5-dekabr kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida “Adolat” sotsial demokratik partiyasi tomonidan taraqqiyotning huquqiy asoslarini yoshlar o‘rtasida keng targ‘ib qilish maqsadida o‘tkazilib kelinayotgan “Konstitutsiya bilimdoni” ko‘rik tanlovining respublika bosqichi bo‘lib o‘tdi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Toshkent shahri hamda viloyatlar bosqichlarida g‘oliblikni qo‘lga kiritib, sinovlarda saralanib, Respublika bosqichigacha yetib kelgan yoshlarimiz “Vatan kelajagi yoshlar qo‘lida” loyihasi doirasida tashkil etilgan tanlovda huquqiy, siyosiy savodxonligini sinovdan o‘tkazdi.
Ahamiyatlisi, tanlovning hududiy bosqichlarida ishtirokchilar yangi tahrirdagi Konstitutsiyamiz bilan bir qatorda qonunchiligimizdagi islohotlar bo‘yicha ham bilim va iqtidorini namoyon qila olganidir.
Tanlovni kirish so‘zi bilan ochgan "Adolat" sotsial demokratik partiyasining Siyosiy Kengashi raisi Robaxon Maxmudova mamlakatimiz Konstitutsiyasining tarixi va ahamiyatiga alohida urg‘u berdi. Shu bilan bir qatorda partiya tomonidan bugungi “Konstitutsiya bilimdoni” respublika ko‘rik-tanlovi, uning qonunchilik sohalariga qiziqadigan yoshlar hayotidagi ahamiyati xususida so‘z yuritdi.
Jarayonni O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi, Adliya vazirligi, Sudyalar assotsiatsiyasi va Yoshlar ishlari agentligi vakillari hamda Qonunchilik palatasidagi "Adolat" sotsial demokratik partiyasi fraksiyasi a’zolaridan iborat hakamlar hay’ati talabchanlik bilan, odil va xolisona baholab boradilar.
Ishtirokchilar tanlov nizomiga ko‘ra, tanishtiruv, savol-javob va erkin mavzu shartlari asosida qonunlardan xabardorligi, qolaversa, sahna va notiqlik madaniyati borasidagi mahoratini namoyon qildi.
Bellashuv yakunlandi. Sarhisob e’lon qilindi. Natijaga ko‘ra, uchinchi o‘rinni Surxondaryo viloyati vakilasi Adolat Ismoilova egalladi. Ikkinchi o‘rin jizzaxlik Hulkaroy Hasanova hamda Farg‘onadan kelgan Jamshidbek Abduolimovga nasib qildi.
“Konstitutsiya bilimdoni-2024” da mutlaq g‘oliblikni Xorazm viloyati sha’nini himoya qilgan Nozima Jumaniyazova qo‘lga kiritdi.
Taqdirlash marosimida partiya Siyosiy Kengashi tomonidan g‘oliblarga diplom, statuetka va qimmatbaho sovg‘alar topshirildi. Shuningdek, barcha ishtirokchilar esdalik sovg‘alari va faxriy yorliqlar bilan taqdirlanishdi.

5 декабря в Узбекском государственном университете мировых языков состоялся республиканский этап конкурса “Знаток Конституции”, проводимого Социал-демократической партией “Адолат” в целях популяризации среди молодежи правовых основ развития.
Наша молодежь, победившая на этапах Республики Каракалпакстан, города Ташкента и областей, прошедшая квалификацию на тестах и дошедшая до республиканского этапа, проверила свою правовую, политическую грамотность на конкурсе, организованном в рамках проекта “Будущее Родины в руках молодежи”.
Важно то, что на территориальных этапах конкурса участникам удалось проявить знания и талант не только в нашей Конституции в новой редакции, но и в реформировании нашего законодательства.
Открывая конкурс вступительным словом, председатель политсовета Социал-демократической партии "Адолат" Робахон Махмудова особо подчеркнула историю и значение Конституции нашей страны. Кроме того, партия выступила с докладом о сегодняшнем республиканском конкурсе “Знаток Конституции”, его значении в жизни молодежи, интересующейся законодательными вопросами.
Судейское жюри, состоящее из представителей Генеральной прокуратуры, Министерства юстиции, Ассоциации судей и Агентства по делам молодежи Республики Узбекистан, а также членов фракции Социал-демократической партии "Адолат" в Законодательной палате, будет оценивать процесс требовательно, справедливо и объективно.
Согласно уставу конкурса, участники продемонстрировали осведомленность о законах на условиях введения, вопросов и ответов и свободной темы, а также навыки сценической и ораторской культуры.
Соревнование завершилось. Подведены итоги. По итогом, третье место заняла представительница Сурхандарьинской области Адолат Исмаилова. Второе место досталось Хулкарой Хасановой из Джизака и Джамшидбеку Абдуолимову из Ферганы.
Абсолютную победу в конкурсе "Знаток Конституции-2024 " одержала Нозима Джуманиязова, представлявшая Хорезмскую область.
На церемонии награждения политсовет партии вручил победителям дипломы, статуэтки и ценные подарки. Также всем участникам были вручены памятные подарки и почетные грамоты.