O’zbekiston davlat jahon tillari universiteti rektorining 2024-yil 10-avgustdagi 166/xb buyrug’iga asosan oliygohning 11 nafar professor-o‘qituvchilari 2024-yil 30-sentabrdan 12-oktabrga qadar dunyo reytinglarida yuqori o‘rinlarda bo‘lgan Finlandiya va Shvetsiya ta’lim muassasalarida malaka oshirib qaytgani haqida xabar bergan edik.
22-oktabr kuni mazkur 11 nafar professor-oʻqituvchilar ishtirokida “Finlandiya va O‘zbekiston ta’lim tizimi: qiyosiy tahlil va imkoniyatlar” mavzusida ilmiy seminar tashkil etildi.
Xorijiy malaka oshirish jarayonida orttirilgan tajribalar asosida universiyetetning Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektori, f.f.f.d., dotsent O.Yusupov, Pedagogika va psixologiya kafedrasi mudiri, p.f.d., professor D.Djurayev, p.f.d. hamda professor N.Isakulova tomonidan Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo’limi bilan hamkorlikda boʻlib oʻtgan seminarda Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo’limi boshlig’i f.f.d., dotsent K.Muratkasimova, TD., MI., doktorantlar, Pedagogika va psixologiya kafedrasi professor-o’qituvchilari va boshqa qiziquvchilar ishtirok etishdi.
Ilmiy seminarda ma’ruzachilar tomonidan O‘zbekiston va Finlandiya ta’lim tizimining o‘xshash hamda farqli jihatlari qiyosiy tahlil etildi.
Fin ta’limi tajribalaridan universitet ta’lim jarayoniga tatbiq etish imkoniyatlari bo‘yicha fikrlar almashildi, chet tillarni o‘rganish bo‘yicha xorijiy tajribalar, o‘qitish metodikalari muhokama qilindi, mustaqil ta’lim tashkil etishda ta’lim oluvchi va o‘qituvchi imkoniyatlari bayon etildi.

According to the order of the rector of the Uzbekistan State World Languages University dated August 10, 2024, 166/HB, 11 professors of the University reported that from September 30 to October 12, 2024, they returned to training in Finnish and Swedish educational institutions, which were in high positions in the world rankings.
On October 22, a scientific seminar on the topic "Education system of Finland and Uzbekistan: comparative analysis and opportunities” was organized with the participation of these 11 professors and teachers.
The Seminar was organized on the basis of the experiences gained in the process of foreign qualification, by the vice-rector of the University for Scientific Affairs and innovation Otabek Yusupov, head of the Department of pedagogy and psychology, professor Djurayev and professor Isakulova. This seminar, held in cooperation with the Department of scientific affairs and innovation, was attended by the head of the Department of Scientific Affairs and Innovation, Associate Professor Kamola Muratkasimova, doctoral students, professors and teachers of the Department of pedagogy and psychology and other interested people.
A comparative analysis of similar and different aspects of the Uzbek and Finnish education system was carried out by the speakers at the scientific seminar.
Opinions were exchanged on the possibilities of application of Finnish educational experiences to the university educational process, foreign experiments on the study of foreign languages, teaching methodologies were discussed, educational opportunities were described in the organization of Independent Education.
Examples were also given from the experiments of the concept practice” University 3:0". The world is presented with a rating of 11 Finnish universities that took part in the project” the world through the eyes of three missions".