2025 yil 12-noyabr kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti hamda Universiti Tun Hussein Onn Malaysia (UTHM) bilan o‘zaro anglashuv memorandumi (MoU)ni imzoladi.
Memorandum O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti rektori I.M. Tuxtasinov va Pedagog kadrlarni qayta tayyorlash va malakasini oshirish tarmoq markazi direktori Dj.R. Abduganiyeva hamda UTHM universiteti prorektori Mas Fawzi bin Mohd Ali tomonidan imzolandi.
Ushbu memorandumning asosiy maqsadi – oliy ta’lim sohasida xalqaro hamkorlikni kengaytirish, professor-o’qituvchilarning qo’shma malaka oshirish dasturi, akademik almashinuv va ilmiy-tadqiqot faoliyatida o‘zaro tajriba almashish imkoniyatlarini yaratishdan iboratdir.
Hamkorlik doirasida quyidagi yo‘nalishlar rejalashtirilgan:
professor-o‘qituvchilar uchun qo‘shma malaka oshirish dasturlari;
talabalar va yuqori malakali mutaxassislar akademik mobilligi;
qo‘shma ilmiy-tadqiqot loyihalari va konferensiyalar;
ta’lim jarayoniga zamonaviy pedagogik texnologiyalarni joriy etish.
Ushbu memorandum O‘zbekiston va Malayziya o‘rtasidagi ilmiy tadqiqot va ta’lim aloqalarni yanada mustahkamlash, shuningdek, professor-o‘qituvchilar malakasini oshirishda xalqaro miqyosida yangi bosqichni boshlab berdi.

12 ноября 2025 года Узбекистанский государственный университет мировых языков подписал меморандум о взаимопонимании с Университетом Тун Хуссейн Онн Малайзия (UTHM)
12 ноября 2025 года Узбекистанский государственный университет мировых языков подписал меморандум о взаимопонимании (MoU) с Университетом Тун Хуссейн Онн Малайзия (UTHM).
Меморандум был подписан ректором УЗГЯУ И.М. Тухтасиновым, директором Центра переподготовки и повышения квалификации педагогических кадров Дж.Р. Абдуганиевой и проректором Университета Тун Хуссейн Онн Масом Фаузи бин Мохд Али.
Основная цель меморандума — расширение международного сотрудничества в сфере высшего образования, создание возможностей для обмена опытом в рамках совместных программ повышения квалификации преподавателей, академического обмена и научной деятельности.
В рамках сотрудничества запланированы следующие направления:
Совместные программы повышения квалификации для преподавателей;
Академическая мобильность студентов и высококвалифицированных специалистов;
Совместные научно-исследовательские проекты и конференции;
Внедрение современных педагогических технологий в образовательный процесс.
Данный меморандум откроет новый этап в научных исследованиях и образовательных связях между Узбекистаном и Малайзией, а также поспособствует повышению квалификации преподавателей на международном уровне.