Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 18-iyuldagi “Turizm sohasida kadrlar tayyorlash tizimini takomillashtirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi 269-sonli Qarori ijrosini taʼminlash maqsadida Oʻzbekiston Respublikasi Turizm qoʻmitasi huzuridagi “Turizmni rivojlantirish ilmiy-tadqiqot instituti” bilan hamkorlikda Gid-tarjimonlar tayyorlash oʻquv kursini tashkillashtirishning oʻquv kursi dasturi va oʻquv rejasi ishlab chiqildi va uch tomonlama tasdiqlandi. Mazkur kurslarga Respublikaning yuqori malakali professor-oʻqituvchilari va mutaxassislari jalb qilingan. Oʻquv mashgʻulotlari davomida kurs qatnashchilari ikkita diplom bilan biritib, mutaxassis boʻlib chiqishadi.
Universitetning iqtidorli talabalardan iborat xitoy, ispan, italyan, yapon, malay tillari boʻyicha ushbu kursga 72 ta iqtidorli talaba qabul qilindi va kurs tashkil etildi.
20-dekabr kuni OʻzDJTU rektori I.Tuxtasinov va universiteti rahbariyati ishtirokida mazkur kurs qatnashchilari bilan uchrashuv tashkil etildi.
Rektor mashgʻulotda qatnashish istagidagi talabalarga ushbu kursni muvaffaqiyatli bitirib, yaxshi mutaxassis boʻlib yetishishida omad va zafarlar tiladi.

In order to ensure the implementation of the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan No. 269 dated July 18, 2024 “On measures to improve the system of personnel training in the tourism sector”, a training course program and curriculum for the organization of a training course for the training of guide-interpreters were developed and approved by tripartite agreement in cooperation with the “Research Institute for Tourism Development” under the Tourism Committee of the Republic of Uzbekistan. Highly qualified professors and teachers and specialists of the Republic were involved in these courses. During the training sessions, course participants will receive two diplomas and become specialists.
72 talented students were accepted to this course in Chinese, Spanish, Italian, Japanese, Malay, consisting of talented students of the university, and the course was organized.
On December 20, a meeting with the participants of this course was organized with the participation of the rector of UzSWLU I.Tukhtasinov and the university leadership.
The rector wished the students who wish to participate in the training success and success in successfully completing this course and becoming good specialists.