2025-yil 9-oktabr kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida “Clarivate” kompaniyasi vakillari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Dasturda Clarivate kompaniyasidan ilmiy va davlat tashkilotlari bilan ishlash bo‘yicha Markaziy Osiyo mintaqaviy menejeri Lyaziza Mukasheva hamda O‘zbekistondagi ilmiy va davlat tashkilotlari bilan ishlash bo‘yicha mahalliy menejer Diana Abdumuminova, OʻzDJTU tomonidan rektor I. Tuxtasinov, xalqaro hamkorlik bo‘yicha prorektor A. Nasirov, ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektor O. Yusupov, Xalqaro hamkorlik bo‘limi boshlig‘i X. Yuldashev va Ilmiy tadqiqotlar, innovatsiyalar va ilmiy-pedagogik kadrlar tayyorlash bo‘limi boshlig‘i K. Muradqosimova ishtirok etdi.
Suhbat davomida Scopus va Web of Science ma’lumotlar bazalariga kiritilgan ilmiy jurnallarda maqolalar chop etish, O‘zDJTU tadqiqotchilarining dissertatsiyalari va ilmiy ishlar natijalarini xalqaro ma’lumotlar bazalariga joylashtirish, shuningdek, universitetning xalqaro reytingini oshirish maqsadida ilmiy salohiyatni rivojlantirish masalalari muhokama qilindi. Shuningdek, tomonlar o‘zaro manfaatli boshqa hamkorlik yo‘nalishlari bo‘yicha ham fikr almashdilar.
Uchrashuv yakunida ilmiy hamkorlikni yanada kengaytirish, xalqaro ilmiy nashrlarda o‘zbekistonlik olimlarning faolligini oshirish va ilmiy tadqiqotlarni global axborot maydonida targ‘ib etish bo‘yicha kelishuvlarga erishildi.

9 октября 2025 года в Узбекистанском государственном университете мировых языков состоялась встреча с представителями компании Clarivate
Во встрече приняли участие региональный менеджер компании Clarivate по работе с научными и государственными организациями Центральной Азии Лязиза Мукашева и местный менеджер по Узбекистану Диана Абдумуминова. Со стороны УзГУМЯ в мероприятии участвовали ректор И. Тухтасинов, проректор по международному сотрудничеству А. Насиров, проректор по научной работе и инновациям О. Юсупов, начальник отдела международного сотрудничества Х. Юлдашев и начальник отдела научных исследований, инноваций и подготовки научно-педагогических кадров К. Мурадкасымова.
В ходе беседы были обсуждены вопросы публикации статей в научных журналах, индексируемых в базах данных Scopus и Web of Science, размещения результатов диссертаций и научных исследований преподавателей УзГУМЯ в международных информационных ресурсах, а также развития научного потенциала университета с целью повышения его международного рейтинга. Стороны также обменялись мнениями по другим взаимовыгодным направлениям сотрудничества.
По итогам встречи достигнуты договоренности о дальнейшем расширении научного сотрудничества, повышении активности узбекских ученых в международных научных изданиях и продвижении научных исследований Узбекистана в глобальном информационном пространстве.