Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 18-iyuldagi “Turizm sohasida kadrlar tayyorlash tizimini takomillashtirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi 269-sonli Qarori ijrosini taʼminlash maqsadida Oʻzbekiston Respublikasi Turizm qoʻmitasi huzuridagi “Turizmni rivojlantirish ilmiy-tadqiqot instituti” bilan hamkorlikda Gid-tarjimonlar tayyorlash oʻquv kursini tashkillashtirishning oʻquv kursi dasturi va oʻquv rejasi ishlab chiqildi va uch tomonlama tasdiqlandi. Mazkur kurslarga Respublikaning yuqori malakali professor-oʻqituvchilari va mutaxassislari jalb qilingan. Oʻquv mashgʻulotlari davomida kurs qatnashchilari ikkita diplom bilan biritib, mutaxassis boʻlib chiqishadi.
Universitetning iqtidorli talabalardan iborat xitoy, ispan, italyan, yapon, malay tillari boʻyicha ushbu kursga 72 ta iqtidorli talaba qabul qilindi va kurs tashkil etildi.
20-dekabr kuni OʻzDJTU rektori I.Tuxtasinov va universiteti rahbariyati ishtirokida mazkur kurs qatnashchilari bilan uchrashuv tashkil etildi.
Rektor mashgʻulotda qatnashish istagidagi talabalarga ushbu kursni muvaffaqiyatli bitirib, yaxshi mutaxassis boʻlib yetishishida omad va zafarlar tiladi.

Состоялась встреча со студентами курса подготовки гидов-переводчиков
В целях обеспечения реализации Постановления Президента Республики Узбекистан от 18 июля 2024 года № 269 «О мерах по совершенствованию системы подготовки кадров в сфере туризма» совместно с «Научно-исследовательским институтом развития туризма» «При Комитете по туризму Республики Узбекистан проведен курс повышения квалификации гидов-переводчиков. Программа курса обучения и учебный план организации разработаны и трехсторонне утверждены. К этим курсам были привлечены высококвалифицированные профессора и специалисты республики. В ходе обучающих занятий участники курса объединятся двумя дипломами и станут специалистами.
На курсы китайского, испанского, итальянского, японского и малайского языков университета были приняты и организованы курсы 72 талантливых студентов.
20 декабря была организована встреча с участниками данного курса с участием ректора УзГУМЯ И.Тухтасинова и руководства университета.
Ректор пожелал студентам, желающим принять участие в обучении, удачи и успехов в успешном освоении данного курса и становлении хорошими специалистами.