2-noyabr O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti huzuridagi ilmiy darajalar beruvchi DSc.03/30.12.2019. Fil.27.01 raqamli Ilmiy kengash 33-son majlisi bo‘lib o‘tdi.
Ilmiy kengash yig‘ilishida Xidirova Gulzoda Turdialiyevnaning10.00.06 – Qiyosiy adabiyotshunoslik, chog‘ishtirma tilshunoslik va tarjimashunoslik ixtisosligi bo‘yicha tayyorlangan “Nemis va o‘zbek tillari agrar terminlarining leksikografik tavsifi” mavzusidagi filologiya fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun yozilgan dissertatsiyasi himoyasi bo‘lib o‘tdi.
Filologiya fanlari nomzodi, dotsent Yusub Ismailov ilmiy rahbarlik qilgan dissertatsiyasi himoyasida O‘zDJTU rektori, prof. Ilxomjon Tuxtasinov, Ilmiy kengash a’zolari, rasmiy opponentlar va universitetning boshqa mas’ullari ishtirok etdi.
Muhokama jarayoni davomida dissertatsiya mavzusining dolzarbligi, ilm-fan sohasiga qo‘shadigan hissasi, o‘rganilganlik darajasi va ilmiy yangiligiga haqida so‘z yuritildi.

2 ноября DSc присуждает ученые степени при Узбекском государственном университете мировых языков.03/30.12.2019. Слон.27.01 состоялось заседание Научного совета № 33.
На заседании Ученого совета состоялась защита диссертации хидировой гульзоды турдиалиевны на соискание ученой степени доктора философии (PhD) по филологическим наукам на тему “лексикографическое описание аграрных терминов немецкого и узбекского языков”, подготовленной по специальности 10.00.06 – сравнительное литературоведение, сравнительное языкознание и переводоведение прошло.
Кандидат филологических наук, доцент Юсуб Исмаилов на защите диссертации под научным руководством ректора Узгту, проф. Ильхомжон тухтасинов, члены Ученого совета, официальные оппоненты и другие ответственные лица университета.
В ходе обсуждения обсуждалась актуальность темы диссертации, ее вклад в науку, степень изученности и научная новизна.