Xorijiy tillar fan olimpiadasining tantanali yopilish marosimi bo‘lib o‘tdi
O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi tomonidan tashkil etilgan Xorijiy tillar fan olimpiadasi Respublika bosqichining tantanali yopilish marosimi o‘tkazildi.
Tadbirda Oliy taʼlimni rivojlantirish tadqiqotlari markazi Iqtidorli talabalar bilan ishlash bo‘limi boshlig‘i Rasulov Sherzod Ashirovich so‘zga chiqib, olimpiadaning ta’lim tizimidagi ahamiyati va yoshlar iqtidorini rivojlantirishdagi roli haqida fikr bildirdi.
Shundan so‘ng, O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti rektori Ilxomjon Tuxtasinov ishtirokchilarni tabriklab, quyidagilarni ta’kidladi:
“Oliy ta’lim muassasalari o‘rtasida o‘tkazilgan xorijiy tillar fan olimpiadasi 43 ta oliy ta’lim tashkilotidan 126 nafar talabani birlashtirdi. Ular ingliz, nemis, fransuz, ispan, italyan, koreys, xitoy, yapon va arab tillarida o‘z bilim va iste’dodlarini namoyon etdilar. Har bir ishtirokchi til bilimini, mantiqiy fikrlash qobiliyatini va ijodiy yondashuvini namoyon eta oldi.”
Rektor shuningdek olimpiada g‘oliblarini qutlab, ularning sa’y-harakatlarini yuqori baholadi:
“Bugungi g‘alaba — bu faqat yakun emas, balki yangi marralarga yo‘l ochadigan boshlanishdir. Boshqa ishtirokchilar ham o‘z o‘rinda g‘olib, chunki sizlar o‘zingizni sinovdan o‘tkazdingiz va yangi tajriba orttirdingiz.”
Tadbir yakunida taqdirlash marosimi bo‘lib o‘tdi:
• 1-o‘rin sohiblariga zamonaviy noutbuklar,
• 2-o‘rin egalari televizorlar,
• 3-o‘rin g‘oliblari planshetlar bilan taqdirlandilar.
O‘zDJTU talabalarining olimpiadadagi natijalari:
• Fransuz tili – 1-o‘rin
• Nemis tili – 1-o‘rin
• Ispan tili – 1-o‘rin
• Italyan tili – 1-o‘rin
• Xitoy tili – 2-o‘rin
• Yapon tili – 3-o‘rin
• Koreys tili – 2-o‘rin
• Ingliz tili – 1-o‘rin
Marosim barcha ishtirokchilarga minnatdorchilik bildirish va ularning ilmiy hamda ijodiy izlanishlarida muvaffaqiyatlar tilash bilan yakunlandi.

Торжественная церемония закрытия Республиканского этапа олимпиады по иностранным языкам
В Узбекистанском государственном университете мировых языков прошла торжественная церемония закрытия Республиканского этапа олимпиады по иностранным языкам, организованная Министерством высшего образования, науки и инноваций.
На мероприятии начальник отдела работы с одаренными студентами Центра исследований развития высшего образования Шерзод Аширович Расулов выступил с речью, рассказав о значении олимпиады для образовательной системы и ее роли в развитии молодежных талантов.
После этого ректор Узбекистанского государственного университета мировых языков Илхомджон Тухтасинов поздравил участников и отметил:
«Олимпиада по иностранным языкам среди высших учебных заведений объединила 126 студентов из 43 вузов. Они продемонстрировали свои знания и таланты на английском, немецком, французском, испанском, итальянском, корейском, китайском, японском и арабском языках. Каждый участник смог продемонстрировать свои знания языка, логическое мышление и творческий подход.»
Ректор также поздравил победителей олимпиады и высоко оценил их усилия:
«Сегодняшняя победа — это не только завершение, но и начало нового пути, который откроет новые горизонты. Остальные участники тоже являются победителями, потому что вы прошли испытания и приобрели новый опыт.»
В завершение мероприятия прошла церемония награждения победителей:
• 1-е место — современные ноутбуки,
• 2-е место — телевизоры,
• 3-е место — планшеты.
Результаты студентов Узбекистанского государственного университета мировых языков на олимпиаде:
• Французский язык — 1-е место
• Немецкий язык — 1-е место
• Испанский язык — 1-е место
• Итальянский язык — 1-е место
• Китайский язык — 2-е место
• Японский язык — 3-е место
• Корейский язык — 2-е место
• Английский язык — 1-е место
В конце мероприятия все участники были поблагодарены, и им были пожеланы успехи в научных и творческих поисках.