6-noyabr kuni Oʻzbekiston-Yaponiya Markazi Tsukuba Universiteti (NipCa loyihasi), Nagoya Universitetining Oʻzbekistondagi vakolatxonasi bilan birgalikda Yaponiyaning Oʻzbekistondagi Elchixonasi, Yaponiya Xalqaro Hamkorlik Agentligi (JICA), Yaponiya Talabalarni qoʻllab-quvvatlash Tashkiloti (JASSO) hamda Oʻzbekistondagi yapon tili oʻqituvchilari uyushmasi koʻmagi ostida Toshkent shahrida navbatdagi “Japan Education Fair 2023” taʼlim koʻrgazmasini boʻlib oʻtdi.
Oʻzbekiston-Yaponiya Markazi va Oʻzbekiston Respublikasi Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligi hamkorligida tashkil etilgan mazkur tadbirda OʻzDJTU rektori, professor Ilxomjon Tuxtasinov ishtirok etdi va tadbirni ochib berdi.
Koʻrgazmaning maqsadi — Oʻzbekistonlik talabalarni Yaponiya universitetlarida taʼlim olish imkoniyatlari bilan tanishtirish, shuningdek, talabalar akademik almashinuv sohasida universitetlararo hamkorlikni va rivojlantirishdan iborat boʻldi.

6 ноября в Ташкенте прошла очередная образовательная выставка «Japan Education Fair 2023» при поддержке Узбекско-Японского центра совместно с Университетом Цукуба (проект NipCa), представительства Нагойского университета в Узбекистане, Посольства Японии в Узбекистане, Японского агентства международного сотрудничества (JICA), Япония, организации поддержки студентов (JASSO) и Ассоциации преподавателей японского языка в Узбекистане.
Ректор УзГУМЯ, профессор Ильхомжон Тухтасинов принял участие в мероприятии, организованном совместно с Узбекско-Японским центром и Министерством высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан.
Целью выставки было знакомство узбекских студентов с возможностями обучения в японских университетах, а также развитие межвузовского сотрудничества в сфере академического обмена студентами.
В мероприятии приняли участие представители Азиатско-Тихоокеанского университета «Ритсумейкан», Нагои, Цукуба, Тойо, Токио, Университеты Мусасино, Рицумейкан, Университет Кейо, Кампус Сёнан Фудзисава, Японский международный университет, Университет Яманаси Гакуин (Международный гуманитарный колледж), Экономический университет Нагои, Нагойский университет коммерции и бизнеса, Киотский университет передовых наук .