamkorlik agentligi (KOICA) oʻqituvchi-volontyori Kim Youngbae bilan xayrlashuv uchrashuvi boʻlib oʻtdi.
Tadbirda O‘zDJTU rektori I. Tuxtasinov, xalqaro hamkorlik bo‘yicha prorektor A. Nasirov, xalqaro hamkorlik bo‘limi boshlig‘i X. Yuldashev, Sharq filologiyasi fakulteti dekani D. Djurayev hamda Koreys filologiyasi kafedrasi mudiri I. Abidieva ishtirok etdi.
Uchrashuv davomida Kim Youngbae’ning 2024-yil fevraldan 2025-yil iyungacha davom etgan faoliyati yakunlari, koreys tilini o‘qitishni takomillashtirish bo‘yicha bildirgan fikrlari va Koreya universitetlari bilan hamkorlikni rivojlantirish yuzasidan takliflari muhokama qilindi. Shuningdek, tomonlarni qiziqtirgan boshqa masalalar ham ko‘rib chiqildi.
Ma’lumot uchun: Kim Youngbae 1955-yil 31-yanvarda Koreyada tug‘ilgan. U 2022-yilda Chinju milliy pedagogika universitetining koreys tili magistratura mutaxassisligini tamomlagan. KOICA volontёri sifatida O‘zDJTU Sharq filologiyasi fakulteti Koreys filologiyasi kafedrasida koreys tilidan dars bergan, mahalliy o‘qituvchilar uchun o‘quv metodik seminarlar o‘tkazgan hamda talabalar uchun koreys madaniyati va mamlakatshunosligiga oid qo‘shimcha mashg‘ulotlar tashkil etgan.
Yakunda fakultet mas’ullari tomonidan Kim Youngbae’ning faoliyati yuqori baholandi va oʻqituvchi haqidagi talabalarning ijobiy fikrlari ham alohida e’tirof etildi. Rektor ham volontyor oʻqituvchiga minnatdorchilik bildirib, maxsus sertifikatni topshirdi.

В УзГУМЯ состоялась прощальная встреча с волонтёром KOICA
8 июля 2025 года в Узбекском государственном университете мировых языков состоялась прощальная встреча с преподавателем-волонтёром Корейского агентства международного сотрудничества (KOICA) Ким Ёнбэ.
В мероприятии приняли участие ректор УзГУМЯ И. Тухтасинов, проректор по международному сотрудничеству А. Насыров, начальник отдела международных связей Х. Юлдашев, декан факультета восточной филологии Д. Джураев и заведующая кафедрой корейской филологии И. Абидиева.
Во время встречи были подведены итоги деятельности Ким Ёнбэ с февраля 2024 года по июнь 2025 года, обсуждены его предложения по совершенствованию преподавания корейского языка, а также инициативы по расширению сотрудничества с университетами Республики Корея. Также были рассмотрены другие вопросы, представляющие взаимный интерес.
Справка: Ким Ёнбэ родился 31 января 1955 года в Республике Корея. В 2022 году он окончил магистратуру по специальности «Корейский язык» в Национальном педагогическом университете Чинджу. В качестве волонтёра KOICA он преподавал корейский язык на кафедре корейской филологии факультета восточной филологии УзГУМЯ, проводил методические семинары для местных преподавателей и организовывал дополнительные занятия по культуре Кореи и страноведению для студентов.
В завершение мероприятия руководство факультета высоко оценило вклад Ким Ёнбэ в образовательный процесс, а положительные отзывы студентов о его деятельности были особо отмечены. Ректор выразил ему благодарность и вручил специальный сертификат.