2003-yil 9-dekabrda Meksikaning Merida shahrida yuqori darajadagi siyosiy konferensiyada BMTning Korrupsiyaga qarshi konvensiyasi imzolash uchun ochildi (2003-yil 31-oktabrda BMT Bosh Assambleyasi tomonidan qabul qilingan). Jahon bankining hisob-kitoblariga ko‘ra, har yili dunyo bo‘ylab bir trillion dollar sarflanadi. Xalqaro valyuta jamg'armasi ma'lumotlariga ko'ra, korrupsiya global iqtisodiyotga har yili taxminan 1,5 trillion dollar yoki global yalpi ichki mahsulotning 2 foizini tashkil qiladi.
Shu munosabati bilan 2024-yilning 3-dekabr kuni O'zDJTU Jahon adabiyoti kafedrasi professori Feruza Sapayeva tomonidan Ingliz filologiyasi talabalari ishtirokida “Korrupsiya - taraqqiyot kushandasi” mavzuida davra suhbati o’tkazildi.
"Maqsadimiz halol va adolatli jamiyat barpo etishdir. Shunday ekan, har bir fuqaro korrupsiyaga qarshi kurashda o‘z hissasini qo‘shishi kerak. Bu – adolatga intilish, noqonuniy harakatlarga ko‘z yummaslik va boshqalarga o‘rnak bo‘lish kabi oddiy qadriyatlardan boshlanadi," - deydi professor F. Sapayeva o'z nutqida.
Unda  talabalar bilan korrupsiyaning jamiyat taraqqiyotiga to‘siq bo‘ladigan, qonun ustuvorligi va adolat tamoyillarini buzadigan jiddiy muammoligi, unga qarshi samarali kurashning asoslari – qonunlarni qat’iy ijro etish, davlat boshqaruvida shaffoflikni ta’minlash, fuqarolarning xabardorligini oshirish va har bir insonning huquqiy ongini yuksaltirish, halollik va mas’uliyatlilikni targ‘ib qilish jamiyatning ma’naviy poydevorini mustahkamlashi haqida suhbatlashildi. Tadbir davomida talabalar e'tiboriga mavzuga oid videorolik havola etildi va keng muhokama qilindi.

9 декабря - Международный день борьбы с коррупцией
По инициативе Организации Объединенных Наций ежегодно 9 декабря отмечается Международный день борьбы с коррупцией.
9 декабря 2003 года на политической конференции высокого уровня в Мериде, Мексика, Конвенция ООН против коррупции открылась для подписания (принята Генеральной Ассамблеей ООН 31 октября 2003 года). По оценкам Всемирного банка, ежегодно во всем мире тратится один триллион долларов. По данным Международного валютного фонда, коррупция приносит в мировую экономику около 1,5 триллиона долларов в год, или 2% мирового ВВП.
В связи с этим 3 декабря 2024 года профессор кафедры мировой литературы УзГУМЯ Феруза Сапаева провела круглый стол на тему “Korrupsiya - taraqqiyotning kushandasi” с участием студентов английской филологии.
"Наша цель-построить честное и справедливое общество. Таким образом, каждый гражданин должен внести свой вклад в борьбу с коррупцией. Он начинается с простых ценностей - стремления к справедливости, не закрывать глаза на противоправные действия и быть примером для других", - говорит профессор Феруза Сапаева в своем выступлении.
На нем со студентами обсуждалась серьезная проблема коррупции, которая является препятствием для развития общества, нарушает принципы верховенства закона и справедливости, основы эффективной борьбы с ней – строгое исполнение законов, обеспечение прозрачности в государственном управлении, повышение осведомленности граждан и повышение правосознания каждого человека, пропаганда честности и ответственности, укрепление моральных устоев общества. Во время мероприятия вниманию студентов был представлен видеоролик на эту тему, который широко обсуждался.