12-mart kuni Markaziy Yevropa va Osiyo universitetlararo frankofoniya agentligi vakillari OʻzDJTUga tashrif buyurdi.
Markaziy Yevropa va Osiyo universitetlararo frankofoniya agentligi hududiy direktori Moxamed Ketata hamda Hududiy direktor oʻrinbosari Adela Talchiv-Chirita janoblari universitetning asosiy binosida kutib olindi.
Shundan soʻng hamkorlik uchrashuvi tashkil etildi. Uchrashuvda universitet rektori I.M.Tuxtasinov, Xalqaro hamkorlik boʻyicha prorektor A.Nasirov, Xalqaro aloqalar boʻlimi boshligʻi X.Yuldashev, Fransuz tili amaliy fanlar kafedrasi mudiri P.Nishonov hamda Fransuz tili nazariy fanlar kafedrasi mudiri G.Raximova ishtirok etdi.
Dastur davomida fransuz tilini oʻqitishni takomillashtirish maqsadida Fransiya OTMlari bilan aloqalarni rivojlantirish, fransuz tili oʻqituvchilari malakasini oshirish, talabalar uchun grantlar ajratish, fransuz tili boʻyicha hammualliflikda darsliklar va oʻquv qoʻllanmalari yaratish, Erasmus+ dasturi loyihalarini ishlab chiqish va ularda ishtirok etish masalalari muhokama qilinadi.

12 марта УзГУМЯ посетили представители Межвузовского агентства франкофонии Центральной Европы и Азии.
В главном корпусе университета были встречены г-н Мохамед Кетата, региональный директор Межуниверситетского франкоязычного агентства Центральной Европы и Азии, и г-н Адела Тальчив-Чирита, заместитель регионального директора.
После этого была организована встреча сотрудничества. На встрече приняли участие ректор университета И.М. Тухтасинов, проректор по международному сотрудничеству А. Насиров, заведующий отделом международных связей Х. Юлдашев, заведующий кафедрой прикладного французского языка П. Нишонов и заведующий кафедрой теоретического французского языка Г. Рахимова.
В ходе программы в целях совершенствования преподавания французского языка рассматриваются вопросы развития связей с французскими вузами, повышения квалификации преподавателей французского языка, выделения грантов для студентов, создания в соавторстве учебников и учебных пособий по французскому языку. Также обсуждались вопросы разработки проектов программы Erasmus+ и участия в них.