Sevaraning bugungacha qo‘lga kiritgan yutuqlarini hisoblasak unda ko‘pgina talaba-yoshlarning orzusini ko‘rgandek bo‘lamiz. Ayniqsa, Sevaraning 3-yil O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida o‘qib, to‘rtinchi yil Adigey respublikasiga o‘qishga ketishi qanday bo‘lgan? Iqtidorli talaba bu kabi savollarga quyidagicha javob berdi:
–   Maktabda davrimdan Rossiya davlatida o‘qishni orzu qilganman. Moskva davlat lingvistika universiteti va O‘zbekiston jahon tillari universitetlari 2018-yilda kelishuv shartnomasini imzolagan. Mazkur qo‘shma dastur 3+1 ta’lim shaklida bo‘lib, 3-yil O‘zbekiston jahon tillari universitetida va 1-yil Moskva davlat lingvistika universitetida (4 va 6 semestrlar) o‘qitilishi belgilab qo‘yilgan. Bu dastur haqida birinchi internetda e’lon ko‘rib qiziqib qolganman va hujjatlarimni topshirishga qaror qilganman. Qo‘shma dastur bizga faqatgina O‘zbekiston davlatida emas balki Rossiya davlatida xam ishlash imkoniyatini beradi. O‘qish mobaynida  turli  xil millatlarga mansub talabalar o‘qiydi. Xar bir kelgan talaba  do‘stlar orttirishi shuningdek  ikki uch xil tillarni o‘rganishi mumkin.
— Xalqaro talabalar rus tilini qay darajada bilsa o‘qishni yaxshi o‘zlashtiroladi?
Rus tilini yaxshi bilmagan talabalar sal qiynalishi mumkin, lekin gapirish va tushunish darajasida bo‘lsa amallasa bo‘ladi.  Bu turdagi talabalar harakat qilishsa ikki uch oyda tilni yaxshi o‘zlashtiroladi.
— Ushbu dasturga o‘qishga topshirmoqchi bo‘lgan abituriyentlarga qanday maslahatlar bergan bo‘lardingiz?
Barcha abituriyentlarga mazkur qo‘shma ta’lim dasturga topshirishini maslahat beraman, chunki bu dasturni bitirib talabalar bir vaqtda ikkita diplomni qo‘lga kiritishadi va chet elda ishlash imkoniyatiga ega bo‘ladilar. Eng asosiysi professor mutaxassislardan oliy, sifatli ta’lim olishadi.
Shu bilan birga ular Rossiyaning Adigey Respublikasida bir yil davomida ta’lim olish va xorijga chiqish imkoniyatiga ega bo‘ladi.

Sevara Abdimurodova is a 4-stage student of the Department of coordination of joint educational programs of the Uzbekistan State World Languages University. She is currently a graduate of the Faculty of the Adygea State University “Russian as a foreign language”, located in Maykop, Republic of Adygea, Russian Federation.
If we calculate the achievements of Sevara to this day, then we will seem to see the dream of many students-young people. Especially how was it that Sevara left for the Republic of Adygea for the fourth year after studying at the 3rd year Uzbekistan State World Languages University? A talented student answered such questions as follows.
- I dreamed of studying in the Russian state from my time at school. Moscow State Linguistic University and Uzbekistan State World Language Universities signed an agreement in 2018. This joint program is in the form of 3+1 Education, the 3rd year is prescribed to be taught at the Uzbekistan State World Language University and the 1st Year at the Moscow State Linguistic University (4th and 6th semesters). I was interested in seeing the first internet ad about this program and decided to submit my documents. The Joint Program gives us the opportunity to work in the state of Russia, and not only in the state of Uzbekistan. During the study, students of different nationalities study. Every incoming student can make friends as well as learn two three different languages.
- To what extent do international students master Russian well?
Students who do not know the Russian language well may have a little difficulty, but can be practiced if they are at the level of speaking and understanding. This type of student can master the language well in two to three months if they act.
— What tips would you give to applicants who want to enroll in this program?
I advise all applicants to submit to this co-educational program, since by graduating from this program, students will receive two diplomas at the same time and will have the opportunity to work abroad. The main thing is that the professor receives higher, quality education from specialists.
At the same time they will have the opportunity to get an education and go abroad for a year in the Republic of Adygea, Russia.