5-dekabr kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida “Adolat” sotsial demokratik partiyasi tomonidan taraqqiyotning huquqiy asoslarini yoshlar o‘rtasida keng targ‘ib qilish maqsadida o‘tkazilib kelinayotgan “Konstitutsiya bilimdoni” ko‘rik tanlovining respublika bosqichi bo‘lib o‘tdi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Toshkent shahri hamda viloyatlar bosqichlarida g‘oliblikni qo‘lga kiritib, sinovlarda saralanib, Respublika bosqichigacha yetib kelgan yoshlarimiz “Vatan kelajagi yoshlar qo‘lida” loyihasi doirasida tashkil etilgan tanlovda huquqiy, siyosiy savodxonligini sinovdan o‘tkazdi.
Ahamiyatlisi, tanlovning hududiy bosqichlarida ishtirokchilar yangi tahrirdagi Konstitutsiyamiz bilan bir qatorda qonunchiligimizdagi islohotlar bo‘yicha ham bilim va iqtidorini namoyon qila olganidir.
Tanlovni kirish so‘zi bilan ochgan "Adolat" sotsial demokratik partiyasining Siyosiy Kengashi raisi Robaxon Maxmudova mamlakatimiz Konstitutsiyasining tarixi va ahamiyatiga alohida urg‘u berdi. Shu bilan bir qatorda partiya tomonidan bugungi “Konstitutsiya bilimdoni” respublika ko‘rik-tanlovi, uning qonunchilik sohalariga qiziqadigan yoshlar hayotidagi ahamiyati xususida so‘z yuritdi.
Jarayonni O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi, Adliya vazirligi, Sudyalar assotsiatsiyasi va Yoshlar ishlari agentligi vakillari hamda Qonunchilik palatasidagi "Adolat" sotsial demokratik partiyasi fraksiyasi a’zolaridan iborat hakamlar hay’ati talabchanlik bilan, odil va xolisona baholab boradilar.
Ishtirokchilar tanlov nizomiga ko‘ra, tanishtiruv, savol-javob va erkin mavzu shartlari asosida qonunlardan xabardorligi, qolaversa, sahna va notiqlik madaniyati borasidagi mahoratini namoyon qildi.
Bellashuv yakunlandi. Sarhisob e’lon qilindi. Natijaga ko‘ra, uchinchi o‘rinni Surxondaryo viloyati vakilasi Adolat Ismoilova egalladi. Ikkinchi o‘rin jizzaxlik Hulkaroy Hasanova hamda Farg‘onadan kelgan Jamshidbek Abduolimovga nasib qildi.
“Konstitutsiya bilimdoni-2024” da mutlaq g‘oliblikni Xorazm viloyati sha’nini himoya qilgan Nozima Jumaniyazova qo‘lga kiritdi.
Taqdirlash marosimida partiya Siyosiy Kengashi tomonidan g‘oliblarga diplom, statuetka va qimmatbaho sovg‘alar topshirildi. Shuningdek, barcha ishtirokchilar esdalik sovg‘alari va faxriy yorliqlar bilan taqdirlanishdi.

The Republican stage of the “Constitution connoisseur” examination competition was held in UzSWLU
On December 5, the Republican stage of the “Constitution connoisseur” examination competition was held at the Uzbek State World Languages University, which was held by the “Adolat” party in order to promote the legal foundations of development among young people.
Having won at the stages of the Republic of Karakalpakstan, the city of Tashkent and the regions, sorted in Tests and tested their legal, political literacy in the competition organized under the project “The future of the motherland in the hands of young people”, which reached the stage of the Republic.
It is important that at the territorial stages of the competition, the participants were able to show their knowledge and talent for reforms in our legislation, as well as our Constitution in the new edition.
Robakhon Makhmudova, chairman of the Political Council of the Social Democratic Party "Adolat", who opened the contest with an introduction, emphasized the history and importance of the Constitution of our country. Alternatively, the Republican review of today's “Constitution connoisseur” by the party spoke about its importance in the life of young people interested in legislative areas.
The process is assessed by the representatives of the prosecutor general's Office of the Republic of Uzbekistan, the Ministry of Justice, the Association of judges and the agency for Youth Affairs, as well as a jury of members of the Social Democratic Party faction "Adolat" in the legislative chamber with due diligence, Justice and objectivity.
Participants are aware of the laws on the basis of the terms of introduction, question answer and free topic according to the rules of the competition, as well as their skills in the culture of the stage and public speaking
The competition ended. A summary has been published. According to him, the third place was taken by Adolat Ismailova, a representative of the Surkhandarya region. The second place went to Hulkaroy Hasanova from Jizzakh and Jamshidbek Abduolimov from Fergana. The absolute winner in ”The knowledge of the Constitution-2024 " was Nozima Jumaniyazova, who defended the honor of the Khorezm region.
At the awards ceremony, the winners were awarded diplomas, statuettes and valuable gifts by the Political Council of the party. All participants were also presented with souvenirs and honorary labels.