Sevaraning bugungacha qo‘lga kiritgan yutuqlarini hisoblasak unda ko‘pgina talaba-yoshlarning orzusini ko‘rgandek bo‘lamiz. Ayniqsa, Sevaraning 3-yil O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida o‘qib, to‘rtinchi yil Adigey respublikasiga o‘qishga ketishi qanday bo‘lgan? Iqtidorli talaba bu kabi savollarga quyidagicha javob berdi:
–   Maktabda davrimdan Rossiya davlatida o‘qishni orzu qilganman. Moskva davlat lingvistika universiteti va O‘zbekiston jahon tillari universitetlari 2018-yilda kelishuv shartnomasini imzolagan. Mazkur qo‘shma dastur 3+1 ta’lim shaklida bo‘lib, 3-yil O‘zbekiston jahon tillari universitetida va 1-yil Moskva davlat lingvistika universitetida (4 va 6 semestrlar) o‘qitilishi belgilab qo‘yilgan. Bu dastur haqida birinchi internetda e’lon ko‘rib qiziqib qolganman va hujjatlarimni topshirishga qaror qilganman. Qo‘shma dastur bizga faqatgina O‘zbekiston davlatida emas balki Rossiya davlatida xam ishlash imkoniyatini beradi. O‘qish mobaynida  turli  xil millatlarga mansub talabalar o‘qiydi. Xar bir kelgan talaba  do‘stlar orttirishi shuningdek  ikki uch xil tillarni o‘rganishi mumkin.
— Xalqaro talabalar rus tilini qay darajada bilsa o‘qishni yaxshi o‘zlashtiroladi?
Rus tilini yaxshi bilmagan talabalar sal qiynalishi mumkin, lekin gapirish va tushunish darajasida bo‘lsa amallasa bo‘ladi.  Bu turdagi talabalar harakat qilishsa ikki uch oyda tilni yaxshi o‘zlashtiroladi.
— Ushbu dasturga o‘qishga topshirmoqchi bo‘lgan abituriyentlarga qanday maslahatlar bergan bo‘lardingiz?
Barcha abituriyentlarga mazkur qo‘shma ta’lim dasturga topshirishini maslahat beraman, chunki bu dasturni bitirib talabalar bir vaqtda ikkita diplomni qo‘lga kiritishadi va chet elda ishlash imkoniyatiga ega bo‘ladilar. Eng asosiysi professor mutaxassislardan oliy, sifatli ta’lim olishadi.
Shu bilan birga ular Rossiyaning Adigey Respublikasida bir yil davomida ta’lim olish va xorijga chiqish imkoniyatiga ega bo‘ladi.

Севара Абдимуродова студентка 4-го курса кафедры координации совместных образовательных программ Узбекского государственного университета мировых языков. В настоящее время является выпускником факультета “русский язык как иностранный” Адыгейского государственного университета, расположенного в Майкопе, Республика Адыгея, Российская Федерация.
Если мы посчитаем достижения Севары на сегодняшний день, мы увидим в ней мечту многих студентов. В частности, как прошел 3-й год обучения Севары в Узбекском государственном университете мировых языков и четвертый год обучения в Республике Адыгея? Одаренная студентка ответила на такие вопросы следующим образом:
- Со школьных времен мечтала учиться в Российском государстве. Московский государственный лингвистический университет и узбекский университет мировых языков подписали соглашение о сотрудничестве в 2018 году. Данная совместная программа имеет форму обучения 3+1 и предусматривает 3 года обучения в узбекском университете мировых языков и 1 год в Московском государственном лингвистическом университете (4 и 6 семестры). Я была заинтригована, увидев первое объявление об этой программе в интернете, и решила подать документы. Совместная программа дает нам возможность работать не только в Узбекистане, но и в Российском государстве. На протяжении всего обучения обучаются студенты разных национальностей. Каждый поступающий студент может завести друзей, а также выучить два из трех разных языков.
- Насколько хорошо иностранные студенты владеют русским языком?
Учащиеся, не владеющие русским языком, могут испытывать небольшие трудности, но их можно практиковать, если они говорят и понимают.  Этот тип студентов лучше усваивает язык за два-три месяца, если они пытаются.
- Какие советы вы бы дали абитуриентам, желающим поступить на эту программу?
Советую всем абитуриентам поступать на эту совместную образовательную программу, так как по окончании этой программы студенты получают сразу два диплома и получают возможность работать за границей. Главное, чтобы профессора получали высшее, качественное образование от специалистов.
При этом они смогут получить образование в Российской Республике Адыгея на год и выехать за границу.