O‘zDJTUda xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya bo‘lib o‘tdi
13-oktabr kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti Ingliz tili 2-fakulteti huzuridagi O‘zbek tili va adabiyoti kafedrasi tomonidan “Raqamlashtirish davrida o‘zbek tilini davlat tili va xorijiy til sifatida o‘qitish masalalari: mahalliy va xorijiy tajriba” mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya tashkil etildi.
Mazkur anjuman O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining 2025-yil uchun ilmiy tadbirlar rejasiga muvofiq ravishda oflayn va onlayn shaklda o‘tkazildi.
Konferensiyani universitet rektori, pedagogika fanlari doktori, professor Ilxomjon Tuxtasinov kirish so‘zi bilan ochib berdi. Tadbir davomida O‘zDJTU ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektori, filologiya fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD), dotsent O.Yusupov, xalqaro hamkorlik masalalari bo‘yicha prorektor, filologiya fanlari doktori, professor A.Nasirov hamda xorijiy oliy ta’lim muassasalari vakillari — Shimoliy Makedoniyadan Ozlem Kurt, Qozog‘istondan PhD, dotsent Sholpan Kudyarova, Rossiya Federatsiyasidan professor Begam Qarayeva va dotsent Darya Jigulskayalar o‘z ma’ruzalari bilan ishtirok etdilar.
Shuningdek, O‘zDJTU O‘zbek tili va adabiyoti kafedrasi professor-o‘qituvchilari — filologiya fanlari doktori, professor Ravshanxo‘ja Rasulov, pedagogika fanlari doktori, professor Xadicha Muxitdinova hamda boshqa olimlar raqamlashtirish jarayonida o‘zbek tilini o‘qitishning dolzarb masalalari, zamonaviy pedagogik yondashuvlar va xalqaro tajribalar xususida o‘z fikr-mulohazalarini bildirdilar.
Anjuman doirasida til o‘qitishdagi innovatsion metodlar, o‘zbek tilining xalqaro miqyosdagi o‘rni, raqamli resurslardan samarali foydalanish bo‘yicha ilmiy muhokamalar o‘tkazildi.
Tadbir yakunida ishtirokchilarga sertifikatlar topshirildi hamda sho‘ba majlislarida ilmiy ma’ruzalar tinglanib, foydali tajriba almashinuvi bo‘lib o‘tdi.

В УзГУМЯ прошла международная научно-практическая конференция
13 октября на кафедре узбекского языка и литературы факультета английского языка №2 Узбекского государственного университета мировых языков была организована международная научно-практическая конференция на тему: «Проблемы преподавания узбекского языка как государственного и иностранного языка в эпоху цифровизации: национальный и зарубежный опыт».
Данное мероприятие было проведено как в офлайн, так и в онлайн форматах в соответствии с планом научных мероприятий Министерства высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан на 2025 год.
С приветственным словом конференцию открыл ректор университета, доктор педагогических наук, профессор Илхомжон Тухтасинов. В ходе мероприятия с докладами выступили проректор по научной работе и инновациям УзГМЯ, PhD по филологии, доцент О. Юсупов, проректор по международным связям, доктор филологических наук, профессор А. Насиров, а также представители зарубежных вузов — Озлем Курт из Северной Македонии, PhD, доцент Шолпан Кудьярова из Казахстана, профессор Бегам Караева и доцент Дарья Жигульская из Российской Федерации.
Кроме того, преподаватели кафедры узбекского языка и литературы УзГУМЯ — доктор филологических наук, профессор Равшанходжа Расулов, доктор педагогических наук, профессор Хадича Мухитдинова и другие ученые высказали свои мнения по актуальным вопросам преподавания узбекского языка в условиях цифровизации, современным педагогическим подходам и международному опыту.
В рамках конференции прошли научные обсуждения по темам инновационных методов преподавания языков, международного значения узбекского языка и эффективного использования цифровых ресурсов.
В завершение мероприятия участникам были вручены сертификаты, а также в секционных заседаниях заслушаны научные доклады и состоялся обмен полезным опытом.