O’zbekiston davlat jahon tillari universiteti rektorining 2024-yil 10-avgustdagi 166/xb buyrug’iga asosan oliygohning 11 nafar professor-o‘qituvchilari 2024-yil 30-sentabrdan 12-oktabrga qadar dunyo reytinglarida yuqori o‘rinlarda bo‘lgan Finlandiya va Shvetsiya ta’lim muassasalarida malaka oshirib qaytgani haqida xabar bergan edik.
22-oktabr kuni mazkur 11 nafar professor-oʻqituvchilar ishtirokida “Finlandiya va O‘zbekiston ta’lim tizimi: qiyosiy tahlil va imkoniyatlar” mavzusida ilmiy seminar tashkil etildi.
Xorijiy malaka oshirish jarayonida orttirilgan tajribalar asosida universiyetetning Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektori, f.f.f.d., dotsent O.Yusupov, Pedagogika va psixologiya kafedrasi mudiri, p.f.d., professor D.Djurayev, p.f.d. hamda professor N.Isakulova tomonidan Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo’limi bilan hamkorlikda boʻlib oʻtgan seminarda Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo’limi boshlig’i f.f.d., dotsent K.Muratkasimova, TD., MI., doktorantlar, Pedagogika va psixologiya kafedrasi professor-o’qituvchilari va boshqa qiziquvchilar ishtirok etishdi.
Ilmiy seminarda ma’ruzachilar tomonidan O‘zbekiston va Finlandiya ta’lim tizimining o‘xshash hamda farqli jihatlari qiyosiy tahlil etildi.
Fin ta’limi tajribalaridan universitet ta’lim jarayoniga tatbiq etish imkoniyatlari bo‘yicha fikrlar almashildi, chet tillarni o‘rganish bo‘yicha xorijiy tajribalar, o‘qitish metodikalari muhokama qilindi, mustaqil ta’lim tashkil etishda ta’lim oluvchi va o‘qituvchi imkoniyatlari bayon etildi.

Семинар на тему “Система образования Финляндии и Узбекистана: сравнительный анализ и возможности”
В соответствии с приказом ректора Узбекского государственного университета мировых языков от 10 августа 2024 года № 166/xb мы сообщили о возвращении 11 профессоров и преподавателей вуза в период с 30 сентября по 12 октября 2024 года с повышением квалификации в учебных заведениях Финляндии и Швеции, занимающих высокие места в мировых рейтингах.
22 октября был организован научный семинар с участием 11 профессоров и преподавателей на тему “Система образования Финляндии и Узбекистана: сравнительный анализ и возможности”.
Семинар был организован проректором по научной работе и инновациям университета Отабеком Юсуповым, заведующим кафедрой педагогики и психологии, профессором Д.Джураевым и профессором Н.Исакуловой на основе опыта, полученного в процессе зарубежного повышения квалификации. В семинаре, организованном совместно с отделом научной работы и инноваций, приняли участие начальник отдела научной работы и инноваций, доцент Камола Мураткасимова, докторанты, преподаватели кафедры педагогики и психологии и другие заинтересованные лица.
На научном семинаре докладчиками был проведен сравнительный анализ сходств и различий системы образования Узбекистана и Финляндии.
Обменялись мнениями о возможностях применения опыта финского образования в образовательном процессе университета, обсудили зарубежный опыт изучения иностранных языков, методики преподавания, наметили возможности обучающегося и преподавателя в организации самостоятельного обучения.