2003-yil 9-dekabrda Meksikaning Merida shahrida yuqori darajadagi siyosiy konferensiyada BMTning Korrupsiyaga qarshi konvensiyasi imzolash uchun ochildi (2003-yil 31-oktabrda BMT Bosh Assambleyasi tomonidan qabul qilingan). Jahon bankining hisob-kitoblariga ko‘ra, har yili dunyo bo‘ylab bir trillion dollar sarflanadi. Xalqaro valyuta jamg'armasi ma'lumotlariga ko'ra, korrupsiya global iqtisodiyotga har yili taxminan 1,5 trillion dollar yoki global yalpi ichki mahsulotning 2 foizini tashkil qiladi.
Shu munosabati bilan 2024-yilning 3-dekabr kuni O'zDJTU Jahon adabiyoti kafedrasi professori Feruza Sapayeva tomonidan Ingliz filologiyasi talabalari ishtirokida “Korrupsiya - taraqqiyot kushandasi” mavzuida davra suhbati o’tkazildi.
"Maqsadimiz halol va adolatli jamiyat barpo etishdir. Shunday ekan, har bir fuqaro korrupsiyaga qarshi kurashda o‘z hissasini qo‘shishi kerak. Bu – adolatga intilish, noqonuniy harakatlarga ko‘z yummaslik va boshqalarga o‘rnak bo‘lish kabi oddiy qadriyatlardan boshlanadi," - deydi professor F. Sapayeva o'z nutqida.
Unda  talabalar bilan korrupsiyaning jamiyat taraqqiyotiga to‘siq bo‘ladigan, qonun ustuvorligi va adolat tamoyillarini buzadigan jiddiy muammoligi, unga qarshi samarali kurashning asoslari – qonunlarni qat’iy ijro etish, davlat boshqaruvida shaffoflikni ta’minlash, fuqarolarning xabardorligini oshirish va har bir insonning huquqiy ongini yuksaltirish, halollik va mas’uliyatlilikni targ‘ib qilish jamiyatning ma’naviy poydevorini mustahkamlashi haqida suhbatlashildi. Tadbir davomida talabalar e'tiboriga mavzuga oid videorolik havola etildi va keng muhokama qilindi.

On the initiative of the United Nations, International Anti-Corruption Day is celebrated every December 9.
It was opened on 9 December 2003 at a high-level political conference in Mérida, Mexico to sign the UN Convention Against Corruption (adopted by the UN General Assembly on 31 October 2003). The World Bank estimates that one trillion dollars are spent worldwide each year. According to the International Monetary Fund, corruption contributes approximately $ 1.5 trillion annually to the global economy, or 2% of global GDP.
On this occasion, on December 3, 2024, a round table was held by Professor Feruza Sapayeva of the Department of World Literature of UzSWLU with the participation of students of English Philology on the topic “corruption - the kushanda of development”.
"Our goal is to build an honest and fair society. Therefore, every citizen must contribute to the fight against corruption. It starts with simple values such as striving for justice, not turning a blind eye to illegal actions and being an example for others," says professor Feruza Sapayeva in her speech.
It talked with students about the serious problem of corruption, which becomes an obstacle to the development of society, violates the principles of the rule of law and justice, the basics of effective struggle against it – strict enforcement of laws, ensuring transparency in public administration, raising citizen awareness and promoting the legal consciousness of each person, strengthening the spiritual foundation of society. During the event, a thematic video was brought to the attention of students and was widely discussed.